Xi

Pamiętnik więzienny

Artur Ligęska był cenionym trenerem personalnym i założycielem klubów fitness - jednocześnie jako jeden z pierwszych zdecydował się zakładać je również w mniejszych miejscowościach. Jego droga zawodowa miała ścisły związek z własnymi doświadczeniami - jako dziecko był otyły i w związku z tym przez wiele lat musiał mierzyć się z wieloma kompleksami. Późniejszy pobyt w Stanach Zjednoczonych i zetkniCzytaj więcej

  • Wydawnictwo: National Geographic
  • Data premiery: 2020-06-03
  • Okładka: miękka
  • Liczba stron: 208, 240
  • Wymiary: 215 x 155 x 18

Artur Ligęska był cenionym trenerem personalnym i założycielem klubów fitness - jednocześnie jako jeden z pierwszych zdecydował się zakładać je również w mniejszych miejscowościach. Jego droga zawodowa miała ścisły związek z własnymi doświadczeniami - jako dziecko był otyły i w związku z tym przez wiele lat musiał mierzyć się z wieloma kompleksami. Późniejszy pobyt w Stanach Zjednoczonych i zetknięcie się z chorobliwą otyłością wywarły na nim spory wpływ i zapoczątkowały chęć propagowania idei zdrowego stylu życia na większą skalę.

Początkowy sukces nie trwał jednak długo. Na skutek kilku nierozważnych decyzji finansowych powstało wiele długów. Problemy osobiste skłoniły mężczyznę do sięgnięcia po narkotyki i zapoczątkowały długą drogę w dół. Lekarstwem na depresję miała być zmiana otoczenia. Kiedy Ligęska dostał intratną propozycję pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich był przekonany, że wkrótce jego problemy się rozwiążą. Niestety, nie mógł się spodziewać, że zmierzać prosto do piekła.

Autor poznał w Dubaju syna szejka, który wydawał mu się niezwykle złożoną i barwną postacią. Obaj lubili spędzać ze sobą czas, jednak każdy z nich z zupełnie innego powodu - jeden liczył na przyjaźń, drugi na romans. Artur postanowił opuścić Emiraty, ponieważ nie był zainteresowany taką formą znajomości. Odrzucony kochanek miał jednak inne plany. Karą za zranienie jego uczuć miało być więzienie. Ligęska został aresztowany na lotnisku i skazany na trzynaście miesięcy pozbawienia wolności za posiadanie narkotyków, których w rzeczywistości nie miał. Później zapadł kolejny wyrok - dożywocie. Ostatecznie udało mu się opuścić więzienie z pomocą wielu organizacji walczących o prawa człowieka i interwencji polskich władz, jednak traumatyczne przeżycia całkowicie go odmieniły.

"Pamiętnik więzienny" to wstrząsający zapis trzynastu miesięcy, spędzonych przez autora w arabskim wiezieniu. To dramatyczne świadectwo człowieka, któremu odebrano wszystko, aby go złamać. Był świadkiem niewyobrażalnej przemocy - bicia, tortur i gwałtów. Przez długi czas nie miał dostępu do jedzenia, leków, a nawet światła. Teraz dzieli się swoimi doświadczeniami i opowiada, w jaki sposób przetrwał ogrom cierpienia i okrucieństwa. Ta historia pokazuje również ogromną siłę, która tkwi w człowieku nawet w najmroczniejszych zakątkach świata, której nie mu się odebrać - to dążenie do wolności zapewniło mu powrót do ojczyzny. Oprócz "Pamiętnika więziennego" wspomnienia autora zostały również spisane w formie wywiadu w książce "Inna miłość szejka".

Zobacz więcej
Dane szczegółowe
Identyfikator produktu
2838593
Tytuł
Pamiętnik więzienny
Wydawnictwo
Język wydania
polski
Język oryginału
polski
Liczba stron
208, 240
Data premiery
2020-06-03
Rok wydania
2020
Wymiary produktu [mm]
215 x 155 x 18
Okładka
okładka miękka
Waga Produktu [kg]
0.51
Długość
210
Głębokość
155
Wysokość
18
Zobacz więcej
Recenzje
5,0/5
4 recenzje
  • 5
    4
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0
Napisz recenzję
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
RecenzjeNajnowsze
Jak działają recenzje
  • Bogumiła G. Klient niezweryfikowany
    5.0
    2021-06-07
    Artur Ligęska, człowiek, który z dubajskiego raju trafił wprost do arabskiego piekła wydał dwie książki na temat koszmaru, który przeżył w Emiratach Arabskich: „Inna miłość szejka” oraz „Pamiętnik więzienny”. Za każdym razem kiedy czytam te historie nie mogę ukryć wzburzenia na myśl, że takie rzeczy mają miejsce w XXI wieku, z drugiej jednak strony jestem pełna podziwu dla pana Artura za jego niezłomność charakteru i głęboką wiarę, która pozwoliła mu przetrwać. Samą książkę polecam i to bardzo.
  • Adrian P. Klient niezweryfikowany
    5.0
    2021-06-04
    Bardzo ciężka i szokująca lektura, tym bardziej że oparta na prawdziwych wydarzeniach. Dokładne opisy warunków oraz traktowania uwięzionego w arabskim więzieniu, poczucie niesprawiedliwości i obezwładniającej wręcz bezsilności – to właśnie te emocje biją z każdej strony opowieści. Mocna rzecz.
  • Karolina Klient niezweryfikowany
    5.0
    2020-07-04
    Przyznam Wam się szczerze, że od dłuższego już czasu więzienny świat stał mi się bliższy niż kiedykolwiek. Dla sprostowania - nie, nie wylądowałam za kratkami! Wciągnęłam się w oglądanie kilku dokumentalnych seriali o życiu w więzieniach (głównie polskich i amerykańskich). Potem doszła do tego książka "Gad. Spowiedź klawisza" no i przepadłam. "Pamiętnik więzienny" jak możecie się domyślić, najnormalniej w świecie musiałam przeczytać, by poznać realia więzieni w innych zakątkach globu. No cóż, momentami żałowałam, że po niego sięgnęłam. Jednak nie dlatego, że była to nudna czy bezsensowna historia, ale dlatego, że opisuje brak poszanowania ludzkiej godności - nawet najmniejszej jej części.

