Xi
moja lista
zaloguj
koszyk (0) | 0,00 PLN

Opowieść podręcznej

W czasach niskiego przyrostu naturalnego w ortodoksyjnej Republice Gilead, utworzonej z dawnych terenów Stanów Zjednoczonych, mężczyźni sprawują rządy twardej ręki. Kobiety mogą pełnić tylko wyznaczone role, między innymi żony lub podręcznej. Rolą tej pierwszej jest stać przy boku męża, być jego wierną i cichą towarzyszką oraz ozdobą. Druga zostaje uprzedmiotowiona i nie ma już prawa decydować o wCzytaj więcej

 • Wydawnictwo: Wielka Litera
 • Data premiery: 2017-04-28
 • Okładka: miękka
 • Liczba stron: 368
 • Wymiary: 20

W czasach niskiego przyrostu naturalnego w ortodoksyjnej Republice Gilead, utworzonej z dawnych terenów Stanów Zjednoczonych, mężczyźni sprawują rządy twardej ręki. Kobiety mogą pełnić tylko wyznaczone role, między innymi żony lub podręcznej. Rolą tej pierwszej jest stać przy boku męża, być jego wierną i cichą towarzyszką oraz ozdobą. Druga zostaje uprzedmiotowiona i nie ma już prawa decydować o własnym losie. Za każde, nawet najmniejsze przewinienie czeka ją okrutna i drastyczna kara.

Podręczna musi postępować zgodnie z zasadami. Może opuszczać dom Komendanta tylko raz dziennie, aby udać się po zakupy. Nie wolno jej czytać, ani robić niczego bez pozwolenia. Raz w miesiącu ma obowiązek oddać się swojemu Panu. W czasie tego okrutnego aktu ma leżeć nieruchomo i się modlić, aby była godna dać mu dziecko i tym samym wypełnić swoją świętą powinność. Tylko w ten sposób jest w stanie nadać wartość swemu życiu i stać się użyteczna dla społeczeństwa.

June została pozbawiona wszystkiego, co było dla niej ważne - męża i córeczki, pracy, własnych pieniędzy, a nawet imienia - od teraz jest nazywana Fredą i sprowadzona do roli Podręcznej - płodnej kobiety, która żyje, by wydać na świat potomka swojego zarządcy i jego żony. Świat, w którym wiodła spokojne i szczęśliwe życie odszedł do przeszłości, a nowy przypomina najmroczniejszy koszmar. Terror i zastraszanie są tutaj na porządku dziennym, czynione ze słowami Biblii na ustach. Czy z tej przerażającej rzeczywistości jest jeszcze jakakolwiek droga ucieczki?

"Historie z gazet traktowałyśmy jak sny, jak czyjeś złe sny. To straszne - mówiłyśmy - i rzeczywiście było to straszne, ale zarazem i niewiarygodne. Coś zbyt melodramatycznego, co posiadało wymiar niewłaściwy naszemu życiu."

"Opowieść podręcznej" to wstrząsająca antyutopia, która od swojego pierwszego wydania (rok 1985) nie traci na aktualności i zyskuje wciąż nowe znaczenie. Na jej podstawie powstał bijący rekordy popularności serial.

