Xi
 » Książki  » Poradniki  » Motywacja i rozwój osobisty

"Na zdrowy rozum" to poradnik autorstwa braci Ori i Roma Brafmanów, w którym eksplorują oni ukryte i często mroczne aspekty irracjonalnej części naszej psychiki, mające realny wpływ na nasze codzienne postępowanie.

Dlaczego tak ciężko zakończyć źle rokujące przedsięwzięcie, obojętnie czy jest sprzedaż tracących na wartości akcji czy zerwanie toksycznego związku miłosnego? Dlaczego łatwiej zakochać się, jeśli w relację wplątany jest pierwiastek niebezpieczeństwa? Dlaczego łatwiej posłuchamy porady od kogoś, kto zajmuje wysokie stanowisku w społecznej hierarchii lub chociaż sprawia wrażenie ważnego? Dlaczego nie potrafimy wyciągać właściwych wniosków, mimo że wszystkie niezbędne ku temu przesłanki mamy podane niemal na tacy? Co sprawia, że nasze postępowanie wydaje się być zupełnie pozbawione rozsądku, a jesteśmy w stanie to zauważyć dopiero z perspektywy czasu?

Na te i wiele innych pytań, w "Na zdrowy rozum" próbują odpowiedzieć bracia Brafmanowie. W tym celu opierają się na najnowszych wynikach badań naukowych z dziedzin takich jak: psychologia społeczna czy ekonomia behawioralna i przywołują rozmaite, zaczerpnięte z życia przykłady.

Jest wśród nich między innymi "efekt Kameleona", która sprawia, że zaczynamy zachowywać się tak, jak widzi nas otoczenie. Przytaczają oni również historię profesora Szkoły Biznesowej Uniwersytetu Harvarda, który był w stanie przekonać studentów by zapłacili ponad dziesięciokrotnie tyle, ile byli mu winni. Dowiemy się także dlaczego zachowanie kandydata na rozmowie o pracę, nie ma nic wspólnego z tym, jak w rzeczywistości poradzi on sobie w firmie. Autorzy przeanalizowali też, sposób w jaki sędziowie amerykańskiego Sądu Najwyższego radzą sobie z presją grupy.

"Na zdrowy rozum" to próba racjonalnego wyjaśnienia irracjonalnych zachowań, które często sprawiają że nasze życie obiera niesprzyjający obrót. Znajomość schematów działania naszej podświadomości ma szansę sprawić, że będziemy sprawować lepszą kontrolę nad naszym postępowaniem.

Ori Brafman ukończył Szkołę Biznesową Uniwersytetu Stanforda. Obecnie jest ekspertem o światowej renomie z dziedziny organizacji. Regularnie przemawia przed publicznością z kręgów biznesowych, rządowych i wojskowych. Mieszka w San Francisco.

Rom Brafman to psycholog i wykładowca uniwersytecki, specjalizuje się badaniach nad osobowością, rozwojem osobistym i dynamiką relacji międzyludzkich. Prowadzi prywatną praktykę w Palo Alto w Kalifornii.

Czytaj więcej
Dane szczegółowe

Recenzje

/5
Jak działają recenzje?

DODAJ RECENZJĘ:

oceń produkt:

Dostawa

2981663
Ładowanie...