Xi

Propaganda bezprawia

Jarosław Kuisz analizuje zapomniane akcje ?popularyzowania prawa? w pierwszych latach Polski Ludowej. Planowane na szeroką skalę działania propagandowe zderzały się z powojenną rzeczywistością. Nowa władza usiłowała za wszelką cenę wykazać obywatelom swoją prawowitość, a bezprawnie podejmowane działania przedstawić jako legalne. Jednak przekazywanie wiadomości o prawie nieprawnikom ? i to w warunkCzytaj więcej

 • Wydawnictwo: Scholar
 • Data premiery: 2020-08-03
 • Okładka: miękka
 • Liczba stron: 433
 • Wymiary: 240 x 165
Jarosław Kuisz analizuje zapomniane akcje ?popularyzowania prawa? w pierwszych latach Polski Ludowej. Planowane na szeroką skalę działania propagandowe zderzały się z powojenną rzeczywistością. Nowa władza usiłowała za wszelką cenę wykazać obywatelom swoją prawowitość, a bezprawnie podejmowane działania przedstawić jako legalne. Jednak przekazywanie wiadomości o prawie nieprawnikom ? i to w warunkach powojennych ? było zadaniem jak najdalszym od oczywistości. W Propagandzie bezprawia autor uwzględnia szeroki zakres materiałów źródłowych z lat 1944?1947, zarówno filmy dokumentalne, kroniki filmowe, jak i publikacje prasowe, odczyty, pogadanki oraz audycje radiowe.

Stawiając zadanie badawcze, autor znakomicie pokazuje wielowątkowość podstawowego problemu (?). Analizuje informacje, jakie trafiały do środków masowego przekazu, szczególnie do materiałów filmowych ? wiadomości o wprowadzaniu w życie nowych aktów prawnych tworzących nową rzeczywistość w stosunku zarówno do prawa II RP, jak i lat okupacji. Nakłada na to relacje z procesów sądowych. Uwzględnia także materiały mające zdelegalizować państwo i prawo II RP i przedstawić je w najciemniejszych barwach (?). Porównuje te same wiadomości przedstawiane w materiałach audiowizualnych, prasie codziennej oraz fachowych czasopismach prawniczych. Poszukuje także odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób ?opowiadano obrazem? o normach prawnych. To bardzo ciekawe naukowo zagadnienia i w zakresie prawa pionierskie. (?) Dzieło znakomite, wybitne, efekt dobrze wykorzystanej erudycji autora.

Prof. dr hab. Adam LityńskiJesteśmy otoczeni przez prawo ? ustawy, dekrety, zarządzenia ? ale w zasadzie nie zastanawia nas, w jaki sposób dowiadujemy się o ich istnieniu i egzekwowaniu. Skąd wiemy, co wolno, a czego nie wolno. Jarosław Kuisz na nieoczywistym dziś, ale rzeczywistym przypadku początkowych lat istnienia PRL pokazuje, jakie były wówczas instrumenty powszechnego ?powiadamiania o prawie? i jak upowszechnianie go może być po prostu propagandą.

Prof. dr hab. Andrzej PaczkowskiJarosław Kuisz, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, redaktor naczelny tygodnika internetowego ?Kultura Liberalna?, współpracownik Institut d?histoire du temps présent przy Narodowym Centrum Badań Naukowych (CNRS) w Paryżu, fellow w Wissenschaftskolleg zu Berlin (2019?2020). W latach 2016?2018 był współkierownikiem programu ?Knowledge Bridges: Poland ? Britain ? Europe? w St. Antony?s College na Uniwersytecie Oksfordzkim. Prowadził badania m.in. w University of Chicago Law School, Columbia University Law School, a także na Uniwersytecie Kopenhaskim. Laureat nagrody tygodnika ?Polityka? ? ?Zostańcie z nami?. Ostatnio wydał Koniec pokoleń podległości (2018), a także wraz z Wojciechem Sadurskim i Karoliną Wigurą Trudne rozliczenia z przeszłością (2018). Ponadto wraz z Markiem Wąsowiczem zbiory Prawo i literatura. Szkice (2016), Prawo i literatura. Szkice drugie (2017) oraz Prawo i literatura. Antologia (2019). Publikował m.in. w: ?Journal of Democracy?, ?East European Politics and Societies: and Cultures?, ?Państwie i Prawie?.
Zobacz więcej
Dane szczegółowe
Identyfikator produktu
2898159
Tytuł
Propaganda bezprawia
Wydawnictwo
Język wydania
polski
Język oryginału
polski
Liczba stron
433
Data premiery
2020-08-03
Rok wydania
2020
Wymiary produktu [mm]
240 x 165
Okładka
okładka miękka
Waga Produktu [kg]
0.8
Długość
240
Głębokość
165
Wysokość
165
Nasza cena
37,49 zł
Zobacz więcej
Bądź pierwszy!
Twoja recenzja produktu “Propaganda bezprawia” będzie bardzo przydatna dla innych użytkowników.
Napisz recenzję
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
 • Klient zweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Klient niezweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Recenzja Zweryfikowana
  Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.

Dostawa i płatność

InPost Paczkomat® 24/7
data dostawy 22. kwietnia, poniedziałek
bezpłatna dostawa od 248,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Żabka, Dino, punkty DPD Pickup
data dostawy 22. kwietnia, poniedziałek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
8,99 zł Pobranie 5,00 zł
ORLEN Paczka
data dostawy 22. kwietnia, poniedziałek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł
Kurier DPD
data dostawy 22. kwietnia, poniedziałek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex Kurier
data dostawy 22. kwietnia, poniedziałek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Kurier InPost
data dostawy 22. kwietnia, poniedziałek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
14,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex - punkty odbioru
data dostawy 22. kwietnia, poniedziałek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
11,99 zł Pobranie 5,00 zł
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
data dostawy 22. kwietnia, poniedziałek
0,00 zł

Produkty od autora:


2898159
Ładowanie...