Margaret Atwood to kanadyjska pisarka, krytyczka literacka i ekoaktywistka. Dwukrotna zdobywczyni The Man Booker Prize for Fiction oraz wielu innych prestiżowych wyróżnień. Wśród wielu wymieniana jako kandydatka do zdobycia Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Zobacz więcej
Dane szczegółowe
Identyfikator produktu
698171
Tytuł
Opowieść podręcznej
Wydawnictwo
Język wydania
polski
Język oryginału
angielski
Liczba stron
368
Data premiery
2017-04-28
Rok wydania
2017
Wymiary produktu [mm]
20
Okładka
okładka miękka
Waga Produktu [kg]
0.33
Długość
204
Głębokość
134
Wysokość
24
Cena detaliczna
39,90 zł
Nasza cena
25,69 zł
Zobacz więcej
Recenzje
4,5/5
4 recenzje
 • 5
  2
 • 4
  2
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0
Napisz recenzję
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
RecenzjeNajnowsze
Jak działają recenzje
 • Karolina B. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2021-01-12
  Książka kultowa, zresztą jak sam serial. Fascynująca, skłaniająca do refleksji. No i oczywiście polecam najpierw poczytać książkę, a dopiero potem zabrać się za netflixowy film. Już nie mogę doczekać się aż przysiądę do kontynuacji. Coś czuję, że to będzie niezły sztos!
 • Emilia G. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2020-12-29
  Polecam wszystkim, książka warta przeczytania, pomysł na prezent.
 • Katarzyna k. Klient niezweryfikowany
  4.0
  2020-11-30
  Książkę przeczytałam szybko, była jasna, miejscami smutna, wstrząsająca,wyobraźmy sobie dzień gdzie jako kobieta tracisz pracę, pieniądze, tak naprawdę kobiecość, stajesz się podmiotem,inkubatorem w republice Gileadu. Fanatyzm ogarnia świat który był kiedyś normalny, nie wolno czytać, pisać, myśleć kochać, czuć, trzeba rodzić dzieci, niepłodnym żonom, fanatycznych komendantów..sam akt sexualny wzbudza we mnie mdłości, więc wczuwając się w sytuację Fredy bohaterki powieści można dostać torsji, Freda jest inteligentna, dzielna lecz zagubiona i bierna. Wytresowana w czerwonym centrum w obawie przed karną kolonią robi co się jej karze nie jak jej przyjaciółka Moira, żałuję, że jest jej tak mało w powieści, dużo wnosi swą krnąbrnością oraz twardą postawą, ta postać ma potencjał, niestety nie wykorzystany przez autorkę. Nie dowiadujemy się również czy został poczęty potomek z szoferem Nickiem, który jest tam bezbarwny wręcz jak dla mnie przezroczysty, kwestia nocnego klubu komendantów była do rozwinięcia, zwyczajny dom publiczny niezwykłych kobiet. Zakończenie pozostawia niedosyt, nic nie wyjaśnia ale można w tym zobaczyć też dobrą stronę, można dać w ten sposób początek drugiej części książki. Co z Fredą, co z Moirą, ciotką Lidią, obsesyjną sadystką z czerwonego centrum, tyle pytań na które można dać odpowiedź, książka bardzo przyjemna, polecam każdemu na miły zimowy wieczór.
 • Michał L. Klient niezweryfikowany
  4.0
  2017-05-13
  BYĆ KOBIETĄ

  „Opowieść Podręcznej” to zdecydowanie opus magnum kanadyjskiej pisarki, słusznie uważanej za jedną z najwybitniejszych współczesnych autorek. Po raz pierwszy opublikowana przed ponad trzydziestoma laty zyskała nie tylko wielką sławę, ale też i równie wielkie uznanie tak czytelników, jak i krytyków. Teraz, za sprawą serialu nakręconego na jej podstawie, pojawiła się kolejna okazja by poznać ten utwór, który powrócił właśnie na księgarskie półki. I warto to zrobić, bo powieść Margaret Atwood to ambitna, poruszająca i przerażając wizja niegościnnej dla kobiet przyszłości, nie pozbawiona jednak minusów.

  Być kobietą w Republice Gilead znaczy mniej więcej tyle, co być przedmiotem codziennego użytku. Freda jest Podręczną, a to oznacza, że praktycznie nie ma żadnych praw. Nie może czytać, myśleć, patrzeć ludziom w oczy, z domu swojego Komendanta może wyjść tylko raz dziennie, a i to tylko po zakupy. Zasłania ciało, zasłania twarz… bardziej egzystuje, niż żyje, a jej egzystencja sprowadza się do tego, że póki pozostaje szansa na zajście w ciążę, jest dla niej nadzieja na przetrwanie. Wciąż jednak pamięta o swoim życiu sprzed obecnych czasów, o mężu, córce, pracy, wolności, chce to zachować, wierzy, że coś może się zmienić, ale na to nie ma przecież najmniejszych szans…

