Xi
Ponad 100 000 książek i gier
Dużo promocji
Tania i szybka wysyłka
14 dni na zwrot
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 256
Serie: Na ścieżkach nauki

Kup w zestawie:

3 produkty
wartość produktów w zestawie:
103,30 zł
69,26 zł
oszczędzasz 34,04 zł (33%)
-38%

26,90 zł

16,68 zł

oszczędzasz 10,22 zł (38%)

Dostępność 24 godziny
InPost Paczkomaty 24/7 9,99 zł
DPD - Odbiór w Punkcie 9,99 zł
Kurier DPD 11,99 zł
Kurier InPost 12,99 zł
Poczta Polska 9,99 zł
Poczta Polska - Odbiór w Punkcie 7,99 zł
Orlen Paczka 6,99 zł

Opis

Wydany w 1932 r. „Nowy wspaniały świat” pozostaje wciąż jedną z najsłynniejszych i najlepszych antyutopii w historii literatury. Obraz społeczeństwa przyszłości, które osiągnęło rozkwit w każdej niemal dziedzinie oraz doprowadziło do stanu społecznej równowagi, jest jednak wizją przerażającą. Pozorne szczęście i doskonała organizacja wiążą się bowiem z niesamowitą bezdusznością. Obywatele Republiki rodzą się dzięki sztucznemu zapłodnieniu, a także klonowaniu. Od dziecka są poddawani warunkowaniu psychologicznemu, ale również biologicznemu, które ma ich przygotować do życia w podzielonym społeczeństwie kastowym, odrzucającym wszelką emocjonalność. Poczucie stabilizacji ma dawać obywatelom także narkotyk Soma, który wraz z narzuconymi rozrywkami zapewnia ludziom poczucie pozornego spełnienia oraz spokoju. Książka zaskakuje tym bardziej, że wiele z opisanych w niej motywów jest bardzo zbliżonych do tego, co oferuje również współczesny świat.

Nawet dzisiaj ta klasyczna opowieść przekazuje czytelnikowi wiele zagadnień, które w zaskakujący sposób pozostają wciąż żywe. Szalejący konsumpcjonizm, kontrola społeczna, a także kryzys wartości zachodniego świata są obecnie tematami bardzo często powracającymi w poważnych dyskusjach, dotyczących problemów społecznych XXI w. Futurystyczna wizja pisarza pozostaje niepokojąco bliska spełnienia w rzeczywistości, skłaniając czytelnika do przemyślenia wielu kierunków przemian zachodzących w społeczeństwie.

"Nowy wspaniały świat" to antyutopia, która nadal warta jest uwagi, a jej pytania wciąż są bardzo trafne i nie tracą swojej początkowej siły. Czy technologia rzeczywiście sprawia, że ludzkość staje się lepsza? Czy korzyści całkowitego kontrolowania życia społecznego są warte poniesionej ceny? Czy można w zupełności poskromić pierwotne odruchy człowieka? Wyobraźnia pisarza tworzy świat pozornie bardzo ułożony oraz stabilny, jednocześnie uświadamiając odbiorcy, że idealistyczne wizje społeczne zawsze obarczone są poważnymi zagrożeniami.

Aldous Huxley to wybitny angielski pisarz i poeta, którego utwory trafiły do klasyki literatury XX w. W młodości groziło mu oślepnięcie, przez co z trudem zdobywał wiedzę oraz mógł nawet nigdy nie zająć się pisarstwem. Ostatecznie jednak świat poznał jego twórczość, a w 1921 r. wydał pierwszą powieść, rozpoczynając swoją niezwykłą drogę literacką. Pisarz często podróżował, odwiedzając wiele krajów świata. Słynął również z eksperymentowania ze środkami psychoaktywnymi. W swoich dziełach podejmował zwłaszcza problematykę społeczną i polityczną, przewidując wiele problemów współczesnego świata.

Zobacz również "Nowy wspaniały świat 30 lat później" tego autora.

