Xi
Ponad 100 000 dostępnych
książek i gier planszowych
Najlepsze ceny
i liczne promocje
Tania, szybka
i bezpieczna wysyłka
14 dni na zwrot
produktu
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Liczba stron: 368

Kup w zestawie:

3 produkty
wartość produktów w zestawie:
123,71 zł
88,83 zł
oszczędzasz 34,88 zł (28%)
-30%

39,90 zł

27,93 zł

oszczędzasz 11,97 zł (30%)

Dostępność 3 dni robocze
InPost Paczkomaty 24/7 9,99 zł
Kurier InPost 12,99 zł
Kurier UPS 11,99 zł
Poczta Polska 9,99 zł
Poczta Polska - Odbiór w Punkcie 7,99 zł
Paczka w Ruchu 6,99 zł

Opis

Klara, Róża i Amelia Terechowiczówny to trzy siostry, które wiodą spokojne życie w rodzinnej posiadłości. Arystokratki cieszą się beztroską, mając na wyciągnięcie ręki służbę, spełniającą każdy ich kaprys i kochających rodziców, którzy zadbają o ich przyszłość. Jednak przychodzi rok 1914 a wraz z nim wojenna zawierucha, która zmienia oblicze świata. Z dnia na dzień sytuacja pogarsza się, a w raz z nią odchodzi w niepamięć dawny ład i porządek. Ojciec jest zmuszony wyruszyć na front i spełnić swoje obowiązki względem ojczyzny. Pozostawione same sobie cztery kobiety muszą udźwignąć ciężar zarządzania rodzinnym majątkiem w niepewnych czasach.

Wyręczane we wszystkim panny, muszą teraz wziąć sprawy w swoje ręce i dostosować się do gwałtownie zmieniającej się rzeczywistości. Rezolutna Klara postanawia zająć się rodzinnym majątkiem i wespół ze służbą pracuje w rodzinnym gospodarstwie. Lekkomyślna Róża za wszelką cenę nie chce przyjąć do wiadomości, że jej życie mogłoby się zmienić i nie porzuca starych przyzwyczajeń. Emocjonalna Klara postawia ruszyć z pomocą potrzebującym jako pielęgniarka w szpitalu polowym. Matka dziewcząt ucieka we wspomnienia, na przemian zalewając się łzami i składając modły o pokój. Jakiś czas później Amelia wraca do domu z mężem. Pojawienie się mężczyzny zmienia życie mieszkanek posiadłości i stawia wiele nowych pytań.

"Rzeki płyną jak chcą" to porywająca saga rodzinna, przedstawiająca losy kobiet w trudnym momencie historii. Choć każda z sióstr jest inna, wszystkie na swój sposób muszą poradzić sobie z biedą, samotnością i niepewną sytuacją polityczną. Autorka z właściwym sobie wyczuciem wprowadza czytelnika w realia historyczne tamtego okresu, pokazując w jaki sposób ludzie radzą sobie wobec niesprzyjających okoliczności i przemian społeczno-politycznych. Intrygująca historia wciąga i porusza wiele ważnych tematów. To wzruszająca i głęboka opowieść o miłości, relacjach rodzinnych, dramacie wojny i poszukiwaniu szczęścia nawet w najciemniejszych momentach dziejów. Odmienne charaktery bohaterek sprawiają, że lektura staje się jeszcze ciekawsza i daje większe pole do utożsamienia się z ich marzeniami i lękami.

Ałbena Grabowska to polska pisarka, posiadająca bułgarskie korzenie. Autorka doskonale czuje się niemal w każdym gatunku - od powieści obyczajowej, poprzez książki dla najmłodszych czytelników, aż po kryminały. Wśród jej twórczości największą popularnością cieszy się "Stulecie winnych" - trylogia doczekała się również ekranizacji.

Dane szczegółowe

Identyfikator produktu 2992385
Tytuł Rzeki płyną, jak chcą
Autor Ałbena Grabowska
Wydawnictwo Dom Wydawniczy Rebis
Język wydania polski
Język oryginału polski
Liczba stron 368
Data premiery 2021-04-13
Rok wydania 2021
Wymiary produktu [mm] 139 x 30 x 217
Okładka Miękka
Cena detaliczna 39,90 zł
Nasza cena 27,93 zł
Powiązane tematy: Nowości

Recenzje

5/5
5
4
3
2
1
DODAJ RECENZJĘ:

oceń produkt:


Eliza J.

5/5
| 04-05-2021
Ałbena Grabowska ma niesamowity talent do pisania. Najpierw "Stulecie Winnych" a teraz "Rzeki płyną jak chcą". Jej książki czyta się nie tyle szybko, co niesamowicie przyjemnie. Tym razem poznałam rodzinę Terechowiczów : matkę i trzy siostry. Ojciec, głowa rodziny wyruszył na front i wszelki słuch po nim zaginął. Czytając niemalże stałam obok bohaterów i razem z nimi przeżywałam troski i smutki, a także radości. Całkowicie rozumiałam emocje jakie im towarzyszyły. Bardzo poruszająca propozycja.

