Xi

Nie jestem twoim Polakiem. Reportaż z Norwegii

Wydany przez Krytykę Polityczną reportaż Ewy Sapieżyńskiej "Nie jestem twoim Polakiem" to przejmująca opowieść o Polakach stanowiących największą mniejszość narodową w Norwegii, która rzadko dochodzi do słowa w debacie publicznej w tym kraju. Autorka opowiada zarówno własną historię, jak i przeprowadza liczne rozmowy z wieloma osobami, które przez ostatnie lata przeprowadziły się z Polski do NorweCzytaj więcej

Wydany przez Krytykę Polityczną reportaż Ewy Sapieżyńskiej "Nie jestem twoim Polakiem" to przejmująca opowieść o Polakach stanowiących największą mniejszość narodową w Norwegii, która rzadko dochodzi do słowa w debacie publicznej w tym kraju. Autorka opowiada zarówno własną historię, jak i przeprowadza liczne rozmowy z wieloma osobami, które przez ostatnie lata przeprowadziły się z Polski do Norwegii - artystami, budowlańcami, naukowcami, himalaistami. Powstała wciągająca opowieść o migracji, Polsce, Norwegii, uprzedzeniach, rasizmie - ale także o solidarności, empatii, prawach pracowniczych i o spotkaniach między ludźmi, które pozwalają nam zobaczyć się nawzajem bez etykietek i stereotypów.

O czym jest książka "Nie jestem twoim Polakiem. Reportaż z Norwegii"?

Puntem wyjścia dla refleksji zawartej w "Nie jestem twoim Polakiem. Reportaż z Norwegii" Ewy Sapieżyńskiej jest niesprawiedliwy, ale niestety żywy stereotyp - Polak dla Norwegów to tania siła robocza, osoba ze Wschodniej Europy, która sięga po prace pogardzane przez Norwegów, źle mówi po norwesku, dużo pije, a może w ogóle jest przestępcą. Autorka demaskuje niebezpieczeństwa kryjące się za tym stereotypem oraz postanawia ukazać prawdę o relacjach międzyludzkich uwarunkowanych emigracją. Nie bez przyczyny jej książka zaczęła podbijać norweskie listy bestsellerów, a Rada Kultury w Norwegii zdecydowała się dostarczyć publikację Polki do bibliotek w całym kraju. Reportaż wywołał gorącą dyskusję o tym, co znaczy być Polakiem w krajach skandynawskich, czym jest tak naprawdę rasizm i gdzie są jego granice - refleksje i obserwacje Ewy Sapieżyńskiej mogą tym samym powiedzieć dużo Polakom o ich wątpliwościach wobec emigrantów.

"Nie jestem twoim Polakiem. Reportaż z Norwegii" - opinie

Książka "Nie jestem twoim Polakiem. Reportaż z Norwegii" to swoisty słodko-gorzki list skierowany zarówno do Norwegów, jak i - a może przede wszystkim - do Polaków mieszkających za granicą. Ewa Sapieżyńska mówi o tym, co trudne i bolesne, ukazuje Norwegom, jak Polacy czują się w ich kraju, punktuje zagrożenia wynikające ze stereotypowego myślenia o obcych, innych. Jej książka szczególnie przemówi do osób z doświadczeniem migracyjnym, a jednocześnie może stanowić istotny punkt wyjścia dla szerszej dyskusji - również tej poświęconej temu, jak my, Polacy, traktujemy innych, często zapominając, jak się postrzega nas za granicą. Wszystko to czyni z "Nie jestem twoim Polakiem. Reportaż z Norwegii" niezwykle wartościową lekturę.

Zobacz więcej
Dane szczegółowe
Identyfikator produktu
3354818
Tytuł
Nie jestem twoim Polakiem. Reportaż z Norwegii
Liczba stron
200
Data premiery
2023-04-26
Rok wydania
2023
Wymiary produktu [mm]
212 x 132
Okładka
okładka miękka
Waga Produktu [kg]
0.22
Długość
132
Głębokość
210
Wysokość
16
Nasza cena
31,29 zł
Powiązane tematy:
Zobacz więcej
Bądź pierwszy!
Twoja recenzja produktu “Nie jestem twoim Polakiem. Reportaż z Norwegii” będzie bardzo przydatna dla innych użytkowników.
Napisz recenzję
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
  • Klient zweryfikowany
    Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
  • Klient niezweryfikowany
    Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
  • Recenzja Zweryfikowana
    Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.

Dostawa i płatność

InPost Paczkomat® 24/7
data dostawy 27. maja, poniedziałek
bezpłatna dostawa od 248,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Żabka, Dino, punkty DPD Pickup
data dostawy 27. maja, poniedziałek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
8,99 zł Pobranie 5,00 zł
ORLEN Paczka
data dostawy 27. maja, poniedziałek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł
Kurier DPD
data dostawy 27. maja, poniedziałek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex Kurier
data dostawy 27. maja, poniedziałek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Kurier InPost
data dostawy 27. maja, poniedziałek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
14,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex - punkty odbioru
data dostawy 27. maja, poniedziałek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
11,99 zł Pobranie 5,00 zł
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
data dostawy 27. maja, poniedziałek
0,00 zł
3354818
Ładowanie...