Xi
Ponad 100 000 książek i gier
Dużo promocji
Tania i szybka wysyłka
14 dni na zwrot

Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa

Kamil Janicki

(okładka twarda)

5/5
Znasz ten produkt? Podziel się opinią i zgarnij 100 zł!
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Liczba stron: 384
-37%

49,90 zł

31,42 zł

oszczędzasz 18,48 zł (37%)

Wysyłka 24 godziny
InPost Paczkomaty 24/7 9,99 zł
Orlen Paczka 6,99 zł
DPD - Odbiór w Punkcie 9,99 zł
Kurier DPD 11,99 zł
Kurier InPost 12,99 zł
Poczta Polska 9,99 zł
Poczta Polska - Odbiór w Punkcie 7,99 zł

Opis

Myśląc o niewolnictwie, często myślimy o systemowym niewolnictwie, które panowało w Stanach Zjednoczonych od XVII do XIX wieku. Jednak nie musimy szukać aż tak daleko, bo wystarczy spojrzeć na historię Polski, żeby zobaczyć niewolników wśród rzeszy żyjących na jej terytorium ludzi – chłopów pańszczyźnianych.

W książce "Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa" Kamil Janicki stawia pytanie: Czy polscy chłopi byli niewolnikami? I od razu na nie odpowiada, a ta odpowiedź jest – jeśli się nad tym zastanowimy - bardziej niż oczywista. Bo "chłopi pańszczyźniani" to w domyśle "pańscy niewolnicy", pracujący za darmo, przymierający głodem, zdani na łaskę i niełaskę pana-szlachcica, który posiadał ziemie, na których gospodarowali w chwilach, kiedy nie musieli pracować na pańskim polu.

O niewolnictwie wspominali nie tylko obrońcy ludności wiejskiej, ale i obcokrajowcy, oburzeni stosunkami, panującymi na polskiej wsi. Pojawia się tu tez następne pytanie – czy w oczach polskiej szlachty, stanowiącej elitę społeczeństwa, zarówno pod względem majątkowym, jak i intelektualnym, chłopi byli w ogóle ludźmi? Przecież często o tej najliczniejszej i najważniejszej części społeczeństwa pisano: bydło, psy, chodzące rzeczy.

Wyidealizowana polska wieś, w której – według Kamila Janickiego - radości prowincjonalnego życia były zarezerwowane tylko dla dziedzica i zarządcy jego majątku, to ułuda, jaką karmią nas zdezaktualizowane podręczniki. W XXI wieku nadal mówi się o rzekomym przywiązaniu chłopów do ziemi, ich poddaństwie i dalece wyolbrzymionej krzywdzie, jednak autor "Pańszczyzny. Prawdziwej historii polskiego niewolnictwa" sprawnie rozprawia się z tą wizją sielankowej, dawnej polskiej wsi, w której chłopom zostawała marna egzystencja bez perspektyw na przyszłość, a jedyną rzeczą, jaką mogli uczynić w takiej sytuacji, to po prostu zbiec, co często kończyło się bolesnymi karami, a nawet śmiercią.

Opublikowana przez Wydawnictwo Poznańskie książka "Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa" pokazuje, że historia, którą przez lata wpajano nam w szkołach i w ogólnej, publicznej narracji, ma pewne luki, które należy pokazać i do których musimy się przyzwyczaić. Bo przecież większość z nas to potomkowie właśnie tych chłopów pańszczyźnianych.

Kamil Janicki to polski historyk, pisarz, publicysta. Specjalizuje się w dziejach II Rzeczpospolitej oraz w historiach wybitnych i nietuzinkowych kobiet. Jest redaktorem naczelnym magazynu WielkaHISTORIA.pl oraz stałym publicystą magazynu Focus Historia, często zapraszany również do wypowiedzi na tematy historyczne w innych mediach, internetowych i tradycyjnych.