Dane szczegółowe

Identyfikator produktu 855644
Tytuł Nowy wspaniały świat
Autor Aldous Huxley, Bogdan Baran
Wydawnictwo Muza
Język wydania polski
Język oryginału angielski
Liczba stron 256
Data premiery 2011-02-09
Rok wydania 2011
Wymiary produktu [mm] 19
Okładka Miękka
Waga Produktu [kg] 0.18
Cena detaliczna 26,90 zł
Nasza cena 16,68 zł
Powiązane tematy: Bestseller
Serie: Na ścieżkach nauki

Recenzje

5/5
5
4
3
2
1

DODAJ RECENZJĘ:

oceń produkt:


Danuta B.

5/5
| 15-12-2021
Przerażająca wizja, która niestety spełnia się na naszych oczach. Polecam do przeczytania i przemyślenia. Mam nadzieję, że nie jest jeszcze za późno...

Filip P.

5/5
| 10-04-2021
Książka która zainteresuje każdego miłośnika utopii, mrocznych a zarazem ciekawych wizji przyszłości i przede wszystkim takiego który w trakcie oraz po przeczytaniu książki chce chwilę pomyśleć i się zastanowić. Zdecydowanie warto sięgnąć po tę lekturę, szczególnie że nie tylko się nie zastarzała, ale także stała się wręcz bardziej aktualna niż niegdyś.

Kamila

5/5
| 25-03-2021
Wizja przerażającego i okrutnego świata, dzieląca ludzi na kasty, wpajania im propagandy przez całe życie już od pierwszych chwil, nadużywania narkotyku somy do osiągnięcia tak zwanego szczęścia, edukacji seksualnej i gier miłosnych między dziećmi, sztucznego zapładniania i butlowania. W świecie w którym słowa jak "matka", "ojciec", "rodzina", "ślub" uchodzą za nieprzyzwoite i wręcz obrzydliwe, w świecie w którym wręcz indoktrynuje się ludzi, poddaje się im praniu mózgu, w świecie w którym wpaja się im, że wszystko co dawne i stare jest szkodliwe i złe. Soma, substytuty ciążowe, guma do życia z hormonami płciowymi, orgia-porgia, czucioteary, rozpusta to między innymi rzeczy, które cechują ten "Nowy Wspaniały Londyn", który w ich mniemaniu jest tym prawdziwym, cywilizowanym światem. Górne części krzyża obcinano, tak by powstał kształt litery "T", Boga zastąpiono Fordem, demokrację Republiką Świata. Pozbyli się starości, postawili na wieczną młodość, zrobili też pożytek z ludźmi po śmierci, gdyż z palonych ciał odzyskiwano fosfor. "Cywilizowani" ludzie mogli nawet wyjechać na wycieczkę do tak zwanego Rezerwatu Dzikich, gdzie mogli obserwować dziwne zwyczaje starego świata, pełnego brzydkich i starych ludzi. Są uczeni, że śmierć to rzecz zwykła jak każdy proces fizjologiczny, a umierający odchodzi w towarzystwie melodii syntetycznych, ekranów telewizyjnych, pięknych aromatów powietrza, które co kwadrans się zmieniały.

"A dziś świat jest stabilny. Ludzie są szczęśliwi; otrzymują wszystko, czego zapragną, a nigdy nie pragną czegoś, czego nie mogą otrzymać. Są zamożni, bezpieczni, zawsze zdrowi; nie boją się śmierci; żyją w stanie błogiej niewiedzy o namiętnościach i starości; nie prześladują ich matki i ojcowie; nie mają żon, dzieci, kochanków, ani kochanek, budzących silne uczucia; są tak uwarunkowani, że praktycznie nie są w stanie postępować inaczej, niż powinni. A jeśli coś nie gra, pozostaje soma, którą pan, panie Dzikus, wyrzuca przez okno w imię wolności. W o l n o ś c i! - Roześmiał się".

"Dobrze się składa - dodał po chwili - że mamy na Ziemi tyle wysp. Nie wiem, co byśmy bez nich poczęli. Trzeba by was chyba upchać do komór gazowych".

"Gdy zaś jakimś nieszczęśliwym trafem zdarzyło się coś niemiłego, to cóż, wtedy pozostaje zawsze soma; ona uwalnia od przykrych faktów. Soma ukoi gniew, pogodzi z wrogami, doda cierpliwości i wytrwałości".