Asia J.

5/5
| 29-04-2021
Nie wiem jak to jest ale kolejny raz Ałbena ujęła mnie za serce. Bohaterzy (no a przede wszystkim bohaterki) jej nowej książki są tak prawdziwe, że aż można by napisać, są do bólu namacalne. Trzy siostry: Klara, Róża i Amelia żyją beztroskim życiem, do czasu. Rodzinna tragedia sprawia, że każda z nich w inny sposób radzi sobie z tym co je spotkało. Rzeki płyną jak chcą zabrała mnie w piękną podróż, opisaną we wspaniały sposób.

Iwona H.

5/5
| 26-04-2021
Książka o czasach wojny i o tym jak gwałtownie życie się wtedy zmieniło. Trzy siostry kompletnie różne od siebie, podejmują różne ścieżki w tym trudnym czasie. Mnie zachwyciła w pełni. uwielbiam książki które dzieją się w tych czasach. Postacie barwne, nie nudne i człowiek zdecydowanie jest w stanie je wszystkie polubić i się do nich przywiązać. Jeśli ktoś lubi książki w takim stylu to na pewno się mu spodoba!!

PachnaceStrony

4/5
| 24-04-2021
Autorka bestselerowego i zekranizowanego Stulecia Winnych powróciła z nową powieścią!
Pierwszej wojny światowej nikt się do końca nie spodziewał, mimo iż jej widmo od dłuższego czasu wisiało nad Polską. Rok 1914 przyniósł ogromne zmiany, dla rodziny Terechowiczów.
Wojna nie ominęła również dworku w Niebielowie, którego głowa rodziny ruszyła na front pozostawiając żonę i trzy córki; Klarę, Amelkę oraz Różę. Od tego czasu posiadłość podupada,
oknami jak wiatr wkrada się bieda, a kobiety muszą zrezygnować z tego co znały dotychczas; pięknych sukien, wytwornych wyjść oraz służby będącej na każde skinienie.
Klarze, najstarszej z sióstr nie straszne są jednak zniszczone dłonie i bierze na siebie dodatkowe obowiązki, czy to w kuchni czy w polu, odciążając tym samym wieloletnią gosposię Ludwiżankę.
Zdawać by się mogło, że Róża w dalszym ciągu nie zdaje sobie sprawy z nadejścia wojny, a Amelka ku zaskoczeniu wszystkich wyjeżdża do stolicy pomagać w szpitalu wojskowym. Po paru miesiącach wraca do majątku z… mężem.

Pierwsze spotkanie z twórczością Ałbeny Grabowskiej zdecydowanie mogę zaliczyć do udanych!
"Rzeki płyną jak chcą", to fascynująca saga rodzinna z tłem historycznym.
Perypetie zarówno te rodzinne i sercowe sprawiają że kolejne strony przewracałam z autentycznym zainteresowaniem, wielokrotnie czując się jakbym oglądała film. Autorka sprawnie prowadzi nas przez wszystkie wydarzenia historyczne, od walki o niepodległość, po trwającą zarazę, a opisy dworku i atmosfera wytworzona wokół posiadłości sprawiają że niemal słyszymy skrzypienie desek pod stopami i czujemy ciepło słońca na skórze.
Trzy siostry tak różne jak tylko różne może być rodzeństwo. Różne perspektywy na życie, różne zdanie na temat zamążpójścia, każda z nich odnajdywała się w nowej sytuacji na swój wyjątkowy sposób. Przybycie do domu Janka pociągnęło za sobą falę kolejnych wydarzeń, które były jak domino - jedno napędzało kolejne. Wraz z każdą przewróconą stroną, Grabowska odkrywa przed nami kolejne karty, rodzinne sekrety i tajemniczego przybysza. Ogromnie spodobały mi się momenty, w których tradycje starszego pokolenia ustępowały nowym, nadchodzącym zmianom. Rodzący się ruch feministyczny, postrzeganie kobiet jako tych równym mężczyzn, jako partnerki z których zdaniem należy się liczyć, a także odchodzenie od konieczności zawierania małżeństwa, ze względu na to że wypada, lub że wiek wskazuje iż już pora. Książka Ałbeny Grabowskiej jest fenomenalna i jedynie zachęca do sięgnięcia po poprzednie pozycje i do oczekiwania na (mam nadzieję) kontynuację.

Patrycja D.

5/5
| 23-04-2021
"Rzeka bowiem nie była rzeką, jedynie korytem, wyschniętym pomnikiem niegdyś rzeki, która postanowiła swoje leże opuścić i przenieść się gdzie indziej, prawie dwadzieścia wiorst dalej. Jak ona to zrobiła, nikt nie wiedział, nie zauważył, albo nie chciał dostrzec. To było dziwne, ponieważ potrzebowała jedynie czterech lat, aby opuścić poprzednie miejsce i uwić sobie nowe gniazdo, może należałoby powiedzieć - znaleźć nowe koryto."

