Xi

Kołatanie

Fascynująca powieść obyczajowa w nurcie realizmu magicznego, oddająca klimat słowiańskich wierzeń i zabobonów, które przeplatają się z wiarą chrześcijańską.                                           Lata dziewięćdziesiąte XX wieku. Dziewiętnastoletni Piotr przygotowuje się do egzaminu na studia, Czytaj więcej

 • Wydawnictwo: Dobra Literatura
 • Data premiery: 2024-03-14
 • Okładka: twarda
 • Liczba stron: 350
 • Wymiary: 214 x 156

Fascynująca powieść obyczajowa w nurcie realizmu magicznego, oddająca klimat słowiańskich wierzeń i zabobonów, które przeplatają się z wiarą chrześcijańską.                                          
Lata dziewięćdziesiąte XX wieku. Dziewiętnastoletni Piotr przygotowuje się do egzaminu na studia, spędzając czas na wsi, u babci, która niedawno została wdową. Zauważa, że staruszka stawia na stole trzy nakrycia, tłumacząc że w domu wciąż przebywa duch jego ukochanego dziadka Bronka i jemu też należy się talerz. Piotr bierze to za dziwactwo. Podobnie podchodzi do wierzeń babci. Boginki, strzygi, wilki, wilkołaki i zmory traktuje niczym wymysły. A jednak nadchodzi dzień, kiedy Piotr słyszy wycie wilka przyprawiające o dreszcze. I już nie sprzeciwia się babci, gdy ta zapala gromnicę.
Bronek po śmierci dostrzega ludzi i rzeczy, których za życia nie spostrzegał. Przywołuje wspomnienia pomagające zrozumieć sens wielu wydarzeń. Jego dusza pozostaje blisko rodziny. Wszak tyle jest do zrobienia. Do ustrzeżenia. Bo przecież Piotr właśnie się zakochał. A Bronek – jako dusza – już wie, że będzie z tego nieszczęście.
I jest jeszcze Cień…
Kołatanie jest powieścią mocno osadzoną w historii, będącej ważnym tłem dla wydarzeń. Autor przenosi nas do małej wioski w województwie łódzkim, odsłaniając rzeczywisty obraz polskiej wsi i jej mieszkańców z czasów wojny, powojennych i komunistycznych. Pokazuje transformację ustrojową i zagubienie ludzi, którzy nie potrafili odnaleźć się w nowej rzeczywistości. 

Zobacz więcej
Dane szczegółowe
Identyfikator produktu
3466511
Tytuł
Kołatanie
Wydawnictwo
Liczba stron
350
Data premiery
2024-03-14
Rok wydania
2024
Wymiary produktu [mm]
214 x 156
Okładka
okładka twarda
Waga Produktu [kg]
0.5
Długość
214
Wysokość
156
Nasza cena
37,08 zł
Powiązane tematy:
Zobacz więcej
Recenzje
5,0/5
1 recenzja
 • 5
  1
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0
Napisz recenzję
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
RecenzjeNajnowsze
Jak działają recenzje
 • Joanna L. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2024-03-24
  Śmierć niesie ze sobą zawsze wiele cierpienia dla tych, którzy pozostali. Nieznane są ścieżki człowieka po śmierci, stąd trudno określić, czy niektórzy podzielają cierpienie bliskich, czy w końcu zaznają spokoju, a może po śmierci nie ma już nic – zdania w tej kwestii są podzielone. Niezmiennie jednak bliscy osoby zmarłej zawsze muszą się zmierzyć z mnóstwem emocji, na swój własny sposób. Jednak nadal są tacy ludzie, po których nikt nie zapłacze.

  Piotr to główny bohater powieści, a jego narracja przybliża nam realia lat `80 i `90 ubiegłego wieku. Ten młody chłopak, tuż przed wyborem studiów, wraca na wieś do owdowiałej babci, by choć odrobinę ulżyć jej w codzienności. To lato to dla niego wiele zmian, krok w dorosłość, pierwsza miłość, próba zrozumienia skomplikowanych relacji z rodzicami, ale i uporanie się z tęsknotą za dziadkiem. Dusza Bronka to także narrator, który prowadzi nas przez wiele lat życia zmarłego, ale i pokazuje własną perspektywę teraźniejszości. To ona uchyla nam rąbka tajemnicy dotyczącej życia po śmierci, ale i ukazuje trudne i jakże wymagające lata Bronka, jego błędy i chwile szczęścia, a także wyzwania, przed którymi stawał. I choć obie narracje są szalenie zróżnicowane to łączy je to, że wciągają bez reszty.

  „Kołatanie” to powieść, która skusiła mnie swoim wydaniem. Twarda oprawa i malowane brzegi, a także intrygujący opis sprawiły, że sięgnęłam po tę historię, znajdującą się zupełnie poza moją strefą komfortu. Wierzenia słowiańskie, zabobony czy wiara chrześcijańska nie są tematyką, jakiej poszukuję w książkach, a jednak ta pozycja zwyczajnie do mnie przemawiała. I jakże to była trafna decyzja, że zdecydowałam się ją poznać! Bowiem za pięknym wydaniem kryje się naprawdę wyjątkowa opowieść, wielokrotnie bolesna, uderzająca swoim realizmem, choć przeplatająca się ze światem nierzeczywistym, który stanowi intrygujący jej element. Choć głównymi bohaterami są Piotrek i poniekąd jego dziadek to poznajemy tu trudne historie życia wielu postaci, niemniej angażujące. Wszelkie zabiegi babci Anieli, które mogą się wydawać dziwne, wraz z biegiem fabuły wzbudzają zainteresowanie, a jej wiedza wydaje się być nieograniczona. Autor pisze jak natchniony, jego talent jest niepodważalny, a władanie słowem i przeplatanie nurtu obyczajowego z realizmem magicznym są naprawdę niezwykłe. Powieść zwyczajnie mnie zauroczyła, czego kompletnie się nie spodziewałam i mam ogromną nadzieję, że dostanę jeszcze próbkę pisarstwa Autora w niedalekiej przyszłości. A Wam gorąco polecam zapoznać się z tą pozycją!
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
 • Klient zweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Klient niezweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Recenzja Zweryfikowana
  Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.

Dostawa i płatność

InPost Paczkomat® 24/7
data dostawy 27. maja, poniedziałek
bezpłatna dostawa od 248,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Żabka, Dino, punkty DPD Pickup
data dostawy 27. maja, poniedziałek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
8,99 zł Pobranie 5,00 zł
ORLEN Paczka
data dostawy 27. maja, poniedziałek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł
Kurier DPD
data dostawy 27. maja, poniedziałek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex Kurier
data dostawy 27. maja, poniedziałek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Kurier InPost
data dostawy 27. maja, poniedziałek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
14,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex - punkty odbioru
data dostawy 27. maja, poniedziałek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
11,99 zł Pobranie 5,00 zł
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
data dostawy 27. maja, poniedziałek
0,00 zł

Produkty od autora:


3466511
Ładowanie...