Choć „Misia Uszatka” znają zarówno dzieci, jak i dorośli mało kto wie o tym, że w roku 2017 skończył on 60 lat! Miłośnicy tej postaci postanowili uczcić tę rocznicę poprzez wydanie książki. Zawiera ono trzy tomy przygód misia i jest opatrzone oryginalnymi ilustracjami Zbigniewa Rychlickiego.
Postać bohatera po raz pierwszy została opisana na łamach czasopisma „Miś”. Imię „Uszatek” zostało nadane mu przez dzieci – czytelników gazety. Uszatka wymyślił pisarz Czesław Janczarski, a narysował – ilustrator – Zbigniew Rychlicki. Kilka lat później na rynku wydawniczym ukazała się pierwsza książka o perypetiach misia. Nosiła ona tytuł „Przygody i wędrówki Misia Uszatka”. Łącznie powstało pięć tomów opowieści o tym bohaterze.
Popularność publikacji sprawiła, że w roku 1975 łódzkie Studio Małych Form Filmowych „Semafor” rozpoczęło produkcję serialu – dobranocki o misiu i jego przyjaciołach. Do roku 1987 wyemitowano 104 odcinki filmów rysunkowych. Dziś pomnik Misia Uszatka można znaleźć w Łodzi, na ulicy Piotrkowskiej 87! Odsłonięto go 24 października 2009, w dniu Święta Misia. Mało tego – bajkowy bohater wziął udział w wielu audycjach radiowych i programach telewizyjnych.
Książka „Miś Uszatek” świetnie nadaje się już dla trzylatków. Można ją im czytać na dobranoc, ponieważ opowiadania są krótkie i napisane prostym językiem. Starsze dzieci, które potrafią już samodzielnie czytać również chętnie spędzają czas w towarzystwie bohatera z oklapniętym uszkiem i jego przyjaciół. Wielu dorosłych chętnie wraca do swoich ulubionych lektur z dzieciństwa, dlatego też ta publikacja to prawdziwa gratka dla wielbicieli polskich wieczorynek oraz samego Uszatka.
Przygody misia są związane z pobytem dzieci w przedszkolu – od pierwszego dnia aż do momentu pójścia do szkoły. Bohater, wraz ze swoimi przyjaciółmi pomaga najmłodszym rozwiązywać różne problemy, bawi się z nimi, uczy, śpiewa piosenki. Towarzyszą mu: Zajączek, Prosiaczek, Króliczki, Kot, Ciocia Chrum Chrum, pies Kruczek oraz Mama Króliczków.
Warto zapoznawać kolejne pokolenia z klasyką polskiej literatury dziecięcej oraz dobranocki. „Miś Uszatek” pozwoli dzieciom choć na chwilę przenieść się w świat wyobraźni, umili im długie, zimowe wieczory, dostarczy wartościowej rozrywki oraz wielu pomysłów na zabawy.