Najwybitniejsi Naukowcy
Najwybitniejsi Naukowcy
Najwybitniejsi Naukowcy, seria publikowana przez wydawnictwo Egmont, to komiksy o wspaniałych uczonych. Seria przeznaczona jest dla młodych czytelników i prezentuje postacie ludzi nauki, dzięki których badaniom ludzkość rozwinęła się w zakresie poznania przyrody czy fizyki, astronomii, medycyny, filozofii i wielu innych.
W komiksach w przystępny sposób prezentowani są naukowcy, ich życie i dokonania, dzięki którym stali się niezapomniani, a ich odkrycia żyją do dziś dzięki wykorzystywaniu ich w naszym codziennym życiu.
Każda z książeczek serii Najwybitniejsi Naukowcy zawiera historię wielkiego człowieka, która opowiada, przystępnym językiem, o dziejach danej osoby. Dzięki temu, że są opowiedziane w formie dostosowanej do dziecięcego rozumowania, niezwykłe historie inspirują i pozwalają dzieciom utożsamiać się z wielkimi postaciami i czerpać z nich wzorce, którymi mogą być pasja, wytrwałość i odwaga w dążeniu do celu. Opowieści o wybitnych uczonych pokazują młodym czytelnikom, że determinacja i postawiony sobie cel są niezbędne, by osiągnąć w przyszłości spełnienie i życiowy sukces.
Książki z serii zawierają materiały dodatkowe, w których czytelnicy znajdą krótkie biogramy najważniejszych postaci występujących w albumie, a także posłowie autorstwa Tomasza Rożka, doktora fizyki, dziennikarza, propagatora nauki i twórcy kanału Nauka To Lubię. Każda książeczka zawiera też kalendarium odkryć bohatera albumu.
Twórcą serii "Najwybitniejsi Naukowcy” jest hiszpański scenarzysta i rysownik Jordi Bayarri. Ten hiszpański artysta ukończył Wydział Sztuk Pięknych w Walencji, opublikował wiele komiksów różnych gatunków. W 2012 roku rozpoczął publikację komiksów z serii "Najwybitniejski naukowcy", początkowo finansowaną za pomocą kampanii crowfundingowej. Seria zyskała duże powodzenie na całym świecie, ponieważ komiksy w przystępny sposób przybliżają biografie ludzi nauki, ich niezwykłą chęć zdobywania wiedzy, a także ukazują drogi, które doprowadziły ich do dokonania przełomowych dla świata odkryć.
Do tej pory w serii ukazały się:
"Darwin. Ewolucja teorii" – opowieść o losach Charlesa Darwina, twórcy teorii ewolucji, którą przedstawił w swoim dziele "O powstawaniu gatunków”. W komiksie dowiadujemy się, co ukształtowało największego przyrodnika w dziejach i jak dzięki pasji poznawania przyrody zwiedził cały świat, dzięki czemu wyewoluowała jego teoria.
"Arystoteles. Głód wiedzy" - jeden z najbardziej znanych filozofów starożytnej Grecji, Arystoteles, już od najmłodszych lat chciał zdobywać jak najszerszą wiedzę o otaczającym go świecie. Interesowała go działalności człowieka, polityka i etyka i przyroda. Położył podwaliny pod rozwój logiki i nauk przyrodniczych, szczególnie astronomii, fizyki i biologii. Od założonej przez niego w Atenach szkoły filozoficznej pochodzi słowo liceum.
"Newton. Grawitacja w akcji" - Isaac Newton odkrył prawo powszechnego ciążenia. Z komiksu o nim dowiadujemy się, że od najmłodszych lat lubił przeprowadzać eksperymenty, dzięki którym poznawał reguły rządzące światem, co pozwoliło mu stać się jednym z najbardziej wszechstronnych naukowców w historii.
"Maria Skłodowska-Curie. Pierwiastki promieniotwórcze" - Maria Skłodowska-Curie, odkrywczyni dwóch pierwiastków promieniotwórczych – radu i polonu, dwukrotnie została uhonorowana Nagrodą Nobla. Jak jednak do tego doszło i jak wykorzystała swoją pozycję w świecie nauki na rzecz przekształcenia nauki w narzędzie komunikacji pomiędzy narodami?
"Albert Einstein. Przeskok kwantowy" – Einstein, fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1921 roku, znany jest prawie każdemu na świecie. W komiks mu poświęconym poznajemy historię dzieciństwa, badań naukowych, fascynacji matematyką i muzyką, a także problemów ze znalezieniem pracy i kłopotów w czasie pracy nad odkryciami, dzięki którym zrewolucjonizował ówczesną fizykę. Dzięki Einsteinowi fizyka była na ustach wszystkich, a jego teorie fascynowały zarówno naukowców, jak i zwykłych ludzi.