    Artur Ligęska - to imię i nazwisko prawdopodobnie zna, a na pewno kojarzy wiele osób. To mężczyzna, który był trenerem personalnym, ale również jako jeden z pierwszych zainwestował w kluby fitness w Polsce i to w małych miejscowościach. Niestety w pewnym momencie jego życie zaczęło się sypać - popadł w długi, stracił firmę, zaczął zażywać narkotyki. By odciąć się od tego koszmaru i spróbować stanąć na nogi postanowił wyjechać z kraju. Jego celem stały się Zjednoczone Emiraty Arabskie. To tam się skierował, osiadł i planował ułożyć sobie życie na nowo. Wszystko wskazywało, że podjął naprawdę dobrą decyzję i nareszcie los ponownie się do niego uśmiechnął. Niestety tylko chwilowo. Zgubiła go naiwność w kontaktach z ludźmi o innej mentalności. Nie zauważył, że jego przyjaźń, empatia i chęć niesienia pomocy została odebrana zupełnie inaczej i to przez osobę, która mogła zbyt wiele w porównaniu do Artura.

    W dzień, gdy chciał opuścić Dubaj i wrócić do Polski został cofnięty z lotniska. Jeszcze tego samego wieczoru został aresztowany rzekomo za narkotyki. Najpierw areszt w Bur Dubai, następnie w As-Sadr na pustyni. Łącznie 13 miesięcy w więzieniu, z czego większość w izolacji i nieludzkich warunkach - cela wielkości 4 metrów kwadratowych, koc i zepsuta toaleta (brak choćby umywalki gdzie można by się umyć, o jakichkolwiek kosmetykach takich jak mydło czy pasta do zębów w ogóle nie było mowy). Światło dzienne, do którego dostęp miał około 1-1,5 godziny na dobę, bo na tyle pozwalało marne okienko w ścianie i trzy posiłki, którymi może pojadłoby kilkuletnie dziecko. Warunku urągające nawet zwierzęciu, a co dopiero człowiekowi.

    W tej chwili mamy XXI i takie rzeczy nie mieszczą nam się w głowie. Szczególnie gdy dowiadujemy się, że to wszystko spotkało niewinnego człowieka, który nie miał nawet możliwości się wytłumaczyć czy obronić. Nie miał szans w konfrontacji z synem szejka, którego traktował jak przyjaciela, a okazało się, że to coś znacznie poważniejszego z jego strony. Artur nie był świadom, że chęcią pomocy młodemu mężczyźnie ściągnął na siebie w pewien sposób problemy większe niż te w Polsce. Walczył 13 miesięcy, w ciągu których pomagało mu wiele osób. Jednak to, co przeżył, zostawiło ślad w jego psychice już na zawsze. Choć w trakcie odsiadki praktycznie się nie poddawał i po każdej chwili załamania zaczynał walkę z jeszcze większą determinacją, to zespół stresu pourazowego dopadł i jego. Jak sam mówi wiara w Boga, wysiłek fizyczny i nadzieja dawały mu siłę i nawet chwile zwątpienia potrafił wykorzystać tak, by coś z nich wynieść.

    Muszę przyznać, że dawano nie czytałam tak ciężkiej książki, a raczej pamiętnika. Pisany praktycznie na kolanie w okresie, gdy sama pewnie położyłabym się i czekała na najgorsze, przepełniony jest wiarą i nadzieją. To zrobiło na mnie ogromne wrażenie (praktycznie równe z szokiem, jaki wywołały warunki przetrzymywania Artura). Opisana sytuacja jest o tyle niewiarygodna, że ciężko połączyć bogaty i nowoczesny kraj, jakim jest Dubaj, z tym, co potrafi on zgotować ludziom. Do tego trzeba dodać fakt, że sprawiedliwość u nich praktycznie nie istnieje...

    "Facet ma prawo wykorzystać seksualnie kobietę, która jest jego niewolnicą , do czasu, aż wyda ją za mąż. On i tylko on. W praktyce wygląda to tak, że kobiety, które zostały przez nich zgwałcone i zaszły w ciążę - uwaga! - idą do więzienia z dziećmi, po czym deportowane są do kraju macierzystego,a dzieci zostają w Emiratach, bo to dzieci państwa. Inny przykład: znajomy wziął z biurka kolegi kit kata. Ten dzwoni na policję, a zjadacz kit kata został skazany na więzienie, grzywnę i deportację"*

    * - cyt. z "Pamiętnik więzienny" Artur Ligęska, str. 144
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
  • Klient zweryfikowany
    Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
  • Klient niezweryfikowany
    Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
  • Recenzja Zweryfikowana
    Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.

Dostawa i płatność

InPost Paczkomat® 24/7
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 248,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Żabka, Dino, punkty DPD Pickup
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
8,99 zł Pobranie 5,00 zł
ORLEN Paczka
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł
Kurier DPD
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex Kurier
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
10,99 zł Pobranie 5,00 zł
Kurier InPost
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
14,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex - punkty odbioru
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł Pobranie 5,00 zł
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
data dostawy 3. kwietnia, środa
0,00 zł
2838593
Ładowanie...