Xi
 » Podręczniki szkolne  » Lektury i pomoce szkolne  » Lektury  » Szkoła podstawowa

"Panna z mokrą głową" to ponadczasowa powieść pióra mistrza literatury dziecięcej, Kornela Makuszyńskiego. Perypetie przesympatycznej Irenki Borowskiej bawią i wzruszają kolejne pokolenia czytelniczek, a mimo upływu dziewięciu dekad od premiery nie tracą nic ze swojego humoru i wdzięku.

Tytułowa "Panna z mokrą głową", czarnowłosa Irenka Borowska, zawdzięcza swój oryginalny przydomek wrodzonej żywiołowości i ciekawości świata, która pcha ją nieodparcie ku kolejnym przygodom. Irenka wiedzie szczęśliwe życie w rodzinnym dworku z wiernym towarzyszem w postaci poczciwego psa Draba. Jej ulubione rozrywki właściwe są raczej chłopcom: Irenka uwielbia wspinać się na drzewa i płatać figle najbliższym.

Dziewczynka czerpie z życia garściami i nie poddaje się przeciwnościom losu nawet w obliczu problemów finansowych rodziny: po wymuszonym odejściu z dworu prywatnego nauczyciela - pana Podkówki - Irenka sama opanowuje materiał do egzaminów, uczy się kierować powozem i jeździć konno. Nie ma świadomości, że jej ojciec nękany długami wyprzedaje po kawałku rodzinne ziemie.

Beztroskie życie Irenki kończy się wraz ze śmiercią ukochanego ojca, który ginie pod ciężarem zwalonego podczas wycinki drzewa. Cały majątek Borowskich trafia pod młotek, zaś nastolatka musi stać się podporą dla załamanej, podupadłej na zdrowiu matki. W tajemnicy przed rodzicielką wyrusza do Warszawy, by poprosić o pomoc bogatą krewną - hrabinę Zofię Opolską, która wcześniej odmówiła pani Borowskiej wsparcia. Na miejscu okazuje się, że ciotka bawi w Zakopanem. Odległość nie stanowi problemu dla zaradnej Irenki, zaś kolejne wydarzenia przybierają nieoczekiwany - i bardzo korzystny! - bieg...

"Panna z mokrą głową", jedna z najbardziej znanych powieści Kornela Makuszyńskiego, od swojej premiery w 1932 roku nie traci na aktualności ani sympatii czytelników. W 1994 r. powieść doczekała się ekranizacji kinowej w reżyserii Kazimierza Tarnasa; rolę Irenki brawurowo zagrała debiutantka Paulina Tworzyańska, a partnerowali jej aktorzy takiej klasy, jak Marek Kondrat, Anna Nehrebecka, Beata Tyszkiewicz czy Marian Opania. Fabuła została przeniesiona także na mały ekran w postaci wyreżyserowanego przez Tarnasa 6-odcinkowego serialu.

Czytaj więcej
Dane szczegółowe

Recenzje

5/5
Jak działają recenzje?
5
4
3
2
1

DODAJ RECENZJĘ:

oceń produkt:

Agata D.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 31-05-2020 | Recenzja zweryfikowana
Panna z mokrą głową to jedna z moich ulubionych postaci literackich. Jest szalenie barwna, z silnym bohaterem. Jej historia jest prosta, aczkolwiek bywają w jej życiu trudne momenty. Podobnie jak u każdego człowieka. Kornel Makuszyński stworzył piękne dzieło, które mimo upływu lat jest wciąż aktualne i dalej ciekawi, interesuje i podczas lektury wywołuje uśmiech na twarzy czytelnika. Polecam.

Violetta P.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 11-05-2020 | Recenzja zweryfikowana
Bardzo lubią tą książkę i za każdym razem wracam do niej z dużym sentymentem. Za dzieciaka zawsze czytałam ją na głos z moją siostrą, która bardzo poprzypominała mi główną bohaterkę. Tak samo roztrzepana, rezolutna. Oczywiście wszystko z pozytywnym tego słowa znaczeniu. Czekam, aż moja córka dorośnie i nauczy się czytać, by pokazać jej tą książkę. Mam nadzieję, ze przypadnie jej do gustu tak samo jak mi kiedyś.

Sara U.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 10-05-2020 | Recenzja zweryfikowana
Przeczytanie tej książki drugi raz w życiu, po 20 latach było dla mnie jak powrót do przeszłości. Obecnie czytam głównie kryminały, więc przeczytanie takiej powieści było miłą odmianą. Kiedyś pisano tak fajne książki. Kornel Makuszyński zrobił wiele dobrego dla literatury polskiej, ale to zdecydowanie Panna z mokrą Głową jest w moim odczuciu jego najlepszym dziełem.

Bozena E.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 06-05-2020 | Recenzja zweryfikowana
Kornel Makuszyński świetnie przedstawił w swojej książce zalety, ale i problemy nastoletniego życia. Główną bohaterkę śledzimy już od chwili jej narodzin. Zwariowane przygody czasami są zastępowane prozą życia. Autor bardzo dobrze zrównoważył te elementy w swojej książce. Polecam rodzicom i nastolatkom.

Anna U.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 29-04-2020 | Recenzja zweryfikowana
Książka została napisana kilka lat temu, a ciągle znajduje młodych czytelników. Po części zapewne dzięki rodzicom. Sam podsunąłem ją mojej córce. W książce brak jest smartphonów i innych "dobrodziejstw" współczesnego życia. Przyjemnie było patrzeć jak moje dziecko cieszy się tymi samymi przygodami co jak kiedyś. Irenki, głównej bohaterki, nie da się nie polubić. Ma szalone przygody i czasami naprawdę duże życiowe zakręty.