  Chociaż „Opowieść Podręcznej” zdobyła m.in. Arthur C. Clarke Award, a także nominację do Nebuli, dość krzywdzącym byłoby zaliczenie jej do powieści fantastycznych. Gatunek ten bowiem, mimo ambitnych korzeni, przede wszystkim kojarzony jest z lekką, prostą rozrywką, co nijak ma się do niniejszego tytułu. Owszem, trudno jest nie zauważyć tutaj elementów science fiction czy speculative fiction, przede wszystkim jednak powieść reprezentuje dystopijną satyrę, w której mieszają się poglądy feministyczne, polityka religia, wojsko, tematy społeczne i obyczajowe. Jest to więc dzieło zaangażowane, co cieszy, gorzej jest z faktem, że „Pamięć podręcznej” służy feministkom (choć trudno nazwać ją do końca dziełem feministycznym) do manifestowania ich przekonań proaborcyjnych. Fakt ten przeraża równie mocno, jak powieściowe uprzedmiotowienie kobiety – jak można bowiem zabić dziecko (nikt myślący nie nazwie tego inaczej, oszukiwanie się nic tu nie da, co najwyżej obnaży hipokryzję takiej osoby) nigdy nie zrozumiem. Atwood jako osoba mądra i inteligenta, która w innych powieściach nie wkraczała na podobny grunt, wykazuje się tu niekonsekwencją poglądów, a szkoda.

  Dobrze jednak, że „Opowieść Podręcznej” traktuje przede wszystkim o czymś innym. O władzy totalnej, jej mechanizmach i przerażającym zniewoleniu jednostki. Jednostki, nie tylko kobiet, bo nie one jedyne są tu pokrzywdzone. Powieść staje się na tym polu odbiciem sytuacji w krajach arabskich, co pozostaje tematem mocno aktualnym. Fundamentalizm i segregacja, zniewolenie i odczłowieczenie – co ciekawe wszystko to staje w opozycji z wszelkimi proaborcyjnymi poglądami, które przecież segregują płody i odbierają im ich prawa. Przypadek? Sprzeczność? Dobrze, że powieść da się jednak odczytywać na wielu różnych polach.

  Pod względem stylu „Podręczna…” to powieść znakomicie napisana, wysmakowana literacko i ukazująca świadomość autorki odnośnie własnych pisarskich możliwości. Przy okazji to także dziecko swoich czasów, również (a raczej przede wszystkim) pod względem treści. Chuck Palahniuk miał rację mówiąc, że konserwatywna władza rodzi liberalne trendy – podobnie liberalna zwraca ludzi w stronę konserwatywnych poglądów. Zawsze potrzebujemy ojca, przeciw któremu możemy się buntować, Atwood tą powieścią dała upust swojemu buntowi. W konsekwencji pozwoliła się też ponieść emocjom, ale i tak stworzyła intrygujący i skłaniający do myślenia utwór. Warto po niego sięgnąć, warto pochylić się i przeanalizować – z tym zgodzić, przeciw tamtemu zbuntować. Wyrobić własne zdanie. I posłuchać przestrogi , bo to, co spotyka Podręczną może spotkać każdego z nas, zależy z której strony powieje wiatr fundamentalizmu. Bo na podstawowym, odartym z detali poziomie „Opowieść podręcznej” to nic innego, jak wariacja na temat „Procesu” Kafki, z tym, że nie ograniczona jak on do jednej tylko osoby.
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
 • Klient zweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Klient niezweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Recenzja Zweryfikowana
  Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.

Dostawa i płatność

InPost Paczkomat® 24/7
data dostawy 6. marca, środa
bezpłatna dostawa od 248,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Żabka, Dino, punkty DPD Pickup
data dostawy 6. marca, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
8,99 zł Pobranie 5,00 zł
Orlen Paczka
data dostawy 6. marca, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł
Kurier DPD
data dostawy 6. marca, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex Kurier
data dostawy 7. marca, czwartek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
10,99 zł Pobranie 5,00 zł
Kurier InPost
data dostawy 6. marca, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
14,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex - punkty odbioru
data dostawy 7. marca, czwartek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł Pobranie 5,00 zł
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
data dostawy 6. marca, środa
0,00 zł

O Autorze


698171
Ładowanie...