Xi

"Piekło i metal" - historia kultowej grupy Kat, jakiej nie znacie!

Tytuł książki jest cytatem z Romana Kostrzewskiego - charyzmatycznego lidera Kata, który zdefiniował w ten sposób prawdę. I całą prawdę poznają czytelnicy książki Mateusza Żyły, który z rozmów z członkami zespołu, ich bliskimi, współpracownikami i (nie)przyjaciółmi układa niepowtarzalny portret legendarnego katowickiego zespołu.

O czym jest książka "Piekło i metal"?

Czterdziestoletnia kariera zespołu Kat pełna jest kontrowersji i skandali - jeden z najmocniejszych bandów na polskiej scenie metalu notorycznie stawiał czoła oskarżeniom o związki z satanizmem, ale sprowadzanie jego twórczości tylko do tego aspektu jest ogromnym niedopowiedzeniem. Mateusz Żyła prezentuje działalność Kata w szerokiej perspektywie, ujawniając przed czytelnikami wiele nieznanych dotąd faktów i anegdot.

W książce znajdziesz pikantne szczegóły wspólnej trasy koncertowej Kata i Hanoi Rocks, wspomnienia z jarocińskich festiwali i występów przed Metallicą w katowickim Spodku, szczegóły oskarżenia o rytualny mord. Lektura przybliży Ci także kulisy powstawania historycznego albumu Kata "Oddech wymarłych światów", przebieg konfliktu między Katem i TSA, a także powody, przez które drogi członków zespołu nieodwołalnie się rozeszły.

"Piekło i metal" Mateusza Żyły - polski rock przełomu epok

Autor analizuje twórczość Kata w odniesieniu do sytuacji społeczno-politycznej Polski u schyłku PRL i w okresie burzliwej transformacji ustrojowej. Diaboliczny image Kostrzewskiego i spółki był antidotum na szarą codzienność Polski ludowej; odważnie prezentowany światopogląd artystów stawał w kontrze wobec oportunizmu i materializmu Kościoła katolickiego. Odwaga i wierność samym sobie stworzyły legendę Kata; zderzenie mocnych osobowości i sprawy ważniejsze od muzyki sprawiły jednak, że zespół pozostał w niszy, choć jego twórczość w pełni predysponowała go do osiągnięcia światowego sukcesu.

Mateusz Żyła (ur. 1989) jest doktorem nauk humanistycznych, nauczycielem języka polskiego i dziennikarzem muzycznym, prowadzącym kanał "RockeRbelfeR" w serwisie YouTube. "Piekło i metal" jest drugą książką Żyły poświęconą zespołowi Kat - autor opublikował także wywiad-rzekę z Romanem Kostrzewskim "Głos z ciemności".

Zobacz więcej
Dane szczegółowe

Dostawa i płatność

3421573
Ładowanie...