Z początku książka wydała mi się zbyt trudna i mozolna do przeczytania, zbyt dużo liczb, zbyt dużo trudnych terminów do przełknięcia. Z kolejnymi stronami zszokowało mnie i zainteresowało to wszystko tak bardzo, że brnęłam dalej i skończyłam książkę w dwa dni. Szokująca, naprawdę szokująca do czego mogą doprowadzić ludzie i "postęp". Każdy powinien ją przeczytać.

Grzegorz K.

5/5
| 05-11-2020
Klasyka utopi. Może inaczej - kiedyś utopi - teraz tego co nas czeka, w co wchodzimy. Świetna lektura dla każdego, kto myśli. Starannie wydana. Dobra czcionka do czytania nawet dla osób gorzej widzących jak ja.

Malgorzata T.

5/5
| 03-09-2020
Kolejna książka Huxleya, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Przeczytałam w jeden wieczór (no dobra, wieczór plus zarwałam noc, ale było warto!). Mam nadzieję, ze będzie kontynuacja no i mam też nadzieję, ze nigdy nie doczekamy takich czasów. Choć nie powiem, przydałby mi się klon mojej własnej osoby. Wtedy nie musiałabym znosić humorków mojego męża :P Jeśli szukasz ambitnej pozycji, która na długo po zakończeniu lektury zostanie w Twojej głowie, to przeczytaj. Polecam jeszcze książkę Wyspa od tego bana. Równie dobra co Nowy wspaniały świat.

Kazimierz O.

5/5
| 27-08-2020
“Nowy wspaniały świat” i “Rok 1984” to książki, które każdy powinien przeczytać, żeby zrozumieć, do jakiego świata zmierzamy. Orwell pisze o stałej inwigilacji, odarciu z prywatności. Huxley buduje obraz wspaniałej utopii, świata wygodnego, ale wyzutego z wszelkich przejawów indywidualności, własnej opinii czy wyższych uczuć. Patrząc na obecną rzeczywistość, kulturę lajków w social mediach czy wypaczoną polityczną poprawność trudno nie oprzeć się wrażeniu, że dążymy właśnie w tym kierunku.

Halina I.

4/5
| 20-08-2020
Z jednej strony powieść trochę trąci myszką, od razu widać, że liczy sobie już wiele lat. Zawiodłam się też początkiem, bo skomplikowane opisy technicznie nie były tym, czego się spodziewałam po lekturze. Nie odłożyłam jednak książki i nie żałuję, bo akcja rozkręca się w interesujący sposób, a wiele przemyśleń i spostrzeżeń autora faktycznie uderza trafnością i analogią do współczesnych zdarzeń. Generalnie przeczytać warto, ale bez nabożeństwa (bo książka ma swoich oddanych wielbicieli…). Choćby po to, żeby samemu wyrobić sobie zdanie na jej temat.

Justyna C.

5/5
| 18-08-2020
Dawno żadna lektura nie zrobiła na mnie takiego wrażenia. Początkowo fabuła długo się rozkręcała i nawet już myślałam, żeby przerwać ale finalnie dałam jej szansę i bardzo cieszę się z tego powodu. Świetne opisy fantastycznego ( z pozoru) świata. Autor wykonał kawał dobrej roboty. Oczywiście niektórzy bohaterowie działali mi na nerwy, ale to standard. Nie wszystkich da się lubić w końcu ;) Generalnie to typ książki, skłaniającej do refleksji i głębszych przemyśleń o istocie świata i ciekawa wizja przyszłości.

Roman C.

5/5
| 13-08-2020
Dla fanów SF pozycja obowiązkowa! Jeśli lubicie takie klimaty, na pewno przeczytacie ją jednym tchem (oczywiście jeśli jeszcze tego nie zrobiliście haha :P). Jeśli nie, i tak warto po nią sięgnąć, bo wizja przyszłego społeczeństwa nakreślona w poprzednim stuleciu jest zaskakująco trafna i wiele podobieństw można znaleźć już dziś.

Daniel O.

5/5
| 06-08-2020
Lektura obowiązkowa dla każdego świadomego człowieka - tym bardziej, że czytając ją w dzisiejszych czasach można odkryć coraz więcej podobieństw między realnym światem a uniwersum Huxleya. Przeraża i daje do myślenia. Czy możemy jeszcze coś zrobić, żeby zatrzymać ten proces? Nie wiem, ale świadomość zachodzących mechanizmów jest absolutną podstawą sprzeciwu.