Natalia S.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 25-04-2020 | Recenzja zweryfikowana
To książka stara jak świat i mimo upływu lat nadal robi na mnie nie małe wrażenie. Czytałam ją jako dziecko, płakałam, śmiałam się i teraz miałam dokładnie tak samo. Szkoda, że moja córka coś nie może przekonać się do tej powieści. Taka szkoda, no ale nastolatki wolą teraz coś zupełnie innego. Ja polecam osobiście z całego serca wszystkim tą historię, niezależnie od wieku.

Luiza R.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 22-04-2020 | Recenzja zweryfikowana
Bardzo dobra książka dla nastolatków. Główna bohaterka jest podobna do Ani z Zielonego Wzgórza, tylko trochę bardziej psotna i nieprzewidywalna. Po przeczytaniu książki mój syn był niemalże zakochany. Trudno mu się dziwić. W końcu Irena przeżywa tyle ciekawych przygód. Potrafi sobie też poradzić w trudnych sytuacjach życiowych. Polecam.

Ania R.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 21-04-2020 | Recenzja zweryfikowana
Panna z mokrą głową to moim zdaniem najlepsze dzieło Kornela Makuszyńskiego. Fabuła tej historie jest fascynująca, aczkolwiek czasami bardzo smutna. Główna bohaterka to dziewczyna z charakterem, które nie raz wprawia w osłupienie czytelnika. Czytałam tą książkę 20 lat temu i czytam ją teraz. Mam te same pozytywne odczucia, nic się nie zmieniło, poza tym że odbieram pewne wątki nieco inaczej, bardziej na poważnie. Polecam z całego serca.

Anna R.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 15-04-2020 | Recenzja zweryfikowana
Kiedyś była to moja szkolna lektura, teraz dobra książka dla mojej córki. Pomimo, że język używany przez autora nie jest współczesny, to Basi czytanie szło bardzo szybko. Bohaterka od razu jej się spodobała. Opowiadała mi i zarazem przypominała wszystkie te szalone przygody. Jest w tej książce także trochę nauki dla nastolatków. Zabawa zabawą, ale kiedy życie dotyka nas w nieprzyjemny sposób musimy stanąć na wysokości zadania.

Karina M.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 10-04-2020 | Recenzja zweryfikowana
Panna z mokrą głową to powieść z mojego dzieciństwa Nie mogłam sobie odmówić zakupu najnowszego wydania, które urzekło mnie już samą okładką. Historia wywołuje u czytelnika cały przekrój emocji. Od smutku, po płacz, na śmiechu skończywszy. Bohaterka jest fantastyczną osobą z niesamowicie silnym charakterem. Polecam nie tylko tą, ale i wszystkie in e książki od pana Kornela Makuszyńskiego.

Anita I.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 08-04-2020 | Recenzja zweryfikowana
Świetna książka przygodowa. Pamiętam, że z wypiekami na twarzy czytałam ją jako dziecko. Ostatnio przeczytałam ją ponownie. Pierwszy co rzuciło mi się w oczy, to język w jakim napisana jest ta lektura. Jest specyficzny, piękny, taki poezyjny. Warto raz na jakiś czas wrócić do starszych książek.

Amelia N.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 01-04-2020 | Recenzja zweryfikowana
Irenka to najbardziej pozytywna postać literacka jaką znam. Niezwykle wrażliwa na losy innych, ciepła, pogodna. Na początku lektura wywołuje ogromny uśmiech na twarzy. Niestety po jakimś czasie na bohaterkę spada mnóstwo problemów, łzy leją się strumieniami. Polecam także obejrzeć ekranizację. Reżyser bardzo dobrze przedstawił całą powieść.

Nina R.

Klient niezweryfikowany

4/5
| 27-03-2020 | Recenzja zweryfikowana
Uwielbiam tą książkę. Mimo, że historia momentami jest smutna, nawet bardzo, to i tak za każdym razem robi na mnie duże wrażenie. Ostatni raz czytałam ją jakieś 20 lat temu. Jakiś czas temu zobaczyłam najnowsze wydanie w księgarni i nie mogłam się oprzeć zakupowi. Fajnie było na nowo powrócić do tej lektury. Niemniej niektóre rzeczy odebrałam już nieco inaczej niż jako dziecko. Polecam w szczególności ten egzemplarz, jest dopracowany w każdym calu i ma piękną szatę graficzną. Miło się czytało.

Edyta T.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 25-03-2020 | Recenzja zweryfikowana
Pamiętam, gdy czytałam przygody Irenki jako dziecko. Byłam zafascynowana. To taka optymistyczna i ciepła historia. Jakiś czas temu Panna z mokrą głową znowu trafiła w moje ręce. To niesamowite, że po tylu latach ta historia nadal potrafi rozbawić do łez, wzruszyć. Polecam z całego serca.

Patrycja W.

Klient niezweryfikowany

4/5
| 18-03-2020 | Recenzja zweryfikowana
Piękna, momentami wzruszająca historia Irenki. Szalonej, odważnej nastolatki, która wielu osobom potrafiła zawrócić w głowie. Książka przepełniona jest pozytywną energią i optymizmem, choć bywają i smutne fragmenty. Po 20 latach przeczytałam tą historię ponownie, z dużym sentymentem. Potem przekazałam lekturę córce. Niestety nie przypadła jej do gustu. Mówi, że nuda. Moja nastolatka przyzwyczajana jest chyba do bardziej nowoczesnego sposobu pisania.

Najczęściej kupowane razem:

Dostawa

753876
Ładowanie...