Dane szczegółowe

Identyfikator produktu 3090989
Tytuł Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa
Autor Kamil Janicki
Wydawnictwo Wydawnictwo Poznańskie
Język wydania polski
Język oryginału polski
Liczba stron 384
Data premiery 2021-08-11
Rok wydania 2021
Wymiary produktu [mm] 212 x 155 x 34
Okładka Twarda
Waga Produktu [kg] 0.52
Cena detaliczna 49,90 zł
Nasza cena 31,42 zł

Recenzje

5/5
5
4
3
2
1

DODAJ RECENZJĘ:

oceń produkt:


Mariusz B.

5/5
| 15-12-2021
Świetna pozycja odkłamująca mityczną sielską polską wieś. Dająca wiele powodów do refleksji, również w odniesieniu do współczesnej kondycji naszego społeczeństwa.

Paweł M.

5/5
| 26-10-2021
Książka faktograficzna, która odmienia spojrzenie na historię Polski. Napisana z polotem; przedstawia pomijane bądź do tej pory rzadko opisywane, aż tak dogłębnie losy chłopstwa. Treść poraża okrucieństwem wywieranym przez szlachtę na tę grupę traktowaną nieraz wręcz jako nieludzie, wyraża ich upokorzenia i bezsilność, a z drugiej strony niepohamowane łajdactwa części szlachty i wojsk, nie tylko wrogich - wszystko w imię bogacenia się i sycenia żądz. Powinna być szeroko promowana, aby pokazać nie tylko blaski, ale i cienie naszej przeszłości.

Barbara J.

5/5
| 03-09-2021
Ksiażka trochę mnie zszokowała, trochę jednak wiedziałam, ze aż tak kolorowo w historii naszego kraju być nie mogło, żeby zawsze była tylko szlachta wspominana. Chłopi pracowali jak niewolnicy w tamtych czasach. Nie uczą tego w szkole, nie tłumaczą, ze iwększosc społeczeństwa to byli właśnie ci biedni harujący chłopi. Książka operuje lekkim językiem, więc nie ma trudności z czytaniem. Ma też ładną okładkę.

Danuta G.

5/5
| 30-08-2021
Czy wiedzie;iście, że większośc z was to prawdopodobnie potomkowie chłopów a nie szlachty? Niestety takich rzeczy nie dowiemy się ze szkoły czy z internetu. Polacy lubią myśleć, że nasz naród wywodzi się z tych bogatych rodów (co nie jest prawdą). Książka pokazuje jak dużą częścią społeczeństwa byli chłopi oraz jak byli traktowani. Jets to prawdziwa historia naszego polskiego dziedzictwa. Bardzo polecam.

Ola F.

5/5
| 22-08-2021
Kisążka operuje prostym językiem. Może wydawać się trochę skomplikowana jeśli chodzi o pojedyncze słowa, ale łatwo z kontekstu domyśleć się o co chodzi. Mamy też wielką bibliografię, także widać, że tej to rzetelna książka z rzetelnym backgroundem w postaci widzi z różnych źródeł. Jest to książka dla absolutnie każdego, jednak myśle, ze docenicie ja lepiej jeśli lubicie bardzo historie. Polecam przeczytać.

Dostawa

czas dostawy
koszt
za pobraniem
InPost Paczkomaty 24/7
czas dostawy
18. maja, śr. — 19. maja, czw.
przedpłata
9,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Orlen Paczka
czas dostawy
19. maja, czwartek
przedpłata
6,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
DPD - Odbiór w Punkcie
czas dostawy
18. maja, środa
przedpłata
9,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Kurier DPD
czas dostawy
18. maja, środa
przedpłata
11,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
16,99 zł
Kurier InPost
czas dostawy
18. maja, środa
przedpłata
12,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
Niedostępne
Poczta Polska
czas dostawy
19. maja, czwartek
przedpłata
9,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
14,99 zł
Poczta Polska - Odbiór w Punkcie
czas dostawy
19. maja, czwartek
przedpłata
7,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
czas dostawy
18. maja, środa
przedpłata
0,00 zł
pobranie
Niedostępne
Ładowanie...