Xi

"Stulecie Winnych" Ałbeny Grabowskiej to saga, na podstawie której powstał popularny serial o tym samym tytule. Ta bestsellerowa powieść charakteryzuje się ponadczasowością oraz uniwersalizmem.

"Stulecie Winnych" to historia rodziny Winnych z Brwinowa. Jej losy wpisują się w dramatyczne wydarzenia XX wieku. Tytułowych Winnych czytelnik poznaje w trudnym dla nich momencie. Niedługo przed wybuchem I wojny światowej rodzą się pierwsze w rodzinie bliźniaczki. Niestety w chwili narodzin Ani i Mani umiera ich matka. Po kilku miesiącach wybucha najstraszliwsza z dotychczasowych wojen, która dotkliwie zrani członków tytułowej rodziny oraz setki tysięcy polskich rodzin.

1 września 1939 roku, w pierwszym dniu kolejnej wojny, na świecie pojawiają się kolejne bliźniaczki - córki Mani. Przez długie lata wojenna rzeczywistość zabiera i oddaje bliskich w najmniej oczekiwanych momentach. Życie ludzi jest wówczas pełne niepokoju i strachu. Później trzeba poskładać życie na nowo...Bohaterowie zmagają się z powojenną rzeczywistością, z niechcianym ustrojem, ale przede wszystkim z własnymi słabościami. Kolejnym pokoleniom rodziny z Brwinowa będzie dane zaznać tego wszystkiego, czego doświadczali Polacy w ostatnich dekadach XX wieku, czyli kryzysu gospodarczego i braku towarów w sklepach , stanu wojennego, powszechnego zastraszenia, upadku socjalizmu, pierwszych wolnych wyborów, a potem zmagań z trudną rzeczywistością po odzyskanej wolności.

W powieści nieustannie się coś dzieje, a losy bohaterów przeplatają się radością oraz smutkiem. Każda kolejna strona niesie ze sobą coś nieoczekiwanego i właśnie na tym polega fenomen powieści - czytelnik tkwi w ciągłym napięciu, a sama historia pochłania go bez reszty. Warto dodać, że w 2018 roku rozpoczęto nagrania do serialu opartego na treści książki. Na antenie Telewizji Polskiej wyemitowano już 3 sezony ekranizacji, a 4 pojawi się w 2022 roku.

Ałbena Grabowska to neurolog oraz autorka cyklu książek "Stulecie Winnych", "Lot nisko nad ziemią", a także "Coraz mniej olśnień". Trudni się pisaniem książek o tematyce zarówno literackiej, jak i naukowej. Co więcej tworzy dla różnych grup wiekowych - dorosłych i dzieci. Ałbena Grabowska prezentuje w swoich powieściach fantastyczny styl, za sprawą którego w jej twórczości zakochały się setki czytelników.

Zobacz więcej
Dane szczegółowe

Dostawa i płatność

O Autorze


3145454
Ładowanie...