Seria z żurawiem
Seria z żurawiem
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza wszystkich miłośników dobrych książek do fascynującej literackiej podróży dookoła świata. W cyklu Seria z Żurawiem wydawca zgromadził najciekawsze propozycje światowej literatury współczesnej. Książki opatrzone logiem żurawia pochodzą z różnych, najczęściej bardzo odległych, zakątków globu. W kraju pochodzenia cieszą się olbrzymią popularnością czytelników. Również krytycy doceniają ich wartość artystyczną, przyznając im najważniejsze wyróżnienia literackie.
Z założenia proponowane tytuły trafiają na polski rynek wydawniczy po raz pierwszy. Polscy czytelnicy mają więc szansę odkryć ciekawą, wartościową literaturę i poznać nowych autorów z odmiennych kręgów kulturowych.
Seria z Żurawiem poszerza horyzonty i daje możliwość zobaczenia świata z innej perspektywy. Starannie dobrane tytuły zmuszają czytelników do głębokiej refleksji nad kondycją współczesnego świata i ludzkości. Autorzy nie boją się poruszać kontrowersyjnych tematów społecznych, ale robią to w zupełnie inny sposób niż ten, do którego przyzwyczaiła odbiorców literatura europejska. Motywy postępowania głównych bohaterów różnią się od standardów kultury Zachodu. Europocentryczne wzorce normalności ustępują miejsca standardom krajów azjatyckich, afrykańskich i innych. Tym bardziej opisywane historie zaskakują i długo pozostają w pamięci czytelników. W serii nie brakuje mrocznej prozy, która obnaża zakłamanie nowoczesnego świata i ciemną stronę ludzkiej natury. Nieoczywiste dla polskiego czytelnika ujęcie trudnych tematów pozwala rozprawić się raz na zawsze z krzywdzącymi stereotypami oraz negatywnymi schematami myślowymi, które ludzie często nieświadomie przekazują sobie z pokolenia na pokolenie.
W Serii z Żurawiem znajdziemy szeroką ofertę książek twórców japońskich takich jak: Sayaka Murata, Takashi Hiraide, Riku Onda, Yu Miri itd. Ponadto w ramach cyklu ukazała się proza między innymi: Clarissy Goenawan z Singapuru, Einara Karasona z Islandii, Ayelet Gundar-Goshen z Izraela oraz ukraińsko-niemieckiej pisarki i dziennikarki Katji Petrowskiej.
Szczególnie polecamy tytuły poniżej:
Sayaka Murata "Dziewczyna z konbini." - To chwytająca za serce historia aspołecznej 36-latki, która lekceważy opinię rodziny i stara się żyć w zgodzie z samą sobą. Nie marzy o życiowej stabilizacji ani o założeniu własnej rodziny. Szuka swojej tożsamości poza schematami, jakie od wczesnego dzieciństwa wpajali jej rodzice.
Ioana Parvulescu "Życie zaczyna się w piątek." - W 1897 r. gdzieś na polach, na przedmieściach Bukaresztu pewien człowiek znajduje nieprzytomnego mężczyznę w dziwacznym ubraniu. Kim jest znaleziony mężczyzna? Jaką tajemnicę ukrywa?
Lutz Seiler "Kruso." - Wyspa Hiddensee na Morzu Bałtyckim jest owiana niechlubną legendą, dlatego przyciąga różnych życiowych rozbitków. Pojawienie się na niej Eda wywraca do góry nogami życie lokalnej wspólnoty, którą przewodzi tajemniczy Kruso.
Genki Kawamura "A gdyby tak ze świata zniknęły koty?" - Samotny, młody listonosz przeżywa szok, gdy lekarze diagnozują u niego śmiertelną chorobę i dają mu zaledwie kilka miesięcy życia. W tym trudnym czasie bohater spotyka diabła, który kusi go przedłużeniem życia w zamian za pewną przysługę.