Gdybym zasnęła tuż po skończeniu tej książki, niewątpliwie przeniosłabym się w świat sprzed 100 lat opisany przez Panią Ałbenę.
Świat odległy, a zarazem tak realistyczny i jakby wciąż ten sam.
" Rzeki płyną, jak chcą" jest lekturą wyjątkową, ponieważ, by w pełni ją zrozumieć należałoby przypomnieć sobie twórczość pisarzy, takich jak Żeromski, czy Orzeszkowa. Twórczość pełną symboliki, polskich tradycji, patriotyzmu, ludzkich cech i krytyki.

Klara, Róża i Amelka Terechowiczówny to panienki ze dworu w Niebielowie, położonym nad rzeką Bora, zwaną potocznie Rzeczuchą. Przyzwyczajone do dworskiego życia, wygód, pięknych sukni oraz dbania o swą urodę, jak cała Europa musiały zmierzyć się z ogromnymi zmianami, jakie przyniosła ze sobą w 1914 roku wojna, a później śmiertelna zaraza, dążenie do odzyskania przez Polskę niepodległości, czy działania sufrażystek, które przy okazji tych dążeń podjęły walkę o prawa kobiet.
Słowami Lwa Tołstoja "Ludzie są jak rzeka: woda jest we wszystkich jednakowa, ale rzeka bywa wąska bystra, szeroka, spokojna, czysta, ciemna, mętna, ciepła. To samo jest z ludźmi." można określić bohaterów tej powieści. Matka na przemian rozpacza i modli się, powtarzając panienkom co wypada, a co nie, mimo że jest wojna. Róża jest trzpiotką, drażniącą swym nieokiełznaniem i fochami. Amelka, szokując wszystkich swą decyzją, podejmuje pracę w szpitalu wojskowym w Warszawie. Jeszcze bardziej wszystkich szokując do rodzinnego dworu wraca z mężem. Jedynie Klara, mimo protestów gosposi Ludwiżanki, urabia się do upadłego, by rodzinny dom nie podupadł całkowicie, aby ojciec po powrocie z frontu miał do czego wracać. Właśnie one dwie, Klara i Ludwiżanka wzbudziły we mnie największą sympatię.
Wszyscy bohaterowie, sprawnie wykreowani przez autorkę zmierzali przez życie w określonym kierunku, płynąc swoim nurtem, w granicach swojego koryta, wytyczonym przez pochodzenie, morale, tradycję. Jednak życie, jak rzeka pełne jest niespodzianek, zakrętów i wiraży, więc popełniają błędy, podejmują złe decyzje, krzywdzą innych świadomie bądź nie. Jak Rzeczucha potrzebują czasu, by zmienić swój bieg, swe koryto, tak aby być zrozumianym i ktoś zauważył zmianę. Czy jednak wszystko można tłumaczyć wojną i śmiertelną zarazą panoszącą się w pobliżu? Czy w tym całym szaleństwie, jaki ogarnął świat, uczucia są prawdziwe? Czy naprawdę znamy ludzi, którzy są przy nas od kołyski, i tych, których od chwili poznania obdarowaliśmy serdecznymi uczuciami? Ile musimy w życiu doświadczyć, by pojąć czego od niego i siebie samych oczekujemy? Czy jeśli już to odkryjemy, nie będzie za późno, by popłynąć z nurtem do miejsca naszego przeznaczenia?

Ta książka to prawdziwa perełka. Wiem, że wielu z Was kocha wszystkie książki Pani Ałbeny bez żadnych wyjątków. Są tacy, którzy każdą jej kolejną powieść porównują do "Stulecia Winnych", które zachwyciło ogromną liczbę czytelników, a i do grona moich ulubionych książek ever się zalicza. "Rzeki płyną, jak chcą" to nie zupa pomidorowa, nie każdy ją musi lubić, więc znajdą się też tacy, którym do gustu nie przypadnie. Nie będę się zastanawiać z jakiego powodu. To trzeci tytuł autorstwa Pani Ałbeny, który przeczytałam, choć nie ostatni, gdyż na półce czekają inne, ale wiem, że znajdzie się wysoko w moim rankingu, natomiast przez swą klasyczność i symbolikę podbije wiele serc.

Dostawa

czas dostawy
koszt
za pobraniem
InPost Paczkomaty 24/7
czas dostawy
22 Czerwiec, Wtorek
przedpłata
9,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Kurier InPost
czas dostawy
23 Czerwiec, Środa
przedpłata
12,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
Niedostępne
Kurier UPS
czas dostawy
22 Czerwiec, Wtorek
przedpłata
11,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
16,99 zł
Poczta Polska
czas dostawy
23 Czerwiec, Środa
przedpłata
9,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
14,99 zł
Poczta Polska - Odbiór w Punkcie
czas dostawy
23 Czerwiec, Środa
przedpłata
7,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Paczka w Ruchu
czas dostawy
23 Czerwiec, Środa
przedpłata
6,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
czas dostawy
22 Czerwiec, Wtorek
przedpłata
0,00 zł
pobranie
Niedostępne
Ładowanie...

Polityka prywatności

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści, dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb oraz personalizacji wyświetlanych reklam w ramach zewnętrznych sieci remarketingowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.