Xi
Ponad 100 000 dostępnych
ksiązek i gier planszowych
Najlepsze ceny
i liczne promocje
Tania, szybka
i bezpieczna wysyłka
14 dni na zwrot
produktu
Wydawnictwo: Wielka Litera
Liczba stron: 368
-35%

39,90 zł

25,94 zł

oszczędzasz 13,96 zł (35%)

Dostępność 24 godziny
Paczka w Ruchu 7,99 zł
Poczta Polska - Odbiór w Punkcie 7,99 zł
Poczta Polska 9,99 zł
Paczkomaty 9,99 zł
Kurier 11,99 zł

Opis

W czasach niskiego przyrostu naturalnego w ortodoksyjnej Republice Gilead, utworzonej z dawnych terenów Stanów Zjednoczonych, mężczyźni sprawują rządy twardej ręki. Kobiety mogą pełnić tylko wyznaczone role, między innymi żony lub podręcznej. Rolą tej pierwszej jest stać przy boku męża, być jego wierną i cichą towarzyszką oraz ozdobą. Druga zostaje uprzedmiotowiona i nie ma już prawa decydować o własnym losie. Za każde, nawet najmniejsze przewinienie czeka ją okrutna i drastyczna kara.

Podręczna musi postępować zgodnie z zasadami. Może opuszczać dom Komendanta tylko raz dziennie, aby udać się po zakupy. Nie wolno jej czytać, ani robić niczego bez pozwolenia. Raz w miesiącu ma obowiązek oddać się swojemu Panu. W czasie tego okrutnego aktu ma leżeć nieruchomo i się modlić, aby była godna dać mu dziecko i tym samym wypełnić swoją świętą powinność. Tylko w ten sposób jest w stanie nadać wartość swemu życiu i stać się użyteczna dla społeczeństwa.

June została pozbawiona wszystkiego, co było dla niej ważne - męża i córeczki, pracy, własnych pieniędzy, a nawet imienia - od teraz jest nazywana Fredą i sprowadzona do roli Podręcznej - płodnej kobiety, która żyje, by wydać na świat potomka swojego zarządcy i jego żony. Świat, w którym wiodła spokojne i szczęśliwe życie odszedł do przeszłości, a nowy przypomina najmroczniejszy koszmar. Terror i zastraszanie są tutaj na porządku dziennym, czynione ze słowami Biblii na ustach. Czy z tej przerażającej rzeczywistości jest jeszcze jakakolwiek droga ucieczki?

"Historie z gazet traktowałyśmy jak sny, jak czyjeś złe sny. To straszne - mówiłyśmy - i rzeczywiście było to straszne, ale zarazem i niewiarygodne. Coś zbyt melodramatycznego, co posiadało wymiar niewłaściwy naszemu życiu."

"Opowieść podręcznej" to wstrząsająca antyutopia, która od swojego pierwszego wydania (rok 1985) nie traci na aktualności i zyskuje wciąż nowe znaczenie. Na jej podstawie powstał bijący rekordy popularności serial.

Margaret Atwood to kanadyjska pisarka, krytyczka literacka i ekoaktywistka. Dwukrotna zdobywczyni The Man Booker Prize for Fiction oraz wielu innych prestiżowych wyróżnień. Wśród wielu wymieniana jako kandydatka do zdobycia Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Dane szczegółowe

Identyfikator produktu 698171
Tytuł Opowieść podręcznej
Autor Atwood Margaret
Wydawnictwo Wielka Litera
Język wydania polski
Język oryginału angielski
Liczba stron 368
Data premiery 2017-04-28
Rok wydania 2017
Wymiary produktu [mm] 137 x 207 x 30
Okładka Miękka
Cena detaliczna 39,90 zł
Nasza cena 25,94 zł
Powiązane tematy: Świat filmów i seriali

Recenzje

5/5
5
4
3
2
1
DODAJ RECENZJĘ:

oceń produkt:


Karolina B.

