Xi
Ponad 100 000 książek i gier
Dużo promocji
Tania i szybka wysyłka
14 dni na zwrot

Fundacja

 (2 produktów)

Fundacja i imperium. Fundacja. Tom 7

34,69 49,90 zł −30%
Wysyłka dzisiaj

Fundacja i Ziemia. Audiobook

(okładka etui kartonowe)

25,59 39,90 zł −36%
Wysyłka dzisiaj

Fundacja

"Fundacja" to cykl powieści powieści science fiction, których autorem jest Isaac Asimov, jeden z mistrzów tego gatunku. Cykl opowiada o zmierzchu i rozkładzie Imperium Galaktycznego – tworu, obejmującego swoim zasięgiem obszar całej zamieszkały przez 25 milionów światów. W swojej pierwotnej warstwie, jest to kosmiczna saga, w podtekście ukazuje wielkie procesy historyczne i zjawiska, takie jak manipulacja, demagogia i indoktrynacja, ujęte w entourage science fiction.

"Fundacja" została po raz pierwszy wydana jako opowiadania, publikowane w Astouding Magazine między 1942 a 1950 rokiem. Była wzorowana na historii Cesarstwa Rzymskiego, opisanej w "Zmierzchu i upadku Cesarstwa Rzymskiego" Edwarda Gibbona, ponieważ rozpad Imperium Galaktycznego można odnosić do rozpadu Imperium Rzymskiego w pierwszych wiekach średniowiecza.

Isaak Asimov urodził się w 1920, zmarł w 1992 roku. Był pisarzem, ale też profesorem biochemii na Columbia University. Największą sławę zdobył jako pisarz SF, a cykl "Fundacja" jego autorstwa, uznawany jest za klasykę gatunku – pierwsze trzy tomy serii uzyskały nagrodę Hugo za "Najlepszą serię wszech czasów".

"Fundacja" jest to jeden z najsłynniejszych i najbardziej popularnych cyklów science fiction w historii tego gatunku. W Polsce ukazał się nakładem Domu Wydawniczego Rebis.

W cyklu ukazały się:

"Fundacja" - na Peryferiach, podobnie jak w rozpadającym się Imperium, wrze. Dla osamotnionego, pozbawionego bogactw naturalnych Terminusa, siedziby Fundacji, ratunkiem okazują się ludzka mądrość, inteligencja i przedsiębiorczość, nie zaś skarbnica wiedzy - monumentalna Encyklopedia Galaktyczna. W obliczu zagrożenia ze strony Czterech Królestw do władzy dochodzą, po walce z opozycją, wybitne osobowości i godni następcy Hariego Seldona: Salvor Hardin i Hober Mallow. Terminus, świadomy swych niedostatków, ale i mocnych stron, rozpoczyna bój o przetrwanie, a następnie ekspansję.

"Fundacja i Imperium" - Pierwsza Fundacja utrzymała suwerenność i pokonała Republikę Korelską. Wyszła też obronną ręką z następnego kryzysu, wywołanego przez generała imperialnego Bela Riose'a i lorda Brodriga. Jej jedyny wróg - kurczące się Imperium Galaktyczne - wydaje się coraz słabszy.

"Druga Fundacja" – po latach umacniania władzy Muł postanawia odkryć wreszcie położenie Drugiej Fundacji i rozprawić się ze swoim największym wrogiem. Generał Pritcher wpada jednak w pułapkę i wciąga w nią również mutanta. Druga Fundacja triumfuje, lecz nie na długo.

"Agent Fundacji" - na rządzonym twardą ręką przez burmistrz Branno monolicie pojawia się rysa - Golan Trevize, członek Rady Wykonawczej na Terminusie, głosi pogląd, że zniszczona rzekomo Druga Fundacja nadal decyduje o losie Pierwszej. Tymczasem mentalista Stor Gendibal, jeden z trantorskich Mówców, podejrzewa istnienie organizacji kontrolującej z ukrycia obie Fundacje. Do ostatecznej rozgrywki, której stawką jest przyszłość Galaktyki, dochodzi w pobliżu rodzinnej planety Muła, tyle że do ścierających się sił dochodzi jeszcze jedna.

"Fundacja i Ziemia" - Golan Trevize, członek Rady Wykonawczej na Terminusie, miał zdecydować o przyszłości Galaktyki - wybierając Galaksję, jeden organizm łączący na podobieństwo Gai wszystkie światy w przestrzeni, przekreślił zarazem pięćsetletni Plan Hariego Seldona. W poszukiwaniu odpowiedzi na dręczące go pytania, Trevize wyrusza wraz z Janovem Peloratem i jego wybranką Bliss ku mitycznej Ziemi.

Ładowanie...