Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu (Andrzej Nowak) - tantis.pl
Xi
Ponad 100 000 książek i gier
Dużo promocji
Tania i szybka wysyłka
14 dni na zwrot

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu

Andrzej Nowak

(okładka twarda)

5/5
Wydawnictwo: Biały Kruk
Liczba stron: 440
-35%

89,00 zł

57,79 zł

oszczędzasz 31,21 zł (35%)

Wysyłka 24 godziny
InPost Paczkomat 24/7 12,99 zł
Orlen Paczka 8,99 zł
DPD - Odbiór w Punkcie 12,99 zł
Kurier DPD 12,99 zł
Kurier InPost 14,99 zł
Pocztex Kurier 10,99 zł
Pocztex - punkty odbioru 10,99 zł

Cena minimalna: 51,91 zł 🛈

Opis

"Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu" to analiza historyczna znakomitego badacza i publicysty. Prof. Andrzej Nowak jest historykiem oraz cenionym znawcą relacji polsko-rosyjskich. Korzystając z nieznanych dokumentów i badań prowadzonych w moskiewskich archiwach przygotował szczegółowy opis historii kontaktów Polski z Rosją. Autor wyciąga z najważniejszych wydarzeń historycznych wnioski, które pozostają obecnie niezwykle aktualne. To opowieść o wciąż niesłabnących zapędach imperialistycznych oraz mocarstwowej rozgrywce Rosji, nieustającej nawet w czasach współczesnych. Historyk pomaga zrozumieć, dlaczego polityka rosyjska nie ulega zmianom.

Prof. Andrzej Nowak omawia relacje państw zachodnich z Rosją. Przygląda się historii tego kraju i wyjaśnia, skąd w nim tyle przemocy oraz zacofania. Co skłania Rosjan do wyjątkowo brutalnych napaści? Autor poszukuje źródeł tej mentalności, wracając do powstania Polski i Rusi Kijowskiej. Podróż od tych zamierzchłych czasów prowadzi aż do okrutnej inwazji Władimira Putina na Ukrainę. Badacz nawiązuje do dziedzictwa kulturowego Rosji oraz tłumaczy, dlaczego ten kraj różni się od historycznej Rusi. Już w XV w. carowie użyli argumentów uzasadniających wojnę, które powróciły również współcześnie. Zjednoczenie Rusinów i obrona zagrożonej mniejszości prawosławnej to propagandowe hasła, wciąż zasłaniające prawdziwe powody wojny.

Czym różni się dziedzictwo cywilizacyjne Polski i Rosji? Prof. Andrzej Nowak omawia również zagadnienia kulturowe, przybliżając historię odmiennych systemów politycznych oraz społecznych tych krajów. To opowieść o brutalnym terrorze, a wreszcie władzy służb specjalnych w Rosji. Rozrastający się strach bardzo łatwo przynosi nienawiść, a brak odpowiedniej edukacji i kultury tylko podsyca te niskie odruchy. Zamknięty kraj z niepiśmiennym społeczeństwem był miejscem, gdzie totalitarne poglądy mogły zdobyć rosnącą popularność.

Podróż przez dawne wojny, rozbiory i carskie intrygi polityczne w zaskakujący sposób łączy się z obecną sytuacją międzynarodową. Prof. Andrzej Nowak ostrzega przed błędami przeszłości, a jego badania zapewniają cenną lekcję dla Polski oraz innych państw zachodnich. "Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu" to nie tylko analiza historycznej polityki Rosji, ale także pochodzenia charakterystycznej mentalności, która wciąż istnieje w tym kraju. Odkryj więcej badań historyków w kategorii "Historia Polski - książki"!

Dane szczegółowe

Identyfikator produktu 3235904
Tytuł Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu
Autor Andrzej Nowak
Wydawnictwo Biały Kruk
Język wydania polski
Język oryginału polski
Liczba stron 440
Data premiery 2022-04-14
Rok wydania 2022
Wymiary produktu [mm] 235 x 165
Okładka okładka twarda
Waga Produktu [kg] 1.22
Cena detaliczna 89,00 zł
Nasza cena 57,79 zł
Powiązane tematy: Black week

Recenzje

5/5
5
4
3
2
1

DODAJ RECENZJĘ:

oceń produkt:


Teresa H.

