Xi
 » Książki  » Literatura obyczajowa  » Romanse

"Rzeczy, których nie dokończyliśmy" Rebeki Yarros to wzruszająca opowieść o ponadczasowym romansie, który połączył kiedyś losy dwóch osób, a po wielu latach doprowadził również do spotkania ludzi z zupełnie innych światów. Pewna kobieta poznaje tajemnice przeszłości swojej prababci, słynnej autorki literatury romantycznej, a także jej niedokończonego dzieła. Biografia nestorki rodziny jest bardzo mocno związana z książką, której nie zdążyła ukończyć. Nie zdążyła, a może nawet nie chciała. Georgia Stanton rozpoczyna prawdziwe śledztwo, licząc na to, że rozwiąże rodzinną zagadkę!

O czym są "Rzeczy, których nie dokończyliśmy"?

Pewnego dnia Georgia Stanton odkrywa, że jej niedawno zmarła prababcia Scarlett nie dokończyła jednego ze swoich dzieł. Nestorka była znaną na całym świecie pisarką. Szybko okazuje się, że wydawca jest zainteresowany opublikowaniem tej niezwykłej książki. Zadanie ukończenia pozostałych rozdziałów zleca słynnemu pisarzowi, Noahowi Harrisonowi. Wkrótce autor przybywa na spotkanie z prawnuczką pisarki.

Georgia nie ma jednak dobrego zdania o pisarzu. Wydaje się arogancki, więc nie zamierza mu powierzyć dzieła swojej prababci. Tymczasem wydawnictwo nalega, by to właśnie on dokończył książkę. Przed Noahem również duże wyzwanie. Dokończenie powieści słynnej autorki jest bardzo trudnym zadaniem, ale konflikt z jej piękną prawnuczką może być o wiele trudniejszy. Niebawem jednak bohaterowie rozpoczynają współpracę, z niemałym zaskoczeniem odkrywając, dlaczego prababcia kobiety nie chciała dokończyć tej książki. Razem poznają historię miłosną Scarlett, która podczas wojny zakochała się w tajemniczym pilocie Jamesonie.

"Rzeczy, których nie dokończyliśmy" - opinie

"Rzeczy, których nie dokończyliśmy" warto polecić wszystkim osobom szukającym ciekawej literatury obyczajowej, w której nie brakuje nowatorskich pomysłów, rodzinnych tajemnic, charakterystycznych bohaterów, a także uczuć pokonujących granice czasu. Warto dodać, że książkę przetłumaczyła Katarzyna Agnieszka Dyrek, znakomita polska tłumaczka. Rebecca Yarros potrafi zaciekawić opowieścią sięgającą daleko w przeszłość osoby o różnych zainteresowaniach literackich, a jej nastrojowa twórczość gromadzi coraz większą grupę fanek i fanów w każdym wieku.

Rebecca Yarros to amerykańska pisarka i jedna z najważniejszych autorek literatury Young Adult. Zadebiutowała zaledwie w 2014 r., a jej twórczość już zdążyła podbić serca osób z wielu krajów. Autorka zdobyła kilka nagród oraz zebrała bardzo dobre oceny na liście Goodreads. Uważa się za prawdziwą romantyczkę. Bardzo lubi kawę i prawie wszystko, co zawiera czekoladę. Zainteresowanie literaturą u tej pisarki trwa już od wczesnego dzieciństwa, a zwyczaj czytania nocą ewoluował u niej wreszcie w pisarstwo. Co ciekawe, jej mąż również jest pilotem wojskowym, podobnie jak ukochany jednej z wymyślonych przez nią postaci.

Czytaj więcej
Dane szczegółowe

Recenzje

5/5
Jak działają recenzje?
5
4
3
2
1

DODAJ RECENZJĘ:

oceń produkt:

Joanna L.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 16-04-2023 | Recenzja zweryfikowana
Są historie miłosne, o których przyjemnie się czyta, choć nie zawsze pozostają w pamięci na dłużej. Są takie, które poruszają emocje, sprawiają, że kibicuje się ich bohaterom, jakby byli nam bliscy. Są historie, które poruszają naszą czułą strunę, ale są i takie, które zupełnie do nas nie przemawiają. I są historie wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju, które torują sobie drogę do naszego serca i ten ułamek, którym zawładnęły już na zawsze pozostanie ich własnością. I to jest właśnie taka historia.