Michał S.

5/5
| 30-07-2020
„Nowy wspaniały świat” nawet po latach jest dziełem, z którego każdy wyciągnie coś dla siebie, a jest tu naprawdę dużo lekcji do wyciągnięcia! Fantastyczna akcja kryje bowiem bogactwo przemyśleń autora, który przewidział sporo rzeczy, jakie miała przynieść przyszłość. To książka pełna filozofii, odwołań do znanych w kulturze europejskiej motywów, ale też interesująca historia o poszukiwaniu miłości i bliskości. Autor rozprawia się w bardzo przemyślany sposób z mitem idealnego porządku społecznego oraz z naiwnym poglądem, że można na zawsze pozbyć się naturalnych potrzeb i pragnień zakorzenionych w ludzkiej psychice. Zdecydowanie warto o sile tej opowieści przekonać się samemu!

Józef R.

5/5
| 23-07-2020
Książka, która wpłynęła na cały szereg późniejszych autorów, po latach nadal potrafi zafascynować odbiorcę. Nie tylko mówi o problemach, z którymi zmaga się współczesna cywilizacja, ale też po prostu zaskakuje interesującymi dialogami i kilkoma mocnymi zwrotami akcji. Być może odnajdą tutaj dużo podobieństw do innych dzieł ci, którzy czytają tego typu książki, ale warto przy tym jednak pamiętać, że to właśnie jedna z pierwszych, wskazujących drogę następcom. To książka, która nawet dzisiaj mogłaby bez problemu zostać przerobiona na scenariusz filmowy.

Iwona J.

5/5
| 16-07-2020
Świat przyszłości wypełniony pozornym, powszechnym szczęściem jest tym bardziej aktualny, że w zasadzie doskonale wpisuje się w wizję, jaką propagują współczesne media. Uśmiechnięci, piękni ludzie, cudowne towary dające radość, fantastyczne lekarstwa i inne wynalazki, które mają sprawiać, że życie będzie kolorowe, pasują do świata powieści… ale też do naszej rzeczywistości. Pod warstwą fantastycznych elementów autor omawia uniwersalną, ponadczasową potrzebę człowieka do doświadczania wyższych uczuć, które zwyczajnie czynią nas tym, kim jesteśmy… czyli po prostu ludźmi.

Jarosław W.

5/5
| 09-07-2020
Ciekawa, odważna wizja świata przyszłości, która mimo upływu lat nadal pozostaje jedną z najlepiej napisanych antyutopii, jakie kiedykolwiek powstały. Konsumpcyjny, bardzo sterylny świat, w którym ludziom brakuje poczucia bliskości i prawdziwego szczęścia jest nadal sprawnym ostrzeżeniem przed organizacjami dążącymi do mechanicznego narzucania innym swoich zasad oraz praw, które według nich są najlepsze. Prawie doskonałe i uporządkowane państwo to tak naprawdę sprawne więzienie, niszczące w człowieku jego najważniejszą wartość, czyli człowieczeństwo.

Dostawa

czas dostawy
koszt
za pobraniem
InPost Paczkomaty 24/7
czas dostawy
25 Styczeń, Wtorek
przedpłata
9,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
DPD - Odbiór w Punkcie
czas dostawy
25 Styczeń, Wtorek
przedpłata
9,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Kurier DPD
czas dostawy
25 Styczeń, Wtorek
przedpłata
11,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
16,99 zł
Kurier InPost
czas dostawy
25 Styczeń, Wtorek
przedpłata
12,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
Niedostępne
Poczta Polska
czas dostawy
25 Styczeń, Wtorek
przedpłata
9,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
14,99 zł
Poczta Polska - Odbiór w Punkcie
czas dostawy
26 Styczeń, Środa
przedpłata
7,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Orlen Paczka
czas dostawy
26 Styczeń, Środa
przedpłata
6,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
czas dostawy
25 Styczeń, Wtorek
przedpłata
0,00 zł
pobranie
Niedostępne

Produkty od Autora:

5/5

24,39 zł 37,00 zł

46,29 zł 59,90 zł

38,94 zł 49,90 zł

5/5

34,95 zł 52,00 zł

42,62 zł 44,37 zł

32,96 zł 34,65 zł

Ładowanie...