Xi
 » Książki  » Fantastyka  » Fantasy

Saga Archiwum Burzowego Światła to brawurowa i monumentalna seria fantasy autorstwa Brandona Sandersona. Akcja powieści z tej serii rozgrywa się w Rosharze - świecie okresowo atakowanym przez burze, charakteryzujące się bardzo gwałtownym frontem przemieszczającym się ze wschodu na zachód, po których następują słabsze deszcze. Flora i fauna świata ewoluowały, aby poradzić sobie z tym stanem, który nastał po Spustoszeniu i odejściu Świetlistych Rycerzy, którzy przez wieki chronili ludzkość przed Pustkowcami.

"Odprysk Świtu" to dodatkowa powieść cyklu Archiwum Burzowego Światła. Jego akcja dzieje się między trzecim a czwartym, pełnowymiarowym tomem i - podobnie jak wcześniej "Tancerka Krawędzi" daje szansę zabłysnąć postaciom drugoplanowym. Po odkryciu statku-widma, którego załoga najprawdopodobniej zginęła, próbując dotrzeć do otoczonej sztormami wyspy Akinah, Navani Kholin musi wysłać ekspedycję, by upewnić się, że wyspa nie wpadła w ręce wroga. Świetliści Rycerze, którzy zbytnio zbliżają się do tego miejsca, nagle tracą całe Burzowe Światło, dlatego podróż musi się odbyć tradycyjnie, statkiem. Jego właścicielka, Rysn Ftori, utraciła władzę w nogach, ale zyskała towarzystwo Chiri-Chiri, żywiącego się Burzowym Światłem skrzydlatego skowrończyka -  istoty należącej do gatunku uważanego za wymarły. Teraz podopieczna Rysn choruje, a jedyną nadzieją na jej wyzdrowienie jest udanie się do starożytnego domu skowrończyków Akinah. Z pomocą Lopena, niegdyś jednorękiego Wiatrowego, Rysn musi przyjąć misję powierzoną jej przez Navani i wpłynąć w niebezpieczny sztorm, z którego nikt nie uszedł z życiem. Jeśli załodze nie uda się odkryć tajemnic ukrytego miasta na wyspie, zanim spadnie na nich gniew jego starożytnych strażników, los Rosharu i całego wszechświata Cosmere zawiśnie na włosku.

Sanderson nadzwyczajnie posługuje się słowem, tworząc perfekcyjne opisy, konstruując fascynujące dialogi i odmalowując wykreowany przez siebie świat plastycznie i barwnie. "Odprysk Świtu" to stosunkowo krótka (ponad 170 stron) opowieść, jednak - jak przystało na sławę autora - pełna jest niespodziewanych zwrotów akcji, zaskoczeń i mistrzowskiego budowania napięcia. Trudno oderwać się od lektury.

Brandon Sanderson - urodzony w 1975 roku - to amerykański pisarz fantastyki i powieści młodzieżowych. Debiutował w 2005 roku, od tego czasu kilkadziesiąt powieści. Dwukrotnie uhonorowany Nagrodą Hugo.

Czytaj więcej
Dane szczegółowe

Recenzje

5/5
Jak działają recenzje?
5
4
3
2
1

DODAJ RECENZJĘ:

oceń produkt:

Diana D.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 23-04-2021 | Recenzja zweryfikowana
Moje obawy przed tym, ze będzie to typowy wyciskacz pieniędzy i zapychacz okazały się błędne. Historia bardzo fajna i wciągająca. Skupia się na postaciach drugoplanowych z Archiwum. Według mnie rzadko się spotyka tego typu książki, które faktycznie są dobrze napisane i nie ma się wrażenia, ze kupiło się książkę po to, by była takim właśnie zapychaczem. Polecam tym, którzy szukają uzupełnienia historii głównej.

Dominik N.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 12-04-2021 | Recenzja zweryfikowana
Myślę, że każdy kto przeczytał główną historię może śmiało sięgać po tę książkę. Nie jest to oczywiście konieczność, ale fajnie poczytać o historii postaci drugoplanowych, które w tym tomie grają właśnie główne skrzypce. Jedyne do czego mogę się przyczepić to miejscami błędy w imionach. W poprzednich tomach był ten sam problem. Poza tym książka jest super. Bardzo polecam wszystkim czytelnikom Archiwum.

Beata H.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 11-04-2021 | Recenzja zweryfikowana
Moim zdaniem fajnie, że takie książki powstają. Nie skupiają się wtedy na tych samych osobach tylko mamy przedstawione punkty widzenia postaci, ktorre w głównej serii są nie tak istotne. Według mnie dodaje to uroku całej historii, pozwala lepiej zrozumieć. Oczywiście pod warunkim, że jest to dobrze napisana książka, a ta zdecydowanie jest. Osoby, kto®e przeczytały serie mogą się skusić na to wydanie.Polecam.

Dostawa

2986246
Ładowanie...