"Ruda Kejla" to mało znana, niepublikowana dotychczas po polsku powieść noblisty Izaaka Baszewisa Singera, w której przenosimy się to przedwojennego żydowskiego półświatka, ubogiej dzielnicy wypełnionej podrzędnymi knajpami i burdelami - miejsca zdominowanego przez handel i erotykę. Pytając dosłownie i w przenośni o czystość, porządek i rolę Boga, autor odkrywa przed czytelnikami ciemną, niejednoznaczną stronę ulicy Krochmalnej w Warszawie i zarazem demaskuje ułudę moralnego systemu, amerykańskiego snu i braku samotności. W tej dramatycznej historii miłość idzie w parze z poczuciem krzywdy, a wolność z samotnością.
O czym jest książka "Ruda Kejla"?
"Ruda Kejla" Izaaka Baszewisa Singera w barwny, żywy sposób przenosi nas do świata złodziei, prostytutek, rabinów i uczniów chederów zaludniających nieistniejący już świat, który ożywa dzięki nietuzinkowej wyobraźni autora. Główną bohaterką książki jest była prostytutka, tytułowa Kejla, żona złodziejaszka Jarmego, która poszukuje spełnienia w różnych miłosnych konfiguracjach. Głód szczęścia prowadzi ją aż do Ameryki. Od przedwojennej warszawskiej ulicy Krochmalnej po podejrzane zakamarki Nowego Jorku - bohaterka po omacku poszukuje szczęścia i próbuje realizować swoje marzenie o miłości i założeniu rodziny. Izaak Singer po raz kolejny z czułością, ale i swoistą bezwzględnością spogląda na egzystencję odrzuconych, pozostawionych na marginesie ludzi, którzy przecież też pragną szczęścia.
"Ruda Kejla" - opinie
Książka "Ruda Kejla" to nostalgiczny powrót do przeszłości, a jednocześnie odarcie jej z pozorów. W tej ambiwalencji kryje się ogromna siła tej historii, która dotyka zagadnień związanych ze społecznością żydowską, ale także z przeznaczeniem, poszukiwaniem szczęścia, zaczynaniem życia od nowa. Publikowana pierwotnie w latach 70. w odcinkach w jidyszowym piśmie "Forwerts" powieść Singera wzbudzała wówczas skandal i zgorszenie, gwarantując zarazem potężną dawką emocji i bezkompromisowości. Autor konstruuje mocne, niejednoznaczne portrety ludzkie, opowiadając zarazem o miastach, pełnych gwaru, pośpiechu i hałasu i rzeczywistości ukrytej w cieniu i przypominając dosadnie czytelnikom, że rzeczywistość nie jest czarno-biała. Dzięki wydawnictwu Fame Art możemy dostrzec, że laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1978 Izaak Stern udowadnia w "Rudej Kejli" swój nietuzinkowy talent, zmysł obserwacji i wyjątkową zdolność do badania meandrów ludzkiej natury.