Myślisz, że noc jest nudna? To nieprawda – dzieje się wtedy mnóstwo ciekawych rzeczy. Przeczytaj o tym w „Po ciemku, czyli co dzieje się w nocy”.
Gdy zapada zmrok i światła gasną dzieci kładą się spać. Na ulicach robi się cicho i spokojnie. Wtedy też budzą się nocne zwierzęta i można zaobserwować rzeczy, których nie dostrzega się za dnia. Co zmienia w naszym otoczeniu, kiedy kilkulatki smacznie śpią? Autorki lektury „Po ciemku, czyli co dzieje się w nocy” – Monika Utnik – Strugała i Małgorzata Piątkowska opowiadają o tym w swojej książce.
Z wielu badań naukowych wynika, że ludzie przesypiają ok. 1/3 swojego życia. Kilkulatki dowiedzą się, dlaczego spanie jest takie istotne i co dzieje się z człowiekiem, któremu brakuje snu. Poznają one też pojęcia nocnych marków i rannych ptaszków. Do której grupy należy Twoje dziecko? Przekonaj się sam.
W czasie, gdy Twoje dziecko smacznie śpi wiele osób ciężko pracuje. Ktoś musi upiec bułeczki i dostarczyć je do piekarni o poranku, ktoś inny stróżuje, sprząta ulice. Są też osoby pracujące na nocnej zmianie, a także reporterzy przygotowujący wiadomości oraz prognozę pogody. Nad bezpieczeństwem ludzi czuwają też lekarze, pielęgniarki i ratownicy na nocnych dyżurach, a także strażacy i policjanci. Noc jest niezwykle pracowitym czasem dla wielu ludzi, choć kilkulatki nie zawsze zdają sobie z tego sprawę.
W ciemności można też usłyszeć szelesty – odgłosy zwierząt polujących o tej porze. O tym, które z nich preferują takie godziny aktywności przeczytamy w lekturze „Po ciemku, czyli co dzieje się w nocy”. Mało tego! Po lekturze kilkulatek będzie już wiedział, czym była Noc Kupały, jak wygląda zorza oraz noc polarna, a nawet zrozumie, dlaczego z powodu „zanieczyszczenia światłem” nie można podziwiać gwiazd.
Twoje dziecko boi się ciemności? Oswajaj je z nią poprzez czytanie opowiadania „Po ciemku, czyli co dzieje się w nocy”. Dzięki temu kilkulatek nie tylko przestanie obawiać się nieznanego, ale samodzielnie zacznie zadawać pytania związane z nocą, ciemnością oraz pracą o późnych porach. Książka nadaje się zarówno dla uczniów młodszych klas szkoły podstawowej, jak i dla przedszkolaków. Lektura uwrażliwia i zachęca do samodzielnego odkrywania tajemnic świata spowitego mrokiem.
https://www.youtube.com/watch?v=JPmlWGU2kV4