Xi
 » Książki  » Literatura faktu i reportaże  » Literatura faktu

Korzystając z różnych dziedzin nauki, historii, ekonomii, antropologii, filozofii i matematyki, Jason Hickel opracował zaskakującą analizę kapitalizmu z krytycznym spojrzeniem na jego podstawowe elementy. Autor ma jednak nowy pomysł na rozwój światowej gospodarki, niezwiązany z szaleństwem ciągłego wzrostu. "Mniej znaczy lepiej. O tym, jak odejście od wzrostu gospodarczego ocali świat" to nowatorskie poglądy ekonomiczne oraz propozycja, obok której każda osoba zainteresowaną tą dziedziną nie powinno przechodzić obojętnie.

Jason Hickel wyjaśnia, jak jego zdaniem należy przekształcić gospodarkę pełną dominacji i eksploatacji na gospodarkę sprawiedliwą w skali globalnej, respektującą potrzeby świata natury. Brzmi jak przesada? A jednak autor przygotował wiele argumentów, które mają popierać jego zadziwiającą koncepcję. Przedstawia przy tym problemy postępowych poglądów, takich jak chociażby Nowy Zielony Ład. Postuluje przejście na postkapitalistyczną gospodarkę, prezentując konkretne pomysły, jak tego dokonać. Ta zaskakująca publikacja z pewnością wkrótce będzie szeroko komentowana przez ekonomistów z całego świata.

"Mniej znaczy lepiej. O tym, jak odejście od wzrostu gospodarczego ocali świat" to publikacja, w której autor wyjaśnia koncepcje przemiany światowej gospodarki, testowane już przez różne kraje. Jego zdaniem ludzkość musi przede wszystkim zmienić sposób myślenia o ekonomii, by znaleźć rozwiązanie problemów, które nękają współczesny świat. Niekontrolowany wzrost gospodarczy tak naprawdę jest korzystny głównie dla niewielkich grup ludzi, trzymających w swych rękach władzę. Żyjąc ponad resztą ludzkich społeczności, rozbudowują swoje nieograniczone fortuny, wywierając skutecznie nacisk na politykę całych państw. Trudno tu mówić o nastawieniu na rozwój cywilizacji. To raczej poszukiwanie korzyści.

Zmiany klimatyczne wymuszają jednak na ludzkości nowe podejście do porządku społecznego i gospodarczego, a zdaniem autora to właśnie zerwanie z ideą wzrostu jest szansą na uratowanie świata. Czy Jason Hickel rzeczywiście może mieć rację? Przyszłość pokaże, jak bardzo badacz przewidział kierunki rozwoju cywilizacji. Tymczasem już teraz warto zapoznać się z jego poglądami, które w wielu sprawach wydają się niezwykle trafne.

Dr Jason Hickel to antropolog i ekonomista, należący do Royal Society of Arts. Jest wykładowcą Institute of Environmental Science and Technology na Autonomous University w Barcelonie. Współpracuje również z London School of Economics. Ponadto należy do organizacji naukowych, zajmujących się kierunkami rozwoju cywilizacji. Jego badania dotyczą głównie globalnych nierówności ekonomicznych, ekonomii politycznej oraz ekonomii ekologicznej.

Zobacz kategorię "Książki ekonomiczne", by znaleźć ciekawe publikacje o ekonomii!

Zobacz więcej
Dane szczegółowe

Dostawa i płatność

3223244
Ładowanie...