Xi
Ponad 100 000 dostępnych
książek i gier planszowych
Najlepsze ceny
i liczne promocje
Tania, szybka
i bezpieczna wysyłka
14 dni na zwrot
produktu
-37%

59,90 zł

37,74 zł

oszczędzasz 22,16 zł (37%)

Dostępność 24 godziny
InPost Paczkomaty 24/7 9,99 zł
Kurier InPost 12,99 zł
Kurier UPS 11,99 zł
Poczta Polska 9,99 zł
Poczta Polska - Odbiór w Punkcie 7,99 zł
Paczka w Ruchu 6,99 zł

Opis

Fabuła powieści "Opowieść podręcznej" rozgrywa się w niedalekiej przyszłości na terenach obecnych Stanów Zjednoczonych. Stworzone tam państwo, Gilead, jest ideologiczną odpowiedzią na klęskę ekologiczną oraz powszechny upadek wartości. Władzę w państwie sprawuje fundamentalistyczna dyktatura, która chce ukształtować społeczeństwo według nowych zasad, zgodnych z zapisami Starego Testamentu. Rzesze płodnych kobiet są poddawane praniu mózgów w obozach o ostrym reżimie. Tytułowe podręczne stanowią nagrodę dla zasłużonych działaczy politycznych, którzy nie mogą mieć potomstwa w swoim związku małżeńskim.

Po oddzieleniu od męża i córki bohaterka zostaje zesłana do obozu, a następnie, już jako podręczna, zamieszkuje u Komendanta i jego żony Sereny Joy. Ma urodzić im zdrowe dziecko. W domu Komendanta poznaje Nicka, młodego szofera, dzięki któremu ma szansę odzyskać utraconą wolność. Co istotne dla akcji książki, bohaterka, 33-letnia Freda (Freda nie jest jej prawdziwym imieniem, lecz nazwą, która oznacza, że stanowi własność Komendanta Freda) - pamięta jeszcze czasy sprzed powstania Republiki Gileadzkiej, sprzed totalitaryzmu. Dzięki tym wspomnieniom i niezwykłej woli przetrwania kobieta podejmuje próbę odzyskania godności i dawnego życia.

Wydana w 1985 roku powieść "Opowieść podręcznej" to powieść z gatunku antyutopii, utrzymana w konwencji socjologicznej fantastyki naukowej. Powieść jest feministyczna w wymowie, przedstawia studium psychologiczne kobiety postawionej w sytuacji bez wyjścia.

Od czasu wydania "Opowieści podręcznej" są fenomenem na skalę globalną. Cały czas aktualne w różnych miejscach na Ziemi prowokują artystów do zmagania się z materią, przedstawioną w książce. Czerwone peleryny podręcznych pobudzają do sprzeciwu przeciwko przedmiotowemu traktowaniu kobiet i wzbudzają gniew na rzeczywistość przerysowaną w książce, ale nadal aktualną w wielu miejscach.

"Opowieść podręcznej. Powieść graficzna" to udane połączenie niepokojącej treści książki autorstwa Margaret Atwood z warstwą wizualną autorstwa Renee Nault – kanadyjskiej artystki, ilustratorki, znanej ilustracji akwarelą i tuszem. Jej prace pojawiały się w książkach, magazynach, gazetach i reklamach na całym świecie. W swoim dziele "Opowieść podręcznej. Powieść graficzna" prowadzi czytelnika przez historię Fredy, wzbogacając powieść o warstwę wizualną. Utrzymany w onirycznej konwencji baśni komiks przeplata grozę Gileadu ze wspomnieniami Fredy ze świata, w którym była podmiotem, nie przedmiotem.

Dane szczegółowe

Identyfikator produktu 2989366
Tytuł Opowieść podręcznej
Autor Margaret Atwood, Stanisław Kroczyszyński, Stanisław Kroszczyński
Wydawnictwo Jaguar
Język wydania polski
Język oryginału angielski
Liczba stron 240
Data premiery 2021-04-14
Rok wydania 2021
Wymiary produktu [mm] 1650 x 2400 x 160
Okładka Miękka
Cena detaliczna 59,90 zł
Nasza cena 37,74 zł
Powiązane tematy: Nowości

Recenzje

5/5
5
4
3
2
1
DODAJ RECENZJĘ:

oceń produkt:


Jolanta U.