5/5
| 12-01-2021
Książka kultowa, zresztą jak sam serial. Fascynująca, skłaniająca do refleksji. No i oczywiście polecam najpierw poczytać książkę, a dopiero potem zabrać się za netflixowy film. Już nie mogę doczekać się aż przysiądę do kontynuacji. Coś czuję, że to będzie niezły sztos!

Emilia G.

5/5
| 29-12-2020
Polecam wszystkim, książka warta przeczytania, pomysł na prezent.

Katarzyna k.

4/5
| 30-11-2020
Książkę przeczytałam szybko, była jasna, miejscami smutna, wstrząsająca,wyobraźmy sobie dzień gdzie jako kobieta tracisz pracę, pieniądze, tak naprawdę kobiecość, stajesz się podmiotem,inkubatorem w republice Gileadu. Fanatyzm ogarnia świat który był kiedyś normalny, nie wolno czytać, pisać, myśleć kochać, czuć, trzeba rodzić dzieci, niepłodnym żonom, fanatycznych komendantów..sam akt sexualny wzbudza we mnie mdłości, więc wczuwając się w sytuację Fredy bohaterki powieści można dostać torsji, Freda jest inteligentna, dzielna lecz zagubiona i bierna. Wytresowana w czerwonym centrum w obawie przed karną kolonią robi co się jej karze nie jak jej przyjaciółka Moira, żałuję, że jest jej tak mało w powieści, dużo wnosi swą krnąbrnością oraz twardą postawą, ta postać ma potencjał, niestety nie wykorzystany przez autorkę. Nie dowiadujemy się również czy został poczęty potomek z szoferem Nickiem, który jest tam bezbarwny wręcz jak dla mnie przezroczysty, kwestia nocnego klubu komendantów była do rozwinięcia, zwyczajny dom publiczny niezwykłych kobiet. Zakończenie pozostawia niedosyt, nic nie wyjaśnia ale można w tym zobaczyć też dobrą stronę, można dać w ten sposób początek drugiej części książki. Co z Fredą, co z Moirą, ciotką Lidią, obsesyjną sadystką z czerwonego centrum, tyle pytań na które można dać odpowiedź, książka bardzo przyjemna, polecam każdemu na miły zimowy wieczór.

Michał L.

4/5
| 13-05-2017
BYĆ KOBIETĄ

„Opowieść Podręcznej” to zdecydowanie opus magnum kanadyjskiej pisarki, słusznie uważanej za jedną z najwybitniejszych współczesnych autorek. Po raz pierwszy opublikowana przed ponad trzydziestoma laty zyskała nie tylko wielką sławę, ale też i równie wielkie uznanie tak czytelników, jak i krytyków. Teraz, za sprawą serialu nakręconego na jej podstawie, pojawiła się kolejna okazja by poznać ten utwór, który powrócił właśnie na księgarskie półki. I warto to zrobić, bo powieść Margaret Atwood to ambitna, poruszająca i przerażając wizja niegościnnej dla kobiet przyszłości, nie pozbawiona jednak minusów.

Być kobietą w Republice Gilead znaczy mniej więcej tyle, co być przedmiotem codziennego użytku. Freda jest Podręczną, a to oznacza, że praktycznie nie ma żadnych praw. Nie może czytać, myśleć, patrzeć ludziom w oczy, z domu swojego Komendanta może wyjść tylko raz dziennie, a i to tylko po zakupy. Zasłania ciało, zasłania twarz… bardziej egzystuje, niż żyje, a jej egzystencja sprowadza się do tego, że póki pozostaje szansa na zajście w ciążę, jest dla niej nadzieja na przetrwanie. Wciąż jednak pamięta o swoim życiu sprzed obecnych czasów, o mężu, córce, pracy, wolności, chce to zachować, wierzy, że coś może się zmienić, ale na to nie ma przecież najmniejszych szans…

