Xi

Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspargera. Reportaż

Na świecie żyje się o wiele łatwiej, jeśli jest się w pełni zdrowym – to rzecz oczywista. Jednak o ile dzieci z widoczną niepełnosprawnością budzą wśród innych empatię, o tyle te zachowujące się nietypowo – nadpobudliwie lub agresywnie – wywołują w społeczeństwie jedynie gniew. Aleś wyładowuje energię, ścigając się na rowerze. Piotrek awanturuje się w domu tak mocno, że sąsiedzi non stop wzywają pCzytaj więcej

  • Wydawnictwo: Czarne
  • Serie: Reportaż
  • Data premiery: 2020-01-22
  • Okładka: twarda
  • Liczba stron: 232
  • Wymiary: 220 x 140 x 25
Polecamy inne produkty z serii "Reportaż" Zobacz wszystkie

Na świecie żyje się o wiele łatwiej, jeśli jest się w pełni zdrowym – to rzecz oczywista. Jednak o ile dzieci z widoczną niepełnosprawnością budzą wśród innych empatię, o tyle te zachowujące się nietypowo – nadpobudliwie lub agresywnie – wywołują w społeczeństwie jedynie gniew. Aleś wyładowuje energię, ścigając się na rowerze. Piotrek awanturuje się w domu tak mocno, że sąsiedzi non stop wzywają policję i pomoc społeczną. Mamie autystycznego Mateusza powiedziano, że musi oddać go do ośrodka. Marta przez swoją chorobę trafiła do księdza egzorcysty. Cierpiącego na zespół Aspergera Kacpra gnębili koledzy w szkole. Tamara mimo ADHD ma świadectwo z paskiem. Zarówno w Polsce, jak i innych częściach świata miliony dzieci zmagają się z zespołem Aspergera, ADHD, czy autyzmem. Jacek Hołub w swojej książce uświadamia czytelników, jak zróżnicowany bywa świat chorych i udowadnia, że wszyscy ludzie, bez względu na dręczące ich przypadłości mają uczucia i kochają tak, jak wszyscy.

„Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera” to niezwykle ważna i potrzebna książka, która powinna stać się obowiązkową lekturą. Często wydajemy pochopnie ocenę na podstawie czyjegoś zachowania, którego jesteśmy świadkiem. Nie znamy całej sytuacji, historii danego człowieka, a tak łatwo nam wygłaszać opinie. Lektura pokaże, że świat nie jest taki zero-jedynkowy. Uświadomimy sobie, że pod byciem niegrzecznym kryje się znacznie wiele poważniejszych problemów.

Publikacja „Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera”, ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne. Książka szeroko otwiera oczy na rozmaite sprawy, których większość z nas nie miała świadomości. Dowiadujemy się o tym, jak rodzice zmagają się z chorobą dziecka, a także o bezsilności w zderzeniu się z systemem. Poznamy także opowieści osób, które na co dzień pracują z z dziećmi z rozmaitymi dysfunkcjami.

Reportaż poszerza horyzonty wiedzy, myślenia. Autor obnaża niekompetencje różnych instytucji, a nawet służb medycznych. Zachęca jednocześnie do empatii i przestrzega przed wydawaniem pochopnych ocen. Opisane w książce historie poruszają i zmuszają do wielu przemyśleń.

Zobacz więcej
Dane szczegółowe
Identyfikator produktu
937844
Tytuł
Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspargera. Reportaż
Wydawnictwo
Język wydania
polski
Język oryginału
polski
Liczba stron
232
Data premiery
2020-01-22
Rok wydania
2019
Wymiary produktu [mm]
220 x 140 x 25
Okładka
okładka twarda
Waga Produktu [kg]
0.38
Długość
220
Głębokość
140
Wysokość
25
Serie:
Zobacz więcej
Recenzje
5,0/5
10 recenzji
  • 5
    10
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0
Napisz recenzję
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
RecenzjeNajnowsze
Jak działają recenzje
  • Anna Klient niezweryfikowany
    5.0
    2021-11-16
    Z miłą chęcią zechciałam ponownie zapoznać się z twórczością Pana Jacka Hołuba, gdyż urzekł mnie on wyjątkowym sposobem do podjętego przez niego niełatwego w praktyce tematu, z którym borykają się rodzice mający dzieci chorujące na zespół nadpobudliwości, zaburzenie rozwoju oraz te, które nie umieją nawiązać relacji w społeczeństwie.

