Xi
Ponad 100 000 książek i gier
Dużo promocji
Tania i szybka wysyłka
14 dni na zwrot

Polska demonologia ludowa. Wierzenia dawnych Słowian

Leonard J. Pełka

(okładka twarda)

5/5
Znasz ten produkt? Podziel się opinią i zgarnij 100 zł!
Wydawnictwo: Wydawnictwo Replika
Liczba stron: 400

Kup w zestawie:

3 produkty
wartość produktów w zestawie:
139,70 zł
86,36 zł
oszczędzasz 53,34 zł (38%)
-41%

49,90 zł

29,58 zł

oszczędzasz 20,32 zł (41%)

Wysyłka 24 godziny
InPost Paczkomaty 24/7 9,99 zł
Orlen Paczka 6,99 zł
DPD - Odbiór w Punkcie 9,99 zł
Kurier DPD 11,99 zł
Kurier InPost 12,99 zł
Poczta Polska 9,99 zł
Poczta Polska - Odbiór w Punkcie 7,99 zł

Opis

"Polska demonologia ludowa. Wierzenia dawnych Słowian" to najnowsze wydanie jednej z najważniejszych książek w dorobku polskiej demonologii, która pierwotnie ukazała się w 1987 roku.

Jej autorem jest urodzony w 1929 roku Leonard J. Pełka, doktor nauk humanistycznych oraz wykładowca akademicki. Był członkiem Towarzystwa Kultury Świeckiej, Polskiego Towarzystwa Religioznawczego, Ludoznawczego, Uniwersalistycznego oraz Filozoficznego. W dowód uznania dla swojej naukowej i społecznej działalności, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasług. Zmarł w 2020 roku.

Tematem książki są wierzenia ludów zamieszkujących tereny dzisiejszej Polski, dotyczące rozmaitych złych duchów. Wiele z tych postaci powiązanych było z przerażającymi zjawiskami przyrodniczymi, takimi jak chmury burzowe i gradowe, a także wiatry i wiry powietrzne. Były wśród nich również nadprzyrodzone istoty, które atakowały szczególne cele, takie jak matki nowonarodzonych dzieci czy zwierzęta domowe. Wierzono, że demony te były w stanie dusić, wysysać krew, czy zsyłać śmierć i choroby.

Wiara w demony na przestrzeni wieków ulegała wielu przeobrażeniom, które Pełka powiązał ze zmieniającymi się uwarunkowaniami społeczno-politycznych i kulturowymi. Wśród takich czynników wymienił on koncepcje oświeceniowe, narodziny kapitalizmu czy walki narodowowyzwoleńcze. Szczególnie szybkie zmiany według autora można zaobserwować po II wojnie światowej, jako rezultat szerszego dostępu do edukacji, a także przemieszczeń ludności związanych z działaniami militarnymi i zmianami granic państwowych oraz industrializacją i rozwojem technologii.

Książka powstała między innymi w drodze badań terenowych, jakie autor przeprowadził odwiedzając polskie wsie i rozmawiając z ich mieszkańcami. Wynika z nich, że wiara w demony przetrwała, jednak jedynie wśród osób starszych i to w mocno zmienionej i okrojonej formie. Natomiast młodsze pokolenia mają zdecydowanie bardziej krytyczny i sceptyczny stosunek wobec tradycyjnej duchowości. Dlatego też "Polska demonologia ludowa. Wierzenia dawnych Słowian" to unikalna szansa, by zajrzeć do mrocznego uniwersum zamieszkanego przez istoty, których obecność w zbiorowej świadomości niemal już całkowicie wygasła.

Dane szczegółowe

Identyfikator produktu 2904395
Tytuł Polska demonologia ludowa. Wierzenia dawnych Słowian
Autor Leonard J. Pełka
Wydawnictwo Wydawnictwo Replika
Język wydania polski
Język oryginału polski
Liczba stron 400
Data premiery 2020-11-24
Rok wydania 2020
Wymiary produktu [mm] 212 x 151 x 34
Okładka okładka twarda
Waga Produktu [kg] 0.55
Cena detaliczna 49,90 zł
Nasza cena 29,58 zł

Recenzje

5/5
5
4
3
2
1

DODAJ RECENZJĘ:

oceń produkt:


Magdalena P.

5/5
| 15-03-2022
Bardzo interesująca książka. Serdecznie polecam, jeżeli ktoś lubi taką tematykę.

Anna R.