Chociaż „Opowieść Podręcznej” zdobyła m.in. Arthur C. Clarke Award, a także nominację do Nebuli, dość krzywdzącym byłoby zaliczenie jej do powieści fantastycznych. Gatunek ten bowiem, mimo ambitnych korzeni, przede wszystkim kojarzony jest z lekką, prostą rozrywką, co nijak ma się do niniejszego tytułu. Owszem, trudno jest nie zauważyć tutaj elementów science fiction czy speculative fiction, przede wszystkim jednak powieść reprezentuje dystopijną satyrę, w której mieszają się poglądy feministyczne, polityka religia, wojsko, tematy społeczne i obyczajowe. Jest to więc dzieło zaangażowane, co cieszy, gorzej jest z faktem, że „Pamięć podręcznej” służy feministkom (choć trudno nazwać ją do końca dziełem feministycznym) do manifestowania ich przekonań proaborcyjnych. Fakt ten przeraża równie mocno, jak powieściowe uprzedmiotowienie kobiety – jak można bowiem zabić dziecko (nikt myślący nie nazwie tego inaczej, oszukiwanie się nic tu nie da, co najwyżej obnaży hipokryzję takiej osoby) nigdy nie zrozumiem. Atwood jako osoba mądra i inteligenta, która w innych powieściach nie wkraczała na podobny grunt, wykazuje się tu niekonsekwencją poglądów, a szkoda.

Dobrze jednak, że „Opowieść Podręcznej” traktuje przede wszystkim o czymś innym. O władzy totalnej, jej mechanizmach i przerażającym zniewoleniu jednostki. Jednostki, nie tylko kobiet, bo nie one jedyne są tu pokrzywdzone. Powieść staje się na tym polu odbiciem sytuacji w krajach arabskich, co pozostaje tematem mocno aktualnym. Fundamentalizm i segregacja, zniewolenie i odczłowieczenie – co ciekawe wszystko to staje w opozycji z wszelkimi proaborcyjnymi poglądami, które przecież segregują płody i odbierają im ich prawa. Przypadek? Sprzeczność? Dobrze, że powieść da się jednak odczytywać na wielu różnych polach.

Pod względem stylu „Podręczna…” to powieść znakomicie napisana, wysmakowana literacko i ukazująca świadomość autorki odnośnie własnych pisarskich możliwości. Przy okazji to także dziecko swoich czasów, również (a raczej przede wszystkim) pod względem treści. Chuck Palahniuk miał rację mówiąc, że konserwatywna władza rodzi liberalne trendy – podobnie liberalna zwraca ludzi w stronę konserwatywnych poglądów. Zawsze potrzebujemy ojca, przeciw któremu możemy się buntować, Atwood tą powieścią dała upust swojemu buntowi. W konsekwencji pozwoliła się też ponieść emocjom, ale i tak stworzyła intrygujący i skłaniający do myślenia utwór. Warto po niego sięgnąć, warto pochylić się i przeanalizować – z tym zgodzić, przeciw tamtemu zbuntować. Wyrobić własne zdanie. I posłuchać przestrogi , bo to, co spotyka Podręczną może spotkać każdego z nas, zależy z której strony powieje wiatr fundamentalizmu. Bo na podstawowym, odartym z detali poziomie „Opowieść podręcznej” to nic innego, jak wariacja na temat „Procesu” Kafki, z tym, że nie ograniczona jak on do jednej tylko osoby.

Dostawa

czas dostawy
koszt
za pobraniem
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
czas dostawy
21 Styczeń, Czwartek
przedpłata
0,00 zł
pobranie
Niedostępne
Paczka w Ruchu
czas dostawy
22 Styczeń, Piątek
przedpłata
7,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Poczta Polska - Odbiór w Punkcie
czas dostawy
22 Styczeń, Piątek
przedpłata
7,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Poczta Polska
czas dostawy
22 Styczeń, Piątek
przedpłata
9,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
14,99 zł
Paczkomaty
czas dostawy
21 Styczeń, Czwartek
przedpłata
9,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Kurier
czas dostawy
21 Styczeń, Czwartek
przedpłata
11,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
16,99 zł
Ładowanie...

Polityka prywatności

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści, dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb oraz personalizacji wyświetlanych reklam w ramach zewnętrznych sieci remarketingowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.