Xi

Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa

Myśląc o niewolnictwie, często myślimy o systemowym niewolnictwie, które panowało w Stanach Zjednoczonych od XVII do XIX wieku. Jednak nie musimy szukać aż tak daleko, bo wystarczy spojrzeć na historię Polski, żeby zobaczyć niewolników wśród rzeszy żyjących na jej terytorium ludzi – chłopów pańszczyźnianych.W książce "Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa" Kamil Janicki stawia pytCzytaj więcej

  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
  • Data premiery: 2021-08-11
  • Okładka: twarda
  • Liczba stron: 384
  • Wymiary: 212 x 155 x 34

Myśląc o niewolnictwie, często myślimy o systemowym niewolnictwie, które panowało w Stanach Zjednoczonych od XVII do XIX wieku. Jednak nie musimy szukać aż tak daleko, bo wystarczy spojrzeć na historię Polski, żeby zobaczyć niewolników wśród rzeszy żyjących na jej terytorium ludzi – chłopów pańszczyźnianych.

W książce "Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa" Kamil Janicki stawia pytanie: Czy polscy chłopi byli niewolnikami? I od razu na nie odpowiada, a ta odpowiedź jest – jeśli się nad tym zastanowimy - bardziej niż oczywista. Bo "chłopi pańszczyźniani" to w domyśle "pańscy niewolnicy", pracujący za darmo, przymierający głodem, zdani na łaskę i niełaskę pana-szlachcica, który posiadał ziemie, na których gospodarowali w chwilach, kiedy nie musieli pracować na pańskim polu.

O niewolnictwie wspominali nie tylko obrońcy ludności wiejskiej, ale i obcokrajowcy, oburzeni stosunkami, panującymi na polskiej wsi. Pojawia się tu tez następne pytanie – czy w oczach polskiej szlachty, stanowiącej elitę społeczeństwa, zarówno pod względem majątkowym, jak i intelektualnym, chłopi byli w ogóle ludźmi? Przecież często o tej najliczniejszej i najważniejszej części społeczeństwa pisano: bydło, psy, chodzące rzeczy.

Wyidealizowana polska wieś, w której – według Kamila Janickiego - radości prowincjonalnego życia były zarezerwowane tylko dla dziedzica i zarządcy jego majątku, to ułuda, jaką karmią nas zdezaktualizowane podręczniki. W XXI wieku nadal mówi się o rzekomym przywiązaniu chłopów do ziemi, ich poddaństwie i dalece wyolbrzymionej krzywdzie, jednak autor "Pańszczyzny. Prawdziwej historii polskiego niewolnictwa" sprawnie rozprawia się z tą wizją sielankowej, dawnej polskiej wsi, w której chłopom zostawała marna egzystencja bez perspektyw na przyszłość, a jedyną rzeczą, jaką mogli uczynić w takiej sytuacji, to po prostu zbiec, co często kończyło się bolesnymi karami, a nawet śmiercią.

Opublikowana przez Wydawnictwo Poznańskie książka "Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa" pokazuje, że historia, którą przez lata wpajano nam w szkołach i w ogólnej, publicznej narracji, ma pewne luki, które należy pokazać i do których musimy się przyzwyczaić. Bo przecież większość z nas to potomkowie właśnie tych chłopów pańszczyźnianych.

Kamil Janicki to polski historyk, pisarz, publicysta. Specjalizuje się w dziejach II Rzeczpospolitej oraz w historiach wybitnych i nietuzinkowych kobiet. Jest redaktorem naczelnym magazynu WielkaHISTORIA.pl oraz stałym publicystą magazynu Focus Historia, często zapraszany również do wypowiedzi na tematy historyczne w innych mediach, internetowych i tradycyjnych.

