Xi
 » Książki  » Kryminał, sensacja, thriller

Najlepsza książka mistrza powieści sensacyjnych z Wielką Historią w tle! Przez ponad sześćdziesiąt lat (1927-90) toczy się ta polsko-grecka saga łącząca pokolenia i wiodąca nas przez zdumiewający labirynt losów czwórki bohaterów. Od Salonik po Gdynię, z wyspy Wolin po Belgrad i od Wrocławia do Kairu... Katharsis to powieść pełna zaskakujących zwrotów akcji, sensacyjnych zdarzeń, miłości i odsłon życia, których nigdy nie można przewidzieć.

Brawurowe, godne greckiej tragedii zakończenie powieści pozostawia czytelnika oszołomionego nie tylko kunsztem pisarskim autora, ale także konfrontacją z pytaniami, które od zawsze stawia nam literatura: o granice naszej wolności, zależność od zrządzeń losu oraz cenę prawdy, która nie zawsze nas wyzwala.

