Xi
 » Książki  » Książki dla młodzieży  » Young Adult

"Loveless" podbija serca czytelników swoją autentycznością, szczerością i siłą emocji właściwą okresowi dojrzewania! W tej opowieści każdy młody człowiek znajdzie cząstkę własnych przeżyć, wrażeń i dylematów.

Georgia jeszcze nigdy nie obdarzyła nikogo - ani żadnego chłopca, ani dziewczyny - romantyczną miłością. Żaden człowiek, którego spotkała na swojej drodze, nie poruszył w jej duszy czułych strun, nie doświadczyła pocałunku ani pieszczot. Dziewczyna wciąż ma jednak nadzieję na zmianę tego stanu rzeczy i wierzy, że druga połowa pewnego dnia pojawi się w jej życiu. Podejmuje w tym celu rozmaite działania, ale żadne z nich nie przynosi oczekiwanego efektu.

Georgia staje w obliczu konieczności zmierzenia się z prawdą o sobie samej. Dociera do niej, że zaistniała sytuacja może mieć źródło w jej orientacji seksualnej; ta sfera życia wciąż pozostaje jednak dla niej pewną zagadką, a obco brzmiące terminy takie, jak aseksualność i aromantyczność, nie mówią jej zbyt wiele. Wątpliwości są coraz większe, a poza zdefiniowaniem swojej tożsamości Georgia musi zmierzyć się także z żalem: dlaczego dla innych porywy serca są czymś naturalnym, a dla niej - tak niedostępnym?

Czy Georgia jest skazana na życie w pojedynkę? A może w poszukiwaniu spełnienia powinna skoncentrować się na czymś zupełnie innym? Przekonajcie się sami!

Po znakomicie przyjętej serii "Heartstopper" polscy czytelnicy mogą zapoznać się z kolejnym tytułem autorstwa Alice Oseman - brytyjskiej pisarki i ilustratorki powieści z nurtu Young Adult Fiction. Wnikliwa spostrzegawczość, delikatność i empatia wobec młodych ludzi w połączeniu z odwagą w zakresie poruszania trudnych, kontrowersyjnych tematów przyniosły nieco ponad dwudziestoletniej autorce spektakularny sukces.

Zarówno "Heartstopper", jak i "Loveless" poruszają tematy odkrywania własnej tożsamości płciowej, akceptacji odmienności i lęku przed ujawnieniem własnego "ja", które dla wielu nastolatków wciąż pozostają w sferze tabu. W tej sytuacji książki dla młodzieży Alice Oseman są niezwykle ważnym głosem reprezentującym społeczność LGBTQA+ i należących do niej ludzi wchodzących w dorosłość, którzy odnajdują w jej treści otuchę i motywację do pełnego wyrażania siebie.

Czytaj więcej
Dane szczegółowe

Recenzje

5/5
Jak działają recenzje?
5
4
3
2
1

DODAJ RECENZJĘ:

oceń produkt:

Anna K.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 27-08-2022 | Recenzja zweryfikowana
Twórczość Alice Oseman poznałam po raz pierwszy, gdy sięgnęłam po komiks „Heartstopper”. Bardzo polubiłam ten cykl i z wielką ekscytacją sięgałam po kolejne części. Bardzo miło było zobaczyć zekranizowany świat Charliego i Nicka. Gdy zobaczyłam zapowiedź kolejnej książki spod pióra pani Oseman, to wiedziałam, że muszę poznać się z tą pozycją. Miała się różnić od „Heartstoppera”, ale przeczuwałam, że mi się spodoba i się nie pomyliłam. Już sam tytuł książki „Loveless” podpowiada o czym może być książka. Byłam ciekawa tej historii, ale trochę też się bałam, że mi się nie spodoba. Na szczęście bardzo szybko przekonałam się, że to, co czytam jest dobre. Polubiłam główną bohaterkę i byłam ciekawa jak potoczy się jej życie. Wraz z nią przeżywałam wszystkie jej próby zrozumienia samej siebie. Myślę, że autorka bardzo realnie oddała sytuację w jakiej może znaleźć się młody człowiek poszukujący własnej tożsamości seksualnej. Nie jest to opowieść pełna cukru. Pokazuje prawdziwe życie młodego człowieka, który może być zagubiony w świecie i próbuje się w nim odnaleźć. Robi to skupiając się na pewnych schematach, jakie przekazywane są z pokolenia na pokolenie zamiast zaufać własnym uczuciom. O książce „Loveless” mogę na pewno powiedzieć, że mnie wciągnęła. Historia Georgii okazała się interesująca i gdzieś tam poruszyła trochę moje serce i myśli. Nie potrafiłam nie myśleć o sytuacji Georgii. O tym, ile napotkała trudności, ale też, ile miała szczęścia. Smutno było mi rozstawać się z bohaterami. Miałam ochotę z nimi jeszcze trochę zostać, ale niestety strony w książce się skończyły i musiałam wrócić do realu.

