Xi

Krok ku niepodległości

Publikacja ta jest albumowym wydaniem zapisków generała Henryka Marii KrokPaszkowskiego (18871969), spisanych w Londynie w latach 1945, 19541963, a opracowanym i wzbogaconym przypisami przez jego wnuka Janusza Masłowskiego z życzliwą pomocą specjalisty w dziedzinie historii wojskowości polskiej, nieżyjącego już profesora Mieczysława Wrzoska.Praca, zawierająca wiele historycznych fotografii i dokumCzytaj więcej

Publikacja ta jest albumowym wydaniem zapisków generała Henryka Marii KrokPaszkowskiego (18871969), spisanych w Londynie w latach 1945, 19541963, a opracowanym i wzbogaconym przypisami przez jego wnuka Janusza Masłowskiego z życzliwą pomocą specjalisty w dziedzinie historii wojskowości polskiej, nieżyjącego już profesora Mieczysława Wrzoska.
Praca, zawierająca wiele historycznych fotografii i dokumentów pochodzących ze zbiorów generała, a znajdujących się w posiadaniu rodziny, stanowi unikatowy obraz dziejów Polski widziany oczami konspiratora, legionisty, uczestnika trzech wojen i politycznego emigranta. Wspomnienia, choć opisane językiem barwnym, pełnym żołnierskiego temperamentu, nie są jednak pozbawione głębszej refleksji. W związku z tym, że treść zawiera wiele nowych, nieznanych faktów, jest ciekawym materiałem zarówno dla badaczy historii wojskowości tego okresu, jak i szerokiego kręgu odbiorców.
Zapiski autor rozpoczyna od przedstawienia kilkuletniego procesu swojej edukacji żołnierskiej w strukturach konspiracyjnych lwowskiego Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckiego pod osobistym kierunkiem Józefa Piłsudskiego oraz dwuletniego okresu samodzielnego prowadzenia działań konspiracyjnych w Warszawie w roli komendanta ZWC. Następnie opisuje przełomowy moment wybuchu wojny światowej, w której dotychczasowi konspiratorzy wystąpili jawnie w mundurach.
Zobacz więcej
Dane szczegółowe
Identyfikator produktu
974734
Tytuł
Krok ku niepodległości
Język wydania
polski
Język oryginału
polski
Liczba stron
254
Data premiery
2019-09-10
Rok wydania
2019
Wymiary produktu [mm]
27
Okładka
okładka twarda
Waga Produktu [kg]
1.25
Długość
275
Głębokość
27
Nasza cena
64,69 zł
Zobacz więcej
Recenzje
5,0/5
3 recenzje
 • 5
  3
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0
Napisz recenzję
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
RecenzjeNajnowsze
Jak działają recenzje
 • bozena j. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2022-01-04
  Recenzowana monografia dla każdego pasjonata historii będzie nie lada zdobyczą. To bezcenne źródło, bazujące na dziennikach, zapiskach generała Henryka M. Krok-Paszkowskiego (odnoszące się nie tylko do lat Jego służby w okresie od 1908 - 1949 r., ale i losów Generała na emigracji - aż do 1963 r.). Czytelnik odbędzie niezwykłą podróż od czasów zaborów..., organizowania się Strzelców Józefa Piłsudskiego..., po walkę o odzyskanie niepodległości kraju...; życie w wolnej Polsce - aż po wybuch II wojny światowej i wydarzenia z nią związane. Ukazane są one z wyjątkowej perspektywy, z jednej strony - przez stratega wojskowego, patriotę, ale przede wszystkim człowieka o nieskazitelnych zasadach. Całość wzbogacona jest unikalnymi fotografiami, dokumentami, ale też aneksem, który chyba mnie najbardziej poruszył. Czytelnik odnajdzie w nim pamiętnik Jadwigi Masłowskiej, przybliżający początek okupacji niemieckiej w Warszawie, ale i dalsze losy - Rodziny Generała, nierzadko walczącej o życie ludzi potrzebujących pomocy. W kontekście tych wspomnień pojawia się też głęboka refleksja nad losami żołnierzy, którzy w obawie o represje w Polsce Ludowej nie powrócili do Polski, decydując się na pozostanie na emigracji… Świadomość tego, co spotkało Generała i Jego Rodzinę, zmuszonych do życia w separacji, tylko z nadzieją – utrzymywaną przez dziesiątki lat, że może kiedyś znów dane będzie się im spotkać - naświetla też losy wielu innych polskich rodzin…
 • Ewa M. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2022-01-04
  Wartość tej książki polega na tym, że są do autentyczne relacje uczestnika najważniejszych dla
  odzyskania niepodległości wydarzeń - nie tylko z pól bitewnych, ale również z działań poprzedzających (konspiracja, tworzenie struktur podziemnej organizacji, internowania) jak i następujących po uzyskaniu podmiotowości państwowej (obrona granic, wojna bolszewicka, przewrót majowy). Dodatkowym atutem są dokumenty, dotąd nie publikowane. Zapiski są barwnymi opisami zdarzeń, o których - jak się okazuje - wiemy bardzo niewiele, choć wydawałoby się, ze temat "niepodległa" został już dostatecznie omówiony. Opowieść nie kończy się na okresie przed- i międzywojennym. Relacje obejmują również dramatyczne sceny obrony przed niemiecką i sowiecką agresją, panujący chaos dezinformacyjny, trudne decyzje związane z wycofaniem wojsk na zachód przez Rumunię, i ciężkie lata niewoli w obozach internowania. Zwłaszcza relacje z obozów są mało znane, dotyczą nie tylko warunków, ale postaw, z czego nie wszyscy wyszli honorowo. Do najbardziej tragicznych obrazów należą sceny likwidowania przez Niemców obozu Doessel, gdy los oficerów wydawał się przesądzony zgodnie ze scenariuszem katyńskim, choć armia amerykańska była tuż tuż. Gdyby kilku młodszym oficerom nie udało się zbiec i przedrzeć na stronę aliantów, nic nie zapobiegłoby by prawdziwej "likwidacji". Zagłodzonych i wyczerpanych wojskowych uratowali Amerykanie. Nie mniej smutne okazały się ich dalsze losy. Zamknięta droga powrotu do ojczyzny, emigracja, która oznaczała rozstanie z rodziną.
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
 • Klient zweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Klient niezweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Recenzja Zweryfikowana
  Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.

Dostawa i płatność

InPost Paczkomat® 24/7
data dostawy 25. kwietnia, czwartek
bezpłatna dostawa od 248,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Żabka, Dino, punkty DPD Pickup
data dostawy 25. kwietnia, czwartek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
8,99 zł Pobranie 5,00 zł
ORLEN Paczka
data dostawy 25. kwietnia, czwartek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł
Kurier DPD
data dostawy 25. kwietnia, czwartek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex Kurier
data dostawy 25. kwietnia, czwartek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Kurier InPost
data dostawy 25. kwietnia, czwartek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
14,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex - punkty odbioru
data dostawy 25. kwietnia, czwartek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
11,99 zł Pobranie 5,00 zł
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
data dostawy 25. kwietnia, czwartek
0,00 zł
974734
Ładowanie...