Xi
Ponad 100 000 książek i gier
Dużo promocji
Tania i szybka wysyłka
14 dni na zwrot

Milicjanci z Poznania

 (0 produktów)
?

Przykro nam, ta seria nie zawiera żadnych produktów.

Milicjanci z Poznania

W brawurowych powieściach serii Milicjanci z Poznania Ryszard Ćwirlej przenosi czytelników do minionych czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, do lat 80, kiedy Polska Zjednoczona Partia Robotnicza miała jeszcze w państwie wiele do powiedzenia i nikt nie przypuszczał, że kiedykolwiek się to zmieni.

Powieści serii Milicjanci z Poznania poznajemy chorążego Teofila Olkiewicza, głównego bohatera. Jednak nie zyskuje on sympatii czytelnika – okazuje się być donosicielem SB, a w dodatku nie grzeszy odwagą ani prawdomównością. Jednak z czasem Olkiewicz przechodzi metamorfozę, której towarzyszą czytelnicy i staje się kimś, z kim można byłoby pójść na piwo. To barwna i świetnie skonstruowana postać, podobnie jak inne, tworzące fabuły powieści kryminalnych Ryszarda Ćwirleja.

W serii Milicjanci z Poznania autor przenosi nas w lata 80 i wrzuca we wspaniale opisane tło czasów, w których o paszport trzeba było się starać, po mięso i papier toaletowy stać w ogromnych kolejkach, a posiadanie dolarów trzeba było zgłaszać odpowiednim urzędom. Czasy, kiedy posiadanie telefonu było rzadkością, jednak zbrodnie i przestępstwa - nie. Do walki z nimi wkraczają mniej lub bardziej sympatyczni milicjanci z Poznania.

W książkach serii często opisywane są wydarzenia, które w czasie teraźniejszym dla powieści, miały miejsce w Polsce i na świecie. Są to na przykład obrady Okrągłego Stołu, festiwal w Jarocinie czy Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Dzięki temu młodsi czytelnicy mogą z popkulturowego punktu widzenia zapoznać się z nimi, a starsi przeżyć na nowo emocje związane z tymi momentami.

Ryszard Ćwirlej, urodzony w 1964 roku, uznawany jest za twórcę kryminału neomilicyjnego. Z wykształcenia jest socjologiem, w latach 1996-1997 pracował w TVP Katowice, w latach 1997-2010 w TVP Poznań, a w latach 2010-2016 był członkiem zarządu do spraw programowych Radiu Merkury w Poznaniu. Od 2010 jest wykładowcą na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W cyklu Milicjanci z Poznania wydano dotychczas kilkanaście tomów powieści, w tym

"Trzynasty dzień tygodnia" – noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Władze wprowadzają stan wojenny, a grupa milicjantów zostaje wysłana na jedno z poznańskich osiedli, by aresztować działacza Solidarności, jednak zamiast tego znajdują w sąsiednim mieszkaniu ciało zastrzelonego mężczyzny. Okazuje się, że w tym samym czasie, w innej części miasta dochodzi do zaskakująco podobnego morderstwa.

"Śliski interes" – zbliżają się święta Bożego Narodzenia w 1983 roku. Teofil Olkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zostaje oficerem prowadzącym śledztwo w sprawie zwłok znalezionych na ulicy w pryzmie śniegu.

"Mordercza rozgrywka" – w czerwcu 1987 roku w Poznaniu rozpoczynają się Międzynarodowe Targi, na które przyjeżdżają goście z całego świata. W hotelu Polonez podczas dancingu zostaje zastrzelona kobieta, ale nikt nie widział sprawcy.

"Masz to jak w banku" – w 1989 roku w Poznaniu dochodzi do tajemniczych morderstw dokonanych na miejscowych handlarzach dewizami. Wszystko wskazuje na to, że ktoś chce przejąć walutowy interes szefa poznańskich cinkciarzy.

"Upiory spacerują nad Wartą" - na brzegu Warty dwaj wędkarze dokonują makabrycznego odkrycia - wydobywają z wody zwłoki młodej kobiety, której ktoś obciął głowę. Szybko okazuje się, że milicja staje przed podwójnym wyzwaniem, bo choć znaleziono głowę w foliowej reklamówce, to nie pasuje ona do wyłowionego z rzeki ciała.

Ładowanie...