Xi
Ponad 100 000 książek i gier
Dużo promocji
Tania i szybka wysyłka
14 dni na zwrot

Jezus z Nazarethu

 (1 produktów)

Jezus Z Nazarethu. Księgi I-IV. Tomy 1-2

(okładka twarda)

5/5
57,39 99,00 zł −42%
Wysyłka 24 godziny

Jezus z Nazarethu

Czterotomowa seria powieści "Jezus z Nazarethu" autorstwa Romana Brandstaettera to jedno z najwybitniejszych beletrystycznych przedstawień historii życia Chrystusa. Dzieło jest niezwykłym połączeniem ogromnej wiedzy i erudycji autora z jego osobistym doświadczeniem: Brandstaetter urodził się i wychował w rodzinie żydowskiej, a jako dojrzały człowiek na skutek świadomego wyboru przyjął Chrzest Św. w obrządku katolickim.

"Jezus z Nazarethu" zachwyca autentycznością oddania realiów życia w czasie i miejscu przebywania Chrystusa na Ziemi, głębią zanurzenia w żydowskiej tradycji, oddanej na kartach powieści z najdrobniejszymi szczegółami. Z drugiej strony zaś - opus magnum Brandstaettera stanowi świadectwo szczerej wiary i wdzięczności wynikającej z osobistej relacji z Bogiem.

Autor pisał o owym dualizmie w następujący sposób: Wielkie dziedzictwo duchowe wspólne chrześcijanom i Żydom upewnia mnie w przekonaniu, że moje "odejście" od judaizmu, moja ,,zdrada", jak to chcieliby widzieć niektórzy, nie jest odejściem w znaczeniu dosłownym. Ja dotykam obu krańców łuku. Ja czekam na ten wielki Most. Chciałbym postępować tak, jakby mieszkał we mnie Bóg.

Postać Jezusa rozważana jest w dwóch płaszczyznach: jako Syna Bożego i Zbawiciela Świata, a jednocześnie żywego człowieka, odczuwającego ból, targanego wątpliwościami i kochającego.

Brandstaetter pracował nad "Jezusem z Nazarethu" w latach 1967-1973, podczas stałego pobytu w Poznaniu. Cztery tomy powieści wydane są w dwóch wolumenach. Zawartość każdego z nich prezentuje się następująco:

  • "Księga 1. Czas milczenia" rozpoczyna się od sceny zapowiedzi przyjścia na świat Jana Chrzciciela, zaś kończy na opisie 40 dni kuszenia Chrystusa na pustyni;

  • "Księga 2. Czas wody żywej" obejmuje opis dalszych wydarzeń aż do śmierci Jana Chrzciciela, w tym początkowego etapu nauczania Jezusa i pierwszych niesnasek z faryzeuszami;

  • "Księga 3. Czas chleba i światła" prowadzi czytelnika od egzekucji Jana Chrzciciela do ostatniego tygodnia życia Chrystusa z triumfalnym wjazdem do Jerozolimy;

  • "Księga 4. "Pełnia czasu", oparta na Ewangelii św. Jana, to wstrząsający zapis Męki Pańskiej, a także następującym po nim Zmartwychwstaniu i Wniebowstąpieniu.

W 1987 roku przyjaciele Romana Brandstaettera rozpoczęli starania o nominację "Jezusa z Nazarethu" do Literackiej Nagrody Nobla. Starania te zostały przerwane przez nagłą śmierć pisarza; ogromna wartość literacka czteroksięgu zapewniły mu jednak stałe miejsce na kartach historii literatury. Powieści są czytane i interpretowane po dziś dzień, stanowiąc źródło umocnienia duchowego dla wierzących czytelników oraz prawdziwą ucztę czytelniczą dla wszystkich miłośników słowa pisanego.

Ładowanie...