Xi

Kresowa Atlantyda. Tom 18

Osiemnasta, najbardziej rozbudowana z opublikowanych do tej pory części serii "Kresowa Atlantyda" portretuje kolejnych siedem miejsc na mapie historycznych Kresów Wschodnich. Stanisław Sławomir Nicieja zabiera czytelników do Włodzimierza Wołyńskiego, znanego jako miejscowość garnizonowa. Kolejnym przystankiem w tej niezwykłej podróży są Sarny, mianowane torfową stolicą. W Uściługu docieramy na graCzytaj więcej

Osiemnasta, najbardziej rozbudowana z opublikowanych do tej pory części serii "Kresowa Atlantyda" portretuje kolejnych siedem miejsc na mapie historycznych Kresów Wschodnich.

Stanisław Sławomir Nicieja zabiera czytelników do Włodzimierza Wołyńskiego, znanego jako miejscowość garnizonowa. Kolejnym przystankiem w tej niezwykłej podróży są Sarny, mianowane torfową stolicą. W Uściługu docieramy na granicę cywilizacji, w Mizoczu delektujemy się cukrem i miodem, w Zdołbunowie wkraczamy na wołyńskie rozstaje. Odwiedzając Ostrów przenosimy się w wyobraźni do czasów, gdy miejscowość stanowiła stolicę magnackich włości.

Nicieja pisze także na Berdyczów - nie każdy wie, że miasteczko utrwalone w polszczyźnie za sprawą tradycyjnego porzekadła słynęło na cały Stary Kontynent ze swoich barwnych, pełnych atrakcji jarmarków. To zresztą nie koniec śladów, jakie miejscowość pozostawiła w historii regionu i całego kraju: to tutaj mieściło się trzecie najsłynniejsze sanktuarium maryjne II RP, tu swoją siedzibę mieli konfederaci barscy, stąd pochodził wreszcie Józef Korzeniowski, który pod pseudonimem Joseph Conrad wprowadził aż cztery swoje powieści do rankingów setki najwybitniejszych książek światowej literatury. Conrad jest zresztą jedną z wielu ciekawych person, które znalazły swoje miejsce na łamach opracowania - końcowy indeks nazwisk liczy sobie ponad tysiąc rekordów!

Osiemnasty tom "Kresowej Atlantydy" to bogate źródło informacji i ciekawostek zatrzymanych na kartach burzliwej historii Polski - niektórych dobrze znanych, innych pokrytych patyną czasu, czekających na ponowne odkrycie. Stanisław Sławomir Nicieja - wybitny historyk i profesor nauk humanistycznych, były rektor Uniwersytetu Opolskiego i członek Polsko-Ukraińskiej Komisji do spraw Renowacji Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie oraz zespołu Odbudowy Cmentarza Orląt Lwowskich - dzieli się z odbiorcami swoją imponującą wiedzą i doświadczeniem zdobytym podczas działalności zawodowej na terenie Kresów, a jego pasja i sentyment wobec opisywanych terenów emanuje z każdej strony publikacji.