    Czytając książkę pt. ''Niegrzeczne Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera'' zastanawiałam się, czy społeczeństwo rozumie problemy, z jakimi to rodzice muszą sami właściwie sami rozwiązywać, bo tak łatwo jest, ocenić dzieci nie wiedząc o ich chorobie, gdyż powoduje to wykluczenie ze społeczeństwa z powodu ich nieśmiałości, braku odwagi bez odpowiedniego możliwego wsparcia dla nich, które jest konieczne na każdym kroku, by mogły w końcu poczuć się bezpiecznie przy każdej podejmowanej próbie nawiązywania nowych relacji i nie czuć tym słabszym psychicznie z tego powodu zaburzeń, że są nieakceptowane.

    Gdy poznaje się z bliska po przeczytaniu przykłady z praktycznego punktu widzenia tego, co rodzice czują, podczas doświadczania codziennych trosk o dzieci to inaczej spostrzega się ich życie, które wygląda inaczej niż rodzica idealnego niemającego dziecka z zaburzeniami.

    By móc pełni w stanie zrozumieć, co tak naprawdę czują, rodzice należy mieć do nich odpowiednie podejście i umieć rozumieć ich problem w rozmowie z nimi.

    Nie wystarczy powiedzieć coś miłego, czy pochwalić rodziców, ale należy zaproponować pomoc im, gdyż wówczas będą widoczne efekty, a dzięki temu można łatwiej i wspólnie pokonać wspólne przeszkody.

    Ujmuje mnie to osobiście, że autor zechciał opisywać i dotrzeć do głównych źródeł tematycznego problemu zaburzeń w formie bardzo dobrze trafnie dobranego materiału dzięki, któremu przekaz jest prawdziwy, a jedynie realia odzwierciedlają obraz w praktyce, jak jest pojmowany.

    Moim zdaniem dzięki zapoznaniu się z tą książką pojawi się światełko w tunelu, że można poszukać wspólnie rozwiązań, aby świat dzieci z zaburzeniami był lepszy, aby tolerować je z należytą godnością i szacunkiem, pamiętając, że są być wśród nas.

    Zastanawiająca dla mnie była podczas czytania najważniejsza rola nauczycieli, wychowawców, lekarzy, czy oni pojmują, z czym tak naprawdę borykają się rodzice i czy ich stać na leczenie dziecka i czy w końcu poświęcą więcej czasu na obserwację dzieci posiadającymi zaburzenia?

    Pan Jacek Hołub, opisując, te historie we właściwy sposób zadbał o to, aby każdy z Czytelników mógł zrozumieć go nieco lepiej oraz zamieścił rozmowę z psychologiem pracującym z dziećmi i młodzieżą Panem Bartoszem Neską.

    Książki tej nie czyta się szybko.

    Wyzwanie tematyczne, którego podjął, się autor było dla niego samego niełatwe, ale dzielnie podołał mu.