Paulina B.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 28-06-2022 | Recenzja zweryfikowana
Georgia zawsze chciała się w kimś zakochać. Chciała być taka jak inne dziewczyny. Przecież to wstyd, że idąc na studia jeszcze z nikim się nie całowała, ani nie przeżyła swojego pierwszego razu. Tylko czy bycie taką samą jak wszyscy jest dobre? Georgia wraz z przyjaciółmi wyjeżdża na studia do innego miasta. Szybko zauważa, że praktycznie wszyscy myślą tutaj o imprezach, nowych znajomościach, romansach i pocałunkach, włącznie z jej współlokatorką. Georgia nie chce być gorsza i też postanawia znaleźć miłość swojego życia. Przy okazji wkręca się w nową społeczność i wraz z Pip, Jasonem i Rooney tworzą kółko Szekspirowskie. Jej marzenia co do występów na scenie wreszcie się spełniają! Wkrótce Georgia zaczyna zauważać, że nie jest taka jak inni. Nie pociągają ją sprawy sercowe. Na siłę próbuje wejść w „dorosłe związki” ale coś jej w tym przeszkadza. Czuje, że jest w niej jakaś sprzeczność. Cały czas była niepewna swoich uczuć do czasu, kiedy dowiedziała się czym jest aseksualność i aromantyczność. Czy to jest ostatni element brakującej układanki? Czy wreszcie odkryła nową część siebie? A co jeśli wcale nie musi się zakochiwać? To przepiękna historia o poszukiwaniu własnej seksualności, własnej grupy społecznej, własnego miejsca na Ziemi. To książka, która otwiera serce na ludzi, uświadamia i pokazuje problemy o których mogliśmy nie mieć pojęcia. To nie jest kolejna wyidealizowana historia z mało prawdopodobnymi wydarzeniami. To historia prawdziwa do bólu, z realnymi problemami. Gwarantuję, że poczujecie się jakby wydarzenia z „Loveless” działy się naprawdę. I właśnie przez ten realizm „Loveless” jest jedną z najważniejszych książek w moim życiu. Uwielbiam to w jak realistyczny i chwytający za serce sposób Oseman przedstawiła problemy miłosne Georgii. Przez karty książki możemy obserwować jej drogę do poznania własnej seksualności. Tak, wszyscy wiemy, że to jest trudna droga ale czy wszyscy wiedzą jak to naprawdę wygląda i jakie myśli mamy w głowie? Pamiętajcie każdy jest wyjątkowy i nigdy nie musicie nikomu nic udowadniać! Warto znaleźć siebie w tym całym chaosie. Nie bójcie się szukać i próbować nowych rzeczy!

Zuzanna K.

Klient niezweryfikowany

4/5
| 02-06-2022 | Recenzja zweryfikowana
"Prawie wszystkie piosenki, jakie kiedykolwiek na­pi­sa­no, były o mi­ło­ści lub sek­sie. I mia­łam wra­że­nie, jakby ze mnie drwi­ły." Georgia zawsze zazdrościła swoim rówieśnikom romantycznych doświadczeń — zwłaszcza że sama nie tylko jeszcze nie była w związku, ale również nigdy się nie całowała czy nawet nikt jej się tak naprawdę do tej pory nie spodobał. Dziewczyna nie zamierza jednak porzucać nadziei na prawdziwą miłość, a na pewno nie teraz gdy idzie na studia. Nowe miasto, nowi ludzie i nowe szanse na miłość. Jednak czy to wszystko może być takie proste? Oczywiście, że nie, zwłaszcza po zetknięciu się z nowymi pojęciami, jakim są aromantyczność i aseksualność. Całe szczęście, że na drodze do odkrycia samej siebie Georgi towarzyszą przyjaciele, na których zawsze można liczyć. Jeśli mam być szczera, to o "Loveless" nie mam wiele do powiedzenia, ponieważ jest to bez wątpienia DOBRA MŁODZIEŻÓWKA, którą z czystym sumieniem mogę polecić zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom. Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem, dzięki czemu kolejne strony właściwie umykają sam, nawet pomimo dość nierównego tempa akcji. A jeśli dodamy do tego fajnie poprowadzone motywy takie jak: próby zrozumienia swoich potrzeb i zaakceptowania siebie, aromantyczności czy aseksualności, które są pojęciami niestety nadal niezbyt popularnymi, przyjaźni, dzięki której można pokonać wiele przeszkód, wtedy nie ma wątpliwości, że do przymiotnika "DOBRA" natychmiast można dodać "WARTOŚCIOWA". Jeśli chodzi o największą zaletę i wadę książki to: Kreacja bohaterów jest jak dla mnie największym atutem tej historii. Bohaterowie nie tylko są naprawdę różnorodni, ale również napisani w taki sposób, że najzwyczajniej w świecie da się ich lubić. Minusy pojawiło się kilka fragmentów, które moim zdaniem nic nie wnosiły do fabuły i jak dla mnie stanowiły swego rodzaju "zapychacze". To właśnie przez nie chwilami ucierpiało tempo akcji. Podsumowując, "Loveless" oceniam na 8/10. Uważam, że jest to historia, obok której nie można przejść obojętnie, zwłaszcza jeśli mówimy o literaturze młodzieżowej.

Dostawa

3246681
Ładowanie...