5/5
| 19-05-2021
Książka, która z pewnością skłania do refleksji. Najtrudniejsze dla mnie było to, że autorka opisuje "stare dzieje" a ja czuje jakby to wszystko działo się teraz. Ale do brzegu. Antyutopijne opowiadanie, ból, smutek, i rola kobiety w okrutnym świecie. Bark możliwość podejmowania samodzielnych decyzji przeraża.

Arleta S.

5/5
| 06-05-2021
Była już książka, był serial, a teraz jeszcze komiks. Czy warto? WARTO! Forma opowieści graficznej sprawia, ze wszystko o czy czytamy staje się bardziej obrazowe. Za tymi ilustracjami kryje się ból, płacz i niezrozumienie. Opowieść, którą czyta się szybko, ale pozostawia pewien odcisk na ciele i duszy czytelnika. Myślami będziecie do niej wracać, będziecie znów ściągać ja z półki i przeglądać wciąż na nowo.

Czaso S.

5/5
| 15-04-2021
14 kwietnia 2021 roku nakładem Wydawnictwa Jaguar ukazała się historia w formie graficznej skupiająca się na losach podręcznej. Czy warto po nią sięgać?
Akcja rozgrywa się w Republice Gileadzkiej, gdzie kobiety nie mogą pracować, a przyjaźń nie jest mile widziana. W komiksie śledzimy losy Fredy, która została przeniesiona do domu Komendanta i jego żony. Co miesiąc kładzie się na plecach i rozkłada nogi przed gospodarzem, modląc się, by zajść w ciążę. Jej sytuacja nie jest jednak niczym niezwykłym w świecie, gdzie czerwone szaty oznaczają bycie żywym inkubatorem.

Podręczna Freda pamięta czasy sprzed Gileadu. Wtedy była niezależna, miała pracę, rodzinę oraz własne imię. Wspomnienia pozwalają jej jakoś przetrwać w tych trudnych dla niej czasach.

Komiks jest odtworzeniem serialu Opowieść podręcznej. Osoby, które widziały produkcję, będą kojarzyć większość scen. Jednak historia rysunkowa dostarcza czegoś innego. Można w niej znaleźć myśli Fredy. Oprócz tego są wspomnienia z przeszłości oraz retrospekcje słów Marty. Bardzo dobrze wpasowują się one w daną sytuację. Dzięki temu możemy jeszcze lepiej zrozumieć bohaterkę i jej motywację. Ilustratorka świetnie to ukazała.

W komiksie położono duży nacisk na detale. W serialu niestety tego nie ma lub przynajmniej ja ich nie zauważyłem. Przykładem może być prowadzenie sklepów i ich działalność w Republice Gileadzkiej. Można dzięki temu zrozumieć, jak wyglądają zakupy dokonywane przez podręczne.

Najczęściej kupowane razem:

Dostawa

czas dostawy
koszt
za pobraniem
InPost Paczkomaty 24/7
czas dostawy
28 Czerwiec, Poniedziałek
przedpłata
9,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Kurier InPost
czas dostawy
29 Czerwiec, Wtorek
przedpłata
12,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
Niedostępne
Kurier UPS
czas dostawy
28 Czerwiec, Poniedziałek
przedpłata
11,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
16,99 zł
Poczta Polska
czas dostawy
29 Czerwiec, Wtorek
przedpłata
9,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
14,99 zł
Poczta Polska - Odbiór w Punkcie
czas dostawy
29 Czerwiec, Wtorek
przedpłata
7,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Paczka w Ruchu
czas dostawy
29 Czerwiec, Wtorek
przedpłata
6,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
czas dostawy
28 Czerwiec, Poniedziałek
przedpłata
0,00 zł
pobranie
Niedostępne
Ładowanie...