5/5
| 30-08-2021
Książka kupiona na prezent. Oczywiście główna zainteresowana zadowolona z prezentu.

Karolina L.

2/5
| 12-02-2021
Po lekturze świetnych, napisanych lekko i przystępnie książek profesora Baranowskiego, przyznaję, że odbiłam się od tej pozycji. Spodziewałam się podobnego tonu, gawędziarskiego, nieco wykładowego...

Tymczasem dr Pełka ma ciężkie pióro. Lektura jego "Polskiej demonologii ludowej" okazała się trudna i bardzo wymagająca, zajęła mi też znacznie więcej czasu niż podobnej objętości opracowania. Szczerze mówiąc, przywodzi mi na myśl raczej specjalistyczne podręczniki z nauk ścisłych. Z tego, co doczytałam, ta pozycja jest po prostu pracą naukową Pełki. To by wiele tłumaczyło ?

Większość wiadomości z "Demonologii..." pokrywa się z tym, co czytamy u Baranowskiego. Mamy tu nieco bardziej rozwinięte niektóre wątki, autor wymienia też dodatkowe źródła i częściej cytuje swoich informatorów.

Książka ta jest niezwykle drobiazgową analizą ewolucji wierzeń, przy czym wyraźnie widać sztywny podział na zagadnienia - osobne podrozdziały dla demonów różnych "żywiołów", tj. polne, błotne, podziemne etc. Ich opisy są powtarzane wielokrotnie w całej pracy, gdy autor analizuje je pod kątem różnego pochodzenia. W podsumowaniach do poszczególnych fragmentów znajdziemy często opisy ciągu przyczynowo-skutkowego, który, zdaniem badacza, wykreował taki a nie inny obraz stworzenia. Pełka przywołuje również ludowe sposoby na przepędzenie lub oszukanie demona.

"Polska demonologia ludowa" to drobiazgowe, obszerne opracowanie tematu. Według mnie bardziej naukowe niż popularnonaukowe. Okazało się niezwykle wymagającą lekturą i nie poleciłabym jej na początek przygody z całą serią. Z tej przyczyny nie oceniałam dzieła, pozostawiając opiniowanie jego wartości merytorycznej znawcom tematu.

Grazyna C.

5/5
| 30-12-2020
 Bardzo fajna książka związana ściśle z mitologią słowiańska. Fascynująca i do tego napisana w bardzo fajny sposób. Jest po prostu ciekawa. Nawet dla mnie, mimo, że na co dzień to ja bardziej czytam jakieś horrory czy kryminały, a  tą pozycję akurat dostałam w prezencie. Wobec powyższego, zwyczajnie polecam.

Katarzyna Z.

5/5
| 30-12-2020
Ciekawa jest ta książka. podzielam te wszystkie pozytywne opinie na jej temat i daję piąteczkę. Dużo ciekawostek, dużo informacji o przeróżnych wierzeniach z różnych zakątków naszego kraju. I do tego fajny styl autora sprawia, że czyta się ją błyskawicznie. Nim się obejrzałam byłam już na ostatnich stronach. Nie przedłużając, mocno polecam. Fajna pozycja na prezent.

Wiesława Z.

5/5
| 26-12-2020
Jestem a tak! Choć początkowo ciężko mi było czytać tą książkę. Na szczęście im dalej, tym lepiej. Lektura całości zajęła mi niespełna weekend, także całkiem sprawnie biorąc pod uwagę ile ta kobyła ma stron Reasumując, polecam. Naprawdę znajdziecie tutaj mnóstwo ciekawostek o wierzeniach pradawnych.

Dostawa

czas dostawy
koszt
za pobraniem
InPost Paczkomaty 24/7
czas dostawy
27. maja, pt. — 30. maja, pon.
przedpłata
9,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Orlen Paczka
czas dostawy
31. maja, wtorek
przedpłata
6,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
DPD - Odbiór w Punkcie
czas dostawy
27. maja, piątek
przedpłata
9,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Kurier DPD
czas dostawy
27. maja, piątek
przedpłata
11,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
16,99 zł
Kurier InPost
czas dostawy
27. maja, piątek
przedpłata
12,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
Niedostępne
Poczta Polska
czas dostawy
31. maja, wtorek
przedpłata
9,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
14,99 zł
Poczta Polska - Odbiór w Punkcie
czas dostawy
31. maja, wtorek
przedpłata
7,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
czas dostawy
27. maja, piątek
przedpłata
0,00 zł
pobranie
Niedostępne
Ładowanie...