Zobacz więcej
Dane szczegółowe
Identyfikator produktu
3258767
Tytuł
Kresowa Atlantyda. Tom 18
Wydawnictwo
Liczba stron
368
Rok wydania
2022
Wymiary produktu [mm]
249 x 175
Okładka
okładka twarda
Waga Produktu [kg]
1.05
Długość
176
Głębokość
250
Wysokość
175
Nasza cena
76,58 zł
Powiązane tematy:
Zobacz więcej
Recenzje
5,0/5
8 recenzji
 • 5
  8
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0
Napisz recenzję
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
RecenzjeNajnowsze
Jak działają recenzje
 • Krzysztof Klient niezweryfikowany
  5.0
  2023-03-15
  Znakomita lektura. Profesor Stanisław Nicieja opisuje wybrane regiony dawnych polskich Kresów. W tej książce z serii Kresowa Atlantyda, Historia i Mitologia Miast Kresowych, w tomie XVIII, opisany jest Zbaraż, Podhorce, Olesko i Koropiec i wiele innych wsi i miasteczek. Opis historii twierdzy i miasta Zbaraż. Ciekawe jest zestawienie znanej z lektur wersji Henryka Sienkiewicza z faktami historycznymi i wynikami badań polskich historyków. Podhorce - perła wśród kresowych pałaców i "Wersal Podola", wzniesiony przez magnackie rodziny Koniecpolskich i Rzewuskich, był również własnością rodzin Sobieskich i Sanguszków Profesor Nicieja dużo uwagi poświęca i szczegółowo opisuje tragiczne losy Polaków na Kresach a także, ich późniejsze losy w powojennej Polsce. Wśród wielu ludzkich i tragicznych historii, przedstawia kresowe rodziny: Hermaszewskich, Garbiczów, Małachowskich, Reszczńskich, Partyków, Pasierbów, Białowąsów, Iwaszkiewiczów i kilkudziesięciu, a może nawet i kilkuset innych. Wielu Kresowian przedstawianych w tej książce, to znane postacie i osobowości; ludzie kultury, pisarze, wojskowi, lekarze, magnaci, politycy i duchowni, jak np.: kosmonauta Mirosław Hermaszewski, który jako malutkie dziecko, cudem ocalał z rzezi wołyńskiej, trzykrotny marszałek senior polskiego Sejmu Aleksander Małachowski, kardynał Władysław Rubin, profesor Bronisław Pasierb i wielu innych. W książce znajdziemy również wzmianki o kościołach, klasztorach i polskich cmentarzach na Kresach. Bogaty materiał dokumentacyjny w postaci fotografii ze zbiorów własnych autora, ze zbiorów potomków dawnych Kresowian, obrazy z galerii i muzeów, urozmaicają opowieści. W 2022 roku, na spotkaniu Kresowian w Prabutach, poznałem autora książki i do dziś jestem zachwycony Jego wykładem, oczywiście o Kresach. Barwne opowieści i charyzma Profesora zachęciła mnie do kupienia kilku Jego książek, można nimi nasycić głód historii Kresów. Polecam.
 • Aldona K. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2022-10-14
  Kolejny tom Kresowej Atlantydy, jak zwykle pięknie wydany. Jednak trudno mi zrecenzować książkę jako całość, bo ją zaledwie przejrzałam, przeczytałam jeden (nieprzypadkowy) rozdział, o Jerzym Antczaku, ale stanowi on wielką zachętę o przeczytania całości.
  Stanisław Nicieja ma taki styl pisania, który mi odpowiada, a jeszcze bardziej lubię go słuchać.
 • Barbara K. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2022-08-11
  Kresy mają w sobie ten niesamowity magnetyzm, magiczną atmosferę dawnych czasów, które choć odeszły już do przeszłości wciąż pozostają żywe w naszych wspomnieniach. Ja sama nigdy nie byłam na tamtych terenach, ale bardzo mnie one interesują i chętnie czytam na ich temat, a książki Kresowa Atlantyda to prawdziwa kopalnia wiedzy. Pozytywnie oceniam też jakość wydania, piękne okładki i dużą ilość ilustracji.
 • Tadeusz B. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2022-07-31
  Jak zwykle świetna robota historyka-fachowca, zarówno pod względem merytorycznym, jak i oprawy graficznej. Profesor Nicieja robi dużo dobrego dla zachowania ważnej części polskiej historii, polskości która dziś bywa zakłamywana, przeinaczana. Wszystkim, którym zależy na prawdzie i polskim dorobku kulturowym, chcą dowiedzieć się więcej o przedwojennej Rzplitej, polecam zarówno tę książkę, jak i cały cykl Kresowa Atlantyda.
 • Grazyna H. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2022-07-31
  Czekałam na ten tom "Kresowej Atlantydy" ze szczególnym zainteresowaniem, bo autor ujął w nim bliskie mi miasto Berdyczów, z którego pochodzili moi pradziadkowie od strony ojca i które udało mi się szczęśliwie odwiedzić jeszcze przed tym koszmarem, jaki dzieje sie teraz w Ukrainie. Mam wielką nadzieję, że miejsca opisane w książce będzie można znowu wkrótce odwiedzać i czuć się bezpiecznie. Na razie pozostają nam książki, to wielkie szczęście je mieć.
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
 • Klient zweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Klient niezweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Recenzja Zweryfikowana
  Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.

Najczęściej kupowane razem:

Dostawa i płatność

InPost Paczkomat® 24/7
data dostawy 16. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 248,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Żabka, Dino, punkty DPD Pickup
data dostawy 16. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
8,99 zł Pobranie 5,00 zł
ORLEN Paczka
data dostawy 16. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł
Kurier DPD
data dostawy 16. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex Kurier
data dostawy 16. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Kurier InPost
data dostawy 16. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
14,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex - punkty odbioru
data dostawy 16. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
11,99 zł Pobranie 5,00 zł
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
data dostawy 16. kwietnia, wtorek
0,00 zł

O Autorze


3258767
Ładowanie...