Xi
Ponad 100 000 książek i gier
Dużo promocji
Tania i szybka wysyłka
14 dni na zwrot

Uniwersum Metro 2033

 (5 produktów)

Za horyzont. Uniwersum Metro 2033

(okładka miękka)

25,79 34,99 zł −26%
Wysyłka dzisiaj

Piter. Wojna bliźniaków. Uniwersum Metro 2035

(okładka miękka)

29,29 39,99 zł −27%
Wysyłka dzisiaj

Do światła. Uniwersum Metro 2033

(okładka miękka)

25,79 34,99 zł −26%
Wysyłka dzisiaj

Czerwony wariant. Uniwersum Metro 2035

(okładka miękka)

5/5
29,29 39,99 zł −27%
Wysyłka dzisiaj

Droga stali i nadziei. Uniwersum Metro 2033

(okładka miękka)

3/5
32,99 45,00 zł −27%
Wysyłka dzisiaj

Uniwersum Metro 2033

Uniwersum Metro 2033 to jedna z najpopularniejszych serii fantastycznych ostatnich lat. W świecie, w którym wybuchła trzecia wojna światowa, zostało już niewielu ludzi, którzy każdego dnia muszą walczyć o przetrwanie - walczyć ze sobą i z niesprzyjającymi warunkami środowiskowymi. Świat, po wojnie nuklearnej, jest pełen promieniowania radioaktywnego, dlatego ci, którzy przeżyli, nie mogą wrócić do normalnego życia, a przebywanie na powierzchni wiąże się z koniecznością używania środków ochronnych.

Zmiany zaszły też w samej strukturze świata. Europa Zachodnia pokryta jest lodowcem, Sahara zmieniła się w dżunglę, wiele wysp znalazło się pod wodą. Pozostała ludzkość schroniła się pod ziemią (w schronach i tunelach metra - stąd tytuł serii), tworząc odizolowane struktury, które tylko czasem mają kontakt z najbliższymi sąsiadami, a jeszcze rzadziej docierają do nich karawany, prowadzące handel wymienny. Ale to nie wszystko - świat naziemny opanowali mutanci, niezmiernie groźni dla ludzi tym bardziej, że dostosowani do życia na powierzchni, do promieniowania, które im nie szkodzi, a wręcz wzmacnia.

Pierwszą książką z cyklu była powieść Dmitrija Gluchowskiego, Metro 2033, wydana w 2009 roku (polskie wydanie - 2011). Od niej rozpoczęło się budowanie uniwersum, które obecnie składa się z kilkudziesięciu powieści, wydanych w Rosji - część z nich została przetłumaczona na inne języki, w tym polski. W pracach nad nowymi książkami początkowo pomagali fani, którzy wpływali na fabułę przez publikacje na forach, poświęconych powieści.

Wiele wydawnictw krajowych zdecydowało się również na wydawanie powieści Uniwersum Metro 2033 osadzonych w ich państwach. Każdy tom Uniwersum musi spełniać kilka założeń - być osadzony w miejscu bliskim autorowi, w roku 2033 (najpóźniej w styczniu 2034), nie opisywać, jak wybuchła trzecia wojna światowa, nie może też zawierać elementów magicznych, fantastycznych, których nie można wytłumaczyć naukowo.

W Polsce książki Uniwersum Metra 2033 - zarówno przekłady z rosyjskiego, jak i polskie powieści - publikuje wydawnictwo Insignis. Paweł Majka, Robert J. Schmidt, Artur Chmielewski  - to polscy autorzy, tworzący w tym świecie. Powstały też cztery zbiory fanowskich opowiadań.

Najsłynniejsze powieści Uniwersum Metro 2033 to:

- Metro 2033, Dmitrij Gluchowski - pierwsza część oryginalnej trylogii, której akcja rozgrywa się w 2033 roku, dwadzieścia lat po wojnie, w tunelach moskiewskiego metra.

- Metro 2034, Dmitrij Gluchowski - druga część trylogii.

- Metro 2035, Dmitrij Gluchowski - ostatnia część trylogii, która jednak może być czytana bez znajomości poprzednich, nawiązuje do wydarzeń z gry komputerowej Metro: Last Night.

- Uniwersum Metro 2033. Otchłań, Robert J. Schmidt - przedstawiająca Wrocław po wojnie nuklearnej, w którym ocaleni mieszkańcy żyją w kanałach pod miastem.

 - Uniwersum Metro 2033. Wieża, Robert J. Schmidt - czy uda się zażegnać kryzys w Nowym Watykanie?

- Uniwersum Metro 2033. Dzielnica obiecana, Paweł Majka - w Nowej Hucie żyją ocaleni po wojnie. Marzą o mitycznym Kombinacie, ale z centrum Krakowa nadchodzi przerażająca horda.

- Uniwersum Metro 2033. Do światła, Andriej Diakow - Taran, doświadczony stalker, przeprowadzi wyprawę z petersburskiego metra, by odnaleźć źródło tajemniczego światła.

- Uniwersum Metro 2033. W mrok, Andriej Diakow - kontynuacja poprzedniej powieści tego autora, tym razem Taran musi rozwiązać zagadkę zniszczenia Moszcznego i śmierci jego mieszkańców.

Ładowanie...