"Panna z mokrą głową" to ponadczasowa powieść pióra mistrza literatury dziecięcej, Kornela Makuszyńskiego. Perypetie przesympatycznej Irenki Borowskiej bawią i wzruszają kolejne pokolenia czytelniczek, a mimo upływu dziewięciu dekad od premiery nie tracą nic ze swojego humoru i wdzięku.
Tytułowa "Panna z mokrą głową", czarnowłosa Irenka Borowska, zawdzięcza swój oryginalny przydomek wrodzonej żywiołowości i ciekawości świata, która pcha ją nieodparcie ku kolejnym przygodom. Irenka wiedzie szczęśliwe życie w rodzinnym dworku z wiernym towarzyszem w postaci poczciwego psa Draba. Jej ulubione rozrywki właściwe są raczej chłopcom: Irenka uwielbia wspinać się na drzewa i płatać figle najbliższym.
Dziewczynka czerpie z życia garściami i nie poddaje się przeciwnościom losu nawet w obliczu problemów finansowych rodziny: po wymuszonym odejściu z dworu prywatnego nauczyciela - pana Podkówki - Irenka sama opanowuje materiał do egzaminów, uczy się kierować powozem i jeździć konno. Nie ma świadomości, że jej ojciec nękany długami wyprzedaje po kawałku rodzinne ziemie.
Beztroskie życie Irenki kończy się wraz ze śmiercią ukochanego ojca, który ginie pod ciężarem zwalonego podczas wycinki drzewa. Cały majątek Borowskich trafia pod młotek, zaś nastolatka musi stać się podporą dla załamanej, podupadłej na zdrowiu matki. W tajemnicy przed rodzicielką wyrusza do Warszawy, by poprosić o pomoc bogatą krewną - hrabinę Zofię Opolską, która wcześniej odmówiła pani Borowskiej wsparcia. Na miejscu okazuje się, że ciotka bawi w Zakopanem. Odległość nie stanowi problemu dla zaradnej Irenki, zaś kolejne wydarzenia przybierają nieoczekiwany - i bardzo korzystny! - bieg...
"Panna z mokrą głową", jedna z najbardziej znanych powieści Kornela Makuszyńskiego, od swojej premiery w 1932 roku nie traci na aktualności ani sympatii czytelników. W 1994 r. powieść doczekała się ekranizacji kinowej w reżyserii Kazimierza Tarnasa; rolę Irenki brawurowo zagrała debiutantka Paulina Tworzyańska, a partnerowali jej aktorzy takiej klasy, jak Marek Kondrat, Anna Nehrebecka, Beata Tyszkiewicz czy Marian Opania. Fabuła została przeniesiona także na mały ekran w postaci wyreżyserowanego przez Tarnasa 6-odcinkowego serialu.