Klient niezweryfikowany

4/5
| 09-06-2022 | Recenzja zweryfikowana
Sięgnęłam po książkę z ciekawości, którą wywołała aktualna wojna i muszę przyznać, że ta pozycja, choć stricte historyczna naprawdę wiele wyjaśnia. Polacy, nawet starając się uniknąć uprzedzeń, zawsze czuli iskrzenie pomiędzy narodami, ale tutaj profesor Nowak jasno tłumaczy skąd ono w ogóle się wzięło. Poczucie zagrożenia, nierówności, niechęć czy różnice kulturowe, autor świetnie to wyjaśnia, a przy tym cały czas odwołuje się wydarzeń historycznych, a także dokumentów z rosyjskich archiwów. Książka daje wiele do myślenia, trzeba jednak starać się, żeby nie wzbudziła większej niechęci, bo jednak nie tak powinniśmy budować przyszłość.

Lukasz U.

Klient niezweryfikowany

4/5
| 01-06-2022 | Recenzja zweryfikowana
To kawał świetnej książki historycznej, choć momentami ciężko się ją czyta, ale to chyba specfika tego typu pozycji, jeśli dodać do tego aktualną sytuację na świecie, momentami przytłacza. Moim zdaniem to pozycja obowiązkowa dla zrozumienia ruchów politycznych Rosji, a książka stanowi zdecydowanie lepsze źródło informacji niż krążące w internecie niesprawdzone newsy, najczęściej fake newsy. Nowa zresztą porusza tutaj nie tylko wątki polityczne czy historyczne, lecz także kulturowe, a chyba ze zrozumieniem różnic kulturowych najczęściej mamy problem.

Wieslaw D.

Klient zweryfikowany

5/5
| 30-05-2022 | Recenzja zweryfikowana
Profesor A. Nowak, jak zawsze, przedstawia nam fakty, tłumacząc nam co robić tu i teraz, na podstawie naszej historii.

Tadeusz G.

Klient zweryfikowany

5/5
| 30-05-2022 | Recenzja zweryfikowana
Każdemu który chce poznać naszą geopolityczna zależność sąsiedzką polecam z serca.

Krzysztof G.

Klient zweryfikowany

5/5
| 22-05-2022 | Recenzja zweryfikowana
Książka bardzo interesująca, i dla mnie wiele rzeczy były nowością. Z niej wynika że Polska Litwa, Łotwa, Estonia i Ukraina powinny trzymać się razem, to wtedy Rosja będzie czuła respekt oraz Niemcy, Francja i Włochy nie będą miały znaczącej przewagi. Dla nich, oraz dla Holandii i Belgi biznes będzie ważniejszy niż moralność, bo to wynika z ich przeszłości kolonialnej.

Ireneusz B.

Klient zweryfikowany

5/5
| 19-05-2022 | Recenzja zweryfikowana
Wspaniała synteza dziejowa która ujmuje dokładnie wszystko to co przez wieki zaborów, okupacji i wpływów Rosji na Polskę miało zostać zagubione. Lektura bezwzględnie obowiązkowa - bez tej wiedzy zrozumienie naszej historii nie jest możliwe. Ale co najważniejsze niezwykle aktualne jest jej obecne praktyczne zastosowanie - ten dramat rozgrywa się także dzisiaj. Jeśli nie znamy historii, koncepcji i modelów wpływu Rosji oraz spektrum strategii i reakcji na nie ze strony Rzeczpospolitej nasze uczestnictwo w debacie publicznej nie ma większego sensu. Po prostu nie wiemy o co chodzi. Doskonale się czyta, wciąga i uczy, porusza, odkrywa najważniejsze determinanty naszych dziejów - niesamowicie gorąco polecam.

Dostawa

czas dostawy
koszt
za pobraniem
InPost Paczkomat 24/7
czas dostawy
7. lutego, wtorek
przedpłata
12,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Orlen Paczka
czas dostawy
7. lutego, wtorek
przedpłata
8,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
DPD - Odbiór w Punkcie
czas dostawy
7. lutego, wtorek
przedpłata
12,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Kurier DPD
czas dostawy
7. lutego, wtorek
przedpłata
12,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
17,99 zł
Kurier InPost
czas dostawy
7. lutego, wtorek
przedpłata
14,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
Niedostępne
Pocztex Kurier
czas dostawy
7. lutego, wtorek
przedpłata
10,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
15,99 zł
Pocztex - punkty odbioru
czas dostawy
7. lutego, wtorek
przedpłata
10,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
czas dostawy
7. lutego, wtorek
przedpłata
0,00 zł
pobranie
Niedostępne
Ładowanie...