    Słowa uznania kieruje do wszystkich osób, które współtworzyły osobiste historie, które pomogły autorowi pokonać wiele nowych barier, aby móc przedstawić trudną do pokonania drogę rodziców, aby ich dzieci były kochane i mogły mieć jeszcze lepiej w toczonej przez nich dzielnej walce o każdy dzień.
  • Joanna G. Klient niezweryfikowany
    5.0
    2020-06-15
    Czy wiecie,że 90% dzieci z ADHD,autyzmem lub zespołem Aspergera jest nękanych i wyświewanych w szkołach?
    Z tego 27% padło ofiarą przemocy,a 33% było nakłaniane przez kolegów do głupich zachowań.
    Czy wiecie,że 12% rodziców tych dzieci spotkało się z agresją fizyczną lub słowną,bo ich dzieci nie potrafią ,,normalnie" się zachować.
    Autor w swojej kolejnej książce tym razem opowiada nam o codziennym życiu kilku rodzin z dziećmi chorymi na ADHD,autyzm czy z zespołem Aspergera,gdzie krzywdzące oceny,brak zrozumienia i pomocy są normą.
    Na przykład:
    Małą Martą chciał zająć się egzorcysta.
    Na rodziców awanturującego się Piotrka sąsiedzi nasyłają policję i pomoc społeczną,a matka autystycznego Mateusza usłyszała,że powinna go oddać do ośrodka.Jest jeszcze nastoletni Kacper,który był gnębiony w szkole.
    Te dzieci mają nienamacalną,więc niewidzialną niepełnosprawność.Dla patrzącego z boku są więc niegrzeczne i niewychowane.Nie wzbudzają naszej empatii lecz pogardę i wrogość.A rodzice-to z pewnością jakaś patologia.
    Autor w książce postanowił ,,rozprawić się" z takim obrazkiem i prócz historii prywatnych,mamy również wypowiedzi opiekunki społecznej,psychologa czy dyrektorki szkoły Kacpra.
    Powiem Wam,że wstrząsnęła mną ta książka.To bardzo dobry i rzetelnie napisany reportaż po raz kolejny otwierający mi oczy.
    Dlaczego?
    Bo sama niejednokrotnie widząc w sklepie takie wrzeszczące dziecko od razu przypięłam mu łatkę ,,rozpuszczonego bachora".
    Teraz na pewno spojrzę na to inaczej.
    A Wam oczywiście polecam.
  • Sara D. Klient niezweryfikowany
    5.0
    2020-05-27
    Bardzo intrygujący tytuł, bardzo trafny. Wiele osób właśnie uznaje dzieci z tymi chorobami typu autyzm, czy adhd za niegrzeczne. Rzeczywistość jest oczywiście zupełnie inna, ale wiemy o tym tylko my – rodzice. Czytając te historie miałam wrażenie, że autor spisał mój życiorys, mój i mojej rodziny, mojego dziecka. Przykre to ale i budujące. Wiem, ze nie jestem sama z tym problemem. Książka genialna, polecam i gratuluję autorowi.
  • Hanna S. Klient niezweryfikowany
    5.0
    2020-05-20
    Ten reportaż jest mi szczególnie bliski, a raczej jego tematyka. Dlatego, ze jestem matką dziecka z ADHD. Nie wiem ile mogę tłumaczyć ludziom postronnym, że zachowanie mojego syna, jego nadpobudliwość to nie wynik jego niewychowania, czy braku kultury, a choroba. Nikt tego nie rozumie. Najlepiej gdyby tą książkę rozdawali za darmo na ulicy albo chociaż udostępnili bezpłatne ebooki w Internecie. To niesamowite jak nasze społeczeństwo jest ślepe i niewzruszone na takie rzeczy.
  • Maria W. Klient niezweryfikowany
    5.0
    2020-05-13
    Naprawdę niezła ta książka. Przede wszystkim zacznę od tego, że autorowi należy się ogromny szacunek, wykonał kawał bardzo dobrej roboty docierając do tych ludzi i ich historii. Druga sprawa to kwestii rozmówców, wielki ukłon w ich stronę że zechcieli się podzielić z nami – czytelnikami swoją historią. To niebywałe jak ludzie sa nieświadomi w kwestii chorób typu ADHD, czy zespól Aspergera. Wstyd się przyznać, ale ja sam pewnie nie raz patrząc na takie dziecko (nieświadomie) pomyślałam, że jakieś niewychowany dzieciak. Eh, dobra książka, bardzo dobra. Polecam.
  • Ilona N. Klient niezweryfikowany
    5.0
    2020-05-06
