Xi
 » Książki  » Literatura faktu i reportaże  » Literatura faktu

"Mindf*ck. Cambridge Analytica, czyli jak popsuć demokrację" to książka poświęcona głośnej aferze, która wybuchła 17 marca 2018 roku, kiedy to w mediach na całym świecie opublikowano rezultaty śledztwa dziennikarskiego, demaskującego działania brytyjskiej firmy doradztwa politycznego Cambridge Analytica. Polegały one na próbie wpływu na bieżące wydarzenia polityczne, takie jak referendum w sprawie Brexitu, czy wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku, przy użyciu danych pozyskanych z Facebooka na temat ponad 87 milionów jego użytkowników,

Autor książki, Christopher Wylie to były pracownik Cambridge Analytica i główne źródło ujawnionych w mediach informacji, które doprowadziły do odsłonięcia kulisów jej mocno wątpliwych etycznie operacji. Do jego zadań, w ramach pracy dla tej firmy, należało między innymi tworzenie profili psychologicznych użytkowników Facebooka, na podstawie udostępnionych przez nich danych, w celu wpływania na ich poglądy polityczne. Odbywało się to poprzez umyślne wymierzanie w nich różnych treści, zamieszczanych w mediach społecznościowych przez specjalnie zaprojektowane w tym celu algorytmy. Co więcej, dane którymi operowała Cambridge Analytica pod pretekstem wykorzystania ich do badań naukowych, w dużej mierze pozyskane były bez zgody ich właścicieli, za pomocą konia trojańskiego, udającego zabawną aplikację na Facebooku.

Niewątpliwą zasługą książki Wylie'ego jest zwrócenie uwagi na możliwość używania mediów społecznościowych do manipulacji nastrojami i emocjami społecznymi przez wpływowe osoby i organizacje, mające w tym swój partykularny interes. Sensacyjna historia ukazana w ""Mindf*ck. Cambridge Analytica, czyli jak popsuć demokrację" może zarówno przerażać, jak i fascynować. Przede wszystkim, powinna jednak stanowić ostrzeżenie przed zagrożeniami, które powstają na styku branży nowoczesnych technologii i polityki. Naiwnością byłoby bowiem uważać, że przypadek Cambridge Analytica był odosobniony i taka sytuacja więcej się nie powtórzy. Wręcz przeciwnie, książka Wylie'ego jest tak ważna, ponieważ istnieją wszelkie przesłanki, aby sądzić że proceder eksploracji danych użytkowników mediów społecznościowych trwa w najlepsze także i dziś.

Czytaj więcej
Dane szczegółowe

Recenzje

5/5
Jak działają recenzje?
5
4
3
2
1

DODAJ RECENZJĘ:

oceń produkt:

Alina J.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 01-01-2021 | Recenzja zweryfikowana
Jeśli szukasz fascynującej pozycji na te smutne zimowe popołudnia, to polecam Ci książkę „Mindf*ck. Cambridge Analytica, czyli jak popsuć demokrację” bardzo mocna. To pozycja, która otwiera oczy, fascynuje, ciekawi. Najpierw przeczytałam ja w mega błyskawicznym tempie, bo choć tyo spora kobyła, to lektura całości zajęła mi niespełna 2 dni, a potem za książkę wziął się mój mąż i te machnął w weekend. Także tego, polecamy!

Monika K.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 26-12-2020 | Recenzja zweryfikowana
No co tu dużo pisać, nie pozostaje mi nic innego jak dołączyć do grona zadowolonych czytelników i także dać maksymalną ocenę. Książka ciekawa w każdym calu. Chłonęłam słowa autora jak gąbka, wszystko tak fajnie napisana, fajnym językiem., To zdecydowanie jedna z lepszych książek jakie mi było dane czytać w tym miesiącu. Polecam!

Violetta P.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 13-12-2020 | Recenzja zweryfikowana
Jedna z lepszych książek jakie czytałam w tym roku,. O ile nie najlepsza. Fascynująca, intrygująca. Nie mogę doczekać się już kolejnych pozycji tego autorstwa. Dla mnie mistrzostwo. Zresztą to opinia nie tylko moja, ale wszystkich, którzy także czytali tą książkę w gronie moich znajomych. Nie pozostaje mi więc nic innego jak polecić.

Dostawa

2907070
Ładowanie...