Sekrety
Sekrety
Seria Sekrety jest dziełem Domu Wydawniczego Księży Młyn. Wydawnictwo to zajmuje się propagowaniem i przedstawianiem historii i współczesności różnych regionów Polski.
Każda z książek z serii Sekrety przedstawia historię, obecne czasy, ciekawostki z życia któregoś z polskich miast. Ale nie tylko - są części dotyczące Sekretów całych regionów. A jeśli i to mało - Sekrety to też książki na tematy historyczne (Sekrety rosyjskich carów) czy dotyczące przemysłu (np. Sekrety polskiego lotnictwa).
Książki przystępnie przedstawiają poruszany w nich temat. W krótkich, przystępnych formach przybliżają czytelnikowi zagadnienia i miejsca, z którymi wcześniej mógł nie mieć do czynienia. Wzbogacone są zdjęciami, oddającymi klimat miast, po których oprowadzają i wydarzeń, o których mówią.
Każda z książek wydana jest w twardej, kolorowej oprawie, na wysokiej jakości papierze. Wspaniale prezentują się na półce - czy to jako pojedyncze sztuki, czy jako pełna kolekcja: w serii wyszło dotychczas ponad czterdzieści pozycji.
Są to, między innymi:
- Sekrety Wrocławia - autorstwa Tamary Baringi, która opowiada o ludziach, którzy zapisali się w historii miasta (np. profesorze Alzheimerze, sir Gutmannie - ojcu igrzysk paraolimpijskich, profesorze Tołpie, który wierzył w leczniczą moc torfu). Wrocław to piękne miasto, które jednak miało wiele smutnych kart w swojej historii i o tym też przeczytać można w książce.
- Sekrety Zabrza - książka, napisana przez Dawida Smolorza i Marcina Kordeckiego, opowiada o tym, dlaczego zawalił się wiadukt nad torami kolejowymi przy ulicy 3 maja, gdzie kręcony był Piłkarski poker i co Zabrze ma wspólnego z Bałkanami.
- Sekrety Katowic - intrygujące przyjezdnych i kochane przez mieszkańców miasto opisuje Barbara Szmatłoch. Tu przeszłość splata się z teraźniejszością, tu znajduje się kultowy Spodek, a efektowna architektura centrum splata się z uroczymi zakamarkami górniczymi osiedlami.
- Sekrety Białegostoku - to tu wynaleziono aparat, umożliwiający chodzenie po wodzie i tabletkę kojącą nerwy. W opowieści Andrzeja Lechowskiego odkrywane są miłości, zdrady, przestępstwa i kradzieże, które tworzyły barwną historię Białegostoku.
- Sekrety Gorzowa - leżące na zachodnich krańcach Polski miasto ma do opowiedzenia wiele niezwykłych historii. Paweł Staszak zabiera czytelników na wyprawę w przeszłość Gorzowa, nadwarciańskiego miasta, które ma przydomek Wielkopolski, choć nie leży w Wielkopolsce.
- Sekrety Jeleniej Góry - Ivo Łaborewicz opisuje sekrety tego pięknego, leżącego u podnóża Karkonoszy, starego miasta, ze wszystkich stron otoczonego górami. Jak ciekawa jest ta historia, przekonać się można przy lekturze książki, która odsłania jego tajemnice.
- Sekrety Warszawy - dzięki autorowi, Jerzemu S. Majewskiemu, odkryjemy dawny czar stolicy i poznamy niektóre z epizodów jej fascynującej, bogatej historii.
- Sekrety Wałbrzycha - Artur Szałkowski splata w całość kilkadziesiąt opowieści o tym fascynującym i tajemniczym mieście, o którym większość Polaków wie tylko, że jest bardzo długie i kiedyś mieszkała w okolicach księżna Daisy.
- Sekrety polskich kolei - historia polskich kolei sięga dalej niż czasy powojenne. W II Rzeczpospolitej kolejarze byli szanowanymi urzędnikami, a podróż koleją mogła być luksusowa niczym najwspanialsze wczasy. Roman Czejarek opowiada o sekretach, przeszłości i teraźniejszości polskich kolei.