    Bardzo ważna, a przede wszystkim bardzo potrzebna książka. Moim zdaniem tego typu pozycja powinna trafić do jak najszerszego grona czytelników. Wiele osób myśli, że dziecko z ADHD, czy z zespołem Aspergera to niewychowany bachor, Tymczasem są to choroby jak każde inne, choroby które wymagają leczenia, terapii, a także odpowiedniego stosowanie ze strony społeczeństwa. Sama jestem matką dziecka z zespołem Aspergera więc wiem o czym mówię, wiem jak mój syn ma ciężko w szkole. Polecam tą książkę po stokroć.
  • Małgorzata O. Klient niezweryfikowany
    5.0
    2020-04-29
    Książka genialna w każdym calu. Autor wykonał kawał dobrej roboty docierając do tych historii, spisując je. Każdy człowiek na ziemi powinien tak naprawdę przeczytać tą pozycję. Każda osoba, która nie wiem jak wygląda dziecko z tytułowymi chorobami, jak się zachowuje. Powinna to być przede wszystkim pozycja obowiązkowa dla wszelkich ludzi, którzy mają kontakt z chorymi dziećmi: czyli pracownicy oświaty, rodzice rówieśników (co by wytłumaczyli swoim pociechom o co chodzi). Polecam, polecam i jeszcze raz polecam.
  • Jolanta T. Klient niezweryfikowany
    5.0
    2020-04-22
    Szczerze mówiąc to dawno nie trafiłam na tak dobrą, a zarazem poruszającą książkę. Autor udowadnia w niej jak bardzo dzieci z zespołem Aspergera, ADHD, czy autyzmem są bezradne, osamotnione. To samo tyczy się ich rodziców. Sama nie miałam pojęcia o takiej skali problemu. Teraz już wiem jak zachowywać się, jak reagować. Jak być wsparciem dla takich dzieci i ich bliskich. Polecam ta książkę z całego serca.
  • Izabela U. Klient niezweryfikowany
    5.0
    2020-04-15
    Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspargera to książka, która bardzo mnie poruszyła, ale też miejscami zdenerwowała. I nie mam na myśli tu tego, że autor napisał coś nie tak. Chodzi przede wszystkim o to jak źle traktowane są te chore dzieci, jakiego wsparcia nie otrzymują, jak są mylnie oceniane za swoje nieświadome zachowanie. No po prostu ręce opadają. Z drugiej strony to mam wrażenie, że do takich absurdów dochodzi tylko w Polsce, w naszym kraju. Za granicą społeczeństwo jest chyba bardziej świadome.
  • Żaneta C. Klient niezweryfikowany
    5.0
    2020-04-08
    Ten reportaż to zbiór historii rodzin, w których dziecko, dzieci cierpią na zespół Aspergera, Autyzm, czy ADHD. Poznajemy bliżej ich losy, historię ich życia, to z czym muszą się zmagać na co dzień. Nie jest to łatwa lektura, ale zdecydowanie warta przeczytania. Autor po raz kolejny udowadnia, ze nie boi się rudnych tematów. Po cichu liczę, że książka trafi do szerokiego grona czytelników. Zachęcam do lektury bardzo mocno.
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
  • Klient zweryfikowany
    Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
  • Klient niezweryfikowany
    Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
  • Recenzja Zweryfikowana
    Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.

Dostawa i płatność

InPost Paczkomat® 24/7
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 248,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Żabka, Dino, punkty DPD Pickup
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
8,99 zł Pobranie 5,00 zł
ORLEN Paczka
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł
Kurier DPD
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex Kurier
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
10,99 zł Pobranie 5,00 zł
Kurier InPost
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
14,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex - punkty odbioru
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł Pobranie 5,00 zł
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
data dostawy 3. kwietnia, środa
0,00 zł

O Autorze


937844
Ładowanie...