Meandry losu
Meandry losu
"Meandry losu" to cykl opowiadający o mieszkańcach Łomży, rozpoczynający się 1 września 1939 roku. Wybuchła wojna, o której później będzie się mówiło, że to II wojna światowa. Mieszkańcy Łomży i jej okolic z niepokojem przyjmują informację o wybuchu konfliktu, a gdy jedenastego września, po kilku dniach walk nad Narwią, hitlerowcy zajmują Łomżę, którą niedługo później przejmują Sowieci, życie wszystkich członków wielokulturowej, w większości polsko-żydowskiej społeczności dramatycznie się zmienia.
Wojna weryfikuje plany, a w okupacyjnej rzeczywistości trzeba się szybko odnaleźć, za co wielu przyjdzie za to zapłacić wysoką cenę.
Seria "Meandry losu" pokazuje historię Łomży i regionu poprzez pryzmat bohaterów powieści. Są oni wymyśleni przez autora, jednak opowiedziana przez niego historia jest prawdziwa – pisarz czerpie inspiracje z dokumentów i opracowań, ale także z przekazów ustnych. Książki opowiadają prawdziwą historię, ale też dają szansę na poznanie jej z drugiej strony, patrząc przez relacje i życie zwyczajnych ludzi. Choć mierzy się z tą materią doktor Zenon Krajewski (ukrywający się pod pseudonimem Niwen), historyk i politolog, autor wielu artykułów i książek, w tym rozpraw naukowych, skryptów i podręczników akademickich, to mniej naukowa forma, jaką jest powieść, pozwala na użycie innych środków i daje szansę na to, że opowieść o wielokulturowej społeczności dotrze do wielu osób, które na co dzień na pewno nie sięgają do opracowań historycznych.
Seria została wydana przez Novae Res - wydawnictwo działające od 2007, skupiające się na publikacji, dystrybucji i promocji polskiej literatury, głównie beletrystyki i literatury popularnonaukowej.
Dotąd w serii "Meandry losu" ukazały się:
"Meandry losu T.1. Pozbawieni ojczyzny" – ostatnie dni gorącego lata 1939 i pierwsze dni jesieni zmieniają wszystko w życiu mieszkańców Łomży.
"Meandry losu Tom 2 Pod sowieckim butem" – czas od połowy sierpnia 1940 roku. Na pierwszy plan wysuwają się losy Michała Łyna - polskiego gospodarza z wioski Setno – i Żyda Eliana Wiernika, męża Hanny Rozencwajg. Właśnie urodził im się pierwszy syn.
"Meandry losu. Więzy śmierci. Tom 3" – jest schyłek czerwca 1941 roku. Do Łomży wkraczają Niemcy i rozpoczynają kolejną okupację, stanowiącą śmiertelne zagrożenie dla zamieszkujących te okolice Żydów. Główny bohater, Elian Wiernik, postanawia walczyć o przetrwanie swoje i swojej rodziny.
"Meandry losu Tom 4 Więzy aż do kresu" - Elian poświęca wszystko, by zagwarantować rodzinie przetrwanie, choć ma świadomość, że więzy śmierci oplotły i skrepowały cały jego naród.
"Meandry losu T.5 Non Omnis Moriar" – tragedia, która spotkała Eliana sprawia, że ciężko mu żyć, jednak zdaje sobie sprawę, że jest potrzebny swoim młodszym kuzynom. Michała gryzie przysięga, którą dał umierającej żonie, a Ludomir walczy o życie i powrót do domu.
"Meandry losu Tom VI Porto di Mare" - życie codzienne w Setnie i w Miastkowie, odległych od głównego nurtu wydarzeń wioskach, niesie kolejne dramaty i tragedie.
"Prawdziwa odwaga. Meandry losu. Tom 7" - kapitan Schwarzwald i Elian Wiernik starają się radzić sobie z przeciwnościami losu, podobnie jak Miriam Halewi, Martin Koch, Sonia Wiernik i Otton Wilder. W społeczności chłopskiej podłomżyńskich wiosek prawdziwa odwaga radzenia sobie z problemami, jakie niesie los, jest niezbędna.
"Meandry losu T.8 Neged Hazerem" - Elian Wiernik chce przeprowadzić się do Warszawy i znaleźć się w getcie, aby tam jako lekarz pomagać potrzebującym.