Xi

Moby Dick. Tomy 1-2

Arcydzieło literatury światowej w wydaniu Państwowego Instytutu Wydawniczego!Powieść "Moby Dick" pióra Hermana Melville'a należy do ścisłego kanonu literatury Stanów Zjednoczonych i na stałe zapisała się w historii kultury, także tej popularnej - bo czy wiesz, że najpopularniejsza sieć kawiarni na świecie zawdzięcza swoją nazwę imieniu jednego z jej bohaterów, oficera Starbucka?Mimo upływu przeszłCzytaj więcej

Polecamy podobne produkty

Arcydzieło literatury światowej w wydaniu Państwowego Instytutu Wydawniczego!

Powieść "Moby Dick" pióra Hermana Melville'a należy do ścisłego kanonu literatury Stanów Zjednoczonych i na stałe zapisała się w historii kultury, także tej popularnej - bo czy wiesz, że najpopularniejsza sieć kawiarni na świecie zawdzięcza swoją nazwę imieniu jednego z jej bohaterów, oficera Starbucka?

Mimo upływu przeszło 150 lat od premiery wciąż czytamy historię pościgu za Moby Dickiem, badamy znaczenie jej symboli i metafor, odkrywamy kolejne warstwy znaczeniowe. Autor rzuca nam ciągłe wyzwania intelektualne, stawia trudne pytania, skłania do refleksji - i sprawia, że rozkoszujemy się lekturą niczym najsmakowitszą ucztą.

Główny bohater powieści, Izmael, jest marynarzem trudniącym się handlem; punktem zwrotnym w jego życiu - i zawiązaniem akcji powieści - jest decyzja o wzięciu udziału w wyprawie wielorybniczej. Izmael wstępuje na pokład statku Pequod, dowodzonego przez jednonogiego kapitana Ahaba. Bohaterowi towarzyszy nowo poznany kompan, Queequeg - nieokrzesany syn wodza z Morza Południowego, który opuścił rodzinne strony, by eksplorować daleki świat.

Podczas rejsu wychodzi na jaw, że kalectwo kapitana jest skutkiem potyczki z legendarnym białym wielorybem o imieniu Moby Dick. Ahab pała żądzą zemsty na zwierzęciu; okazuje się, że zorganizował wyprawę właśnie w tym celu. Doświadczony kapitan ma jednak świadomość, że stąpa po niepewnym gruncie; analiza wewnętrznych rozterek między osobistą satysfakcją a odpowiedzialnością za członków załogi, między emocjami a zdrowym rozsądkiem, stanowi ważny aspekt powieści.

Dzieło wyróżnia się ponadto bogatą symboliką biblijną, widoczną m.in. w imionach bohaterów oraz nawiązaniach do obiektów i wydarzeń wzmiankowanych w Starym Testamencie. Część z nich dotyczy historii Jonasza - proroka, który według Pisma spędził 3 dni w żołądku wielkiej ryby; postać Jonasza często pojawia się w tradycji i obyczajach żeglarskich.

Temat "Moby Dicka" stał się dla Melville'a także okazją do podsumowania całej naukowej wiedzy na temat wielorybów, jaką dysponowano we współczesnych mu czasach (powieść miała premierę w 1851 r.) oraz warsztatu rzemieślniczego wielorybników.

Bogactwo semantyczne i gatunkowe powieści sprawia, że jednorazowa lektura to zdecydowanie za mało - oddajmy głos autorowi posłowia niniejszego wydania, Mikołajowi Wiśniewskiemu: W tym samym duchu należy czytać "Moby Dicka", to znaczy nigdy nie kończyć.

Zobacz więcej
Dane szczegółowe
Identyfikator produktu
830662
Tytuł
Moby Dick. Tomy 1-2
Język wydania
polski
Język oryginału
angielski
Liczba stron
872
Data premiery
2018-10-19
Rok wydania
2018
Wymiary produktu [mm]
6
Okładka
okładka folia
Waga Produktu [kg]
1.08
Długość
205
Głębokość
125
Wysokość
60
Nasza cena
36,39 zł
Zobacz więcej
Recenzje
4,7/5
3 recenzje
 • 5
  2
 • 4
  1
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0
Napisz recenzję
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
RecenzjeNajnowsze
Jak działają recenzje
 • Karol N. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2021-05-24
  Przepiękne wydanie. Bardzo lubię zbierać powieści, czy też po prostu ulubione książki w takiej formie, że nie tylko ich treść, ale i okładka przyciąga spojrzenia. Słusznie podzielony kolos na dwa tomy sprawia, że po pierwsze wygodniej się je czyta, a po drugie książki nie ulegną tak szybkiemu zniszczeniu. O samej powieści nie będę może dużo pisał, bo o tym kultowym dziele można poczytać wszędzie.
 • Zuzanna H. Klient niezweryfikowany
  4.0
  2021-05-19
  Klasyk do którego zbierałam się już długo. Niestety nie porwał mnie za pierwszym przypływem i znudzona staromodnym językiem odłożyłam książkę spowrotem na półkę. Jednak kiedy dałam mu drugą szansę okazało się, że faktycznie jest to książka niesamowita. Spotkanie namacalnej wiedzy, dokładny opis wydarzeń i pracy wielorybników spotyka się z metafizyką. Wybierając się z bohaterami w rejs czujemy to co oni. Napięcie i nieustanne poczucie, że gdzieś pod powierzchnią czai się wielki wieloryb. Boimy się go a jednocześnie go szukamy. A on szuka nas. Myśle, że właśnie w naszym życiu często możemy odnaleźć takie podobieństwa. Szukamy Boga, miłości, a nawet pieniędzy i sukcesów. Piękna książka.
 • Michal F. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2021-05-16
  Fantastyczny język jakim operuje Melville sprawia, że do Moby Dicka i innych jego dzieł wracam co jakiś czas. Te niesamowite opisy i wrażenie metafizyczności jakie pozostawia po sobie Moby Dick sprawia, że tak wiele osób sięga właśnie po tę książkę. I to od lat. Bo Moby Dick jest wielowymiarowy, wieloznaczny i niesamowicie głęboki. Możliwość zinterpretowania go na wiele sposobów sprawia, że jego czytanie to czytsta przyjemność.
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
 • Klient zweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Klient niezweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Recenzja Zweryfikowana
  Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.

Dostawa i płatność

InPost Paczkomat® 24/7
data dostawy 24. maja, piątek
bezpłatna dostawa od 248,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Żabka, Dino, punkty DPD Pickup
data dostawy 24. maja, piątek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
8,99 zł Pobranie 5,00 zł
ORLEN Paczka
data dostawy 24. maja, piątek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł
Kurier DPD
data dostawy 24. maja, piątek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex Kurier
data dostawy 24. maja, piątek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Kurier InPost
data dostawy 24. maja, piątek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
14,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex - punkty odbioru
data dostawy 24. maja, piątek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
11,99 zł Pobranie 5,00 zł
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
data dostawy 24. maja, piątek
0,00 zł

Produkty od autora:


830662
Ładowanie...