Zobacz więcej
Dane szczegółowe
Identyfikator produktu
3090989
Tytuł
Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa
Język wydania
polski
Język oryginału
polski
Liczba stron
384
Data premiery
2021-08-11
Rok wydania
2021
Wymiary produktu [mm]
212 x 155 x 34
Okładka
okładka twarda
Waga Produktu [kg]
0.52
Długość
145
Głębokość
205
Wysokość
34
Nasza cena
32,99 zł
Zobacz więcej
Recenzje
4,9/5
11 recenzji
  • 5
    10
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0
Napisz recenzję
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
RecenzjeNajnowsze
Jak działają recenzje
  • Urszula T. Klient niezweryfikowany
    5.0
    2022-07-21
    Na początku spodziewałam się czegoś antypolskiego, na wzór lewackich ideologii, aby obalić wzór szlacheckiej sielanki, jednak nie!
    Książka jest bardzo dopracowana, na bazie wielu źródeł historycznych, nie trąci propagandą. Ukazuje smutną stronę naszej historii. Nie jest ułożona chronologicznie, co rozdział inne zagadnienie. Jest to pozycja bardzo bogata i wartościowa, pokazuje jak głęboko mamy zasiane pewne "polskie" przywary, tradycje, nałogi. Warto wyciągnąć z tego wnioski ku nowym lepszym czasom dla nas wszystkich!
  • Mariusz B. Klient niezweryfikowany
    5.0
    2021-12-15
    Świetna pozycja odkłamująca mityczną sielską polską wieś. Dająca wiele powodów do refleksji, również w odniesieniu do współczesnej kondycji naszego społeczeństwa.
  • Paweł M. Klient niezweryfikowany
    5.0
    2021-10-26
    Książka faktograficzna, która odmienia spojrzenie na historię Polski. Napisana z polotem; przedstawia pomijane bądź do tej pory rzadko opisywane, aż tak dogłębnie losy chłopstwa. Treść poraża okrucieństwem wywieranym przez szlachtę na tę grupę traktowaną nieraz wręcz jako nieludzie, wyraża ich upokorzenia i bezsilność, a z drugiej strony niepohamowane łajdactwa części szlachty i wojsk, nie tylko wrogich - wszystko w imię bogacenia się i sycenia żądz. Powinna być szeroko promowana, aby pokazać nie tylko blaski, ale i cienie naszej przeszłości.
  • Barbara J. Klient niezweryfikowany
    5.0
    2021-09-03
    Ksiażka trochę mnie zszokowała, trochę jednak wiedziałam, ze aż tak kolorowo w historii naszego kraju być nie mogło, żeby zawsze była tylko szlachta wspominana. Chłopi pracowali jak niewolnicy w tamtych czasach. Nie uczą tego w szkole, nie tłumaczą, ze iwększosc społeczeństwa to byli właśnie ci biedni harujący chłopi. Książka operuje lekkim językiem, więc nie ma trudności z czytaniem. Ma też ładną okładkę.
  • Danuta G. Klient niezweryfikowany
    5.0
    2021-08-30
    Czy wiedzie;iście, że większośc z was to prawdopodobnie potomkowie chłopów a nie szlachty? Niestety takich rzeczy nie dowiemy się ze szkoły czy z internetu. Polacy lubią myśleć, że nasz naród wywodzi się z tych bogatych rodów (co nie jest prawdą). Książka pokazuje jak dużą częścią społeczeństwa byli chłopi oraz jak byli traktowani. Jets to prawdziwa historia naszego polskiego dziedzictwa. Bardzo polecam.
  • Ola F. Klient niezweryfikowany
    5.0
    2021-08-22
    Kisążka operuje prostym językiem. Może wydawać się trochę skomplikowana jeśli chodzi o pojedyncze słowa, ale łatwo z kontekstu domyśleć się o co chodzi. Mamy też wielką bibliografię, także widać, że tej to rzetelna książka z rzetelnym backgroundem w postaci widzi z różnych źródeł. Jest to książka dla absolutnie każdego, jednak myśle, ze docenicie ja lepiej jeśli lubicie bardzo historie. Polecam przeczytać.
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
  • Klient zweryfikowany
    Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
  • Klient niezweryfikowany
    Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
  • Recenzja Zweryfikowana
    Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.

Najczęściej kupowane razem:

Dostawa i płatność

InPost Paczkomat® 24/7
data dostawy 2. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 248,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Żabka, Dino, punkty DPD Pickup
data dostawy 2. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
8,99 zł Pobranie 5,00 zł
ORLEN Paczka
data dostawy 2. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł
Kurier DPD
data dostawy 2. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex Kurier
data dostawy 2. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
10,99 zł Pobranie 5,00 zł
Kurier InPost
data dostawy 2. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
14,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex - punkty odbioru
data dostawy 2. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł Pobranie 5,00 zł
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
data dostawy 2. kwietnia, wtorek
0,00 zł

O Autorze


3090989
Ładowanie...