Georgia i Noah to osoby, które zabiorą nas w teraźniejszą podróż. Ona próbuje stanąć na nogi po niezwykle medialnym rozpadzie jej życia prywatnego, który zgrał się ze śmiercią ukochanej babuni. Uzdolniona artystycznie, doskonale zaznajomiona ze światem wydawniczym, stanie przed trudnymi do podjęcia decyzjami związanymi ze spuścizną rodzinną. Georgia charakteryzuje się niezłomną wolą, do perfekcji opanowała nieokazywanie emocji, a jej lojalność wobec bliskich jest niezachwiana, choć boryka się z problemami z zaufaniem. Noah to poczytny autor książek obyczajowych, a jego styl charakteryzuje się skłonnościami do opisywania ludzkich tragedii. Pisanie jest mu niezbędne niczym tlen, a wolne chwile spędza dbając o swoją tężyznę fizyczną. Uwielbia kobiety, choć żadnej nigdy nie traktował poważnie. Lecz, aby znaleźć wspólny język z Georgią będzie musiał zmienić swoje podejście do płci przeciwnej.

Scarlett i Jameson to bohaterowie, którzy zabiorą nas w podróż do przeszłości. Młoda panna Stanton, zanim została królową romansów, przeżyła swój własny romans, okraszony strachem o życie i nieustannym przemieszczaniem się. Jankes i Angielka wywodzący się z różnych domów, wychowani w zupełnie odmiennych warunkach, stawić będą musieli czoła najgorszej przeciwności losu – wojnie, która w każdej chwili mogła rozbić ich wszelkie plany w drobny mak.

„Rzeczy, których nie dokończyliśmy” określono na okładce jako prawdziwe arcydzieło – i nie ma w tym nic przesadzonego. To jedna z tych książek, do których trudno mi napisać recenzję, bowiem zwyczajnie brakuje mi słów. Ilość emocji zawarta na kartach tej pozycji jest przytłaczająca – do tego stopnia, że niemożliwym jest przeczytanie jej od razu. By zachować względny spokój emocjonalny trzeba ją sobie dawkować, lecz nie stanowi to problemu, bo przy pisarstwie tak doskonałym, delektowanie się tą książką było prawdziwą przyjemnością. Nie uroniłam ani jednego słowa z tej lektury, zaczytywałam się w każdym akapicie i bez miar zanurzyłam się w wykreowany w niej świat. Choć wiele wydarzeń w niej budziło mój wewnętrzny sprzeciw, niezgodę na to, jak los pokierował życiem postaci, to finalnie mogę ocenić, że całość tej opowieści jest czystą perfekcją, choć sama nawet nie miałam pojęcia, że takie poprowadzenie historii ukoi moją duszę. Rozwój relacji Georgii i Noah to w mojej ocenie jedynie tło, choć równie dobrze nakreślone, przejmujące i ukazujące zarówno siłę uczuć, jak i destrukcyjny wpływ toksycznych ludzi. Lecz tę najbardziej przejmującą część, a jednocześnie tak mocno trafiającą w serce, stanowi historia Jamesona i Scarlett. O taką miłość każdy z nas powinien walczyć, takiej miłości każdy z nas powinien szukać i nigdy nie wolno nam zgadzać się na półśrodki. Na kartach tej powieści zawarta jest piękna, choć bolesna i trudna opowieść o miłości silniejszej, niż jakikolwiek nalot bombowy, ponadczasowej i wnikającej w czytelniczą duszę. To naprawdę wybitna pozycja, która warta jest poznania, zatopienia się w wykreowanym przez Yaros świecie i pokochania każdej cudownej strony, jaką zawiera.

Dostawa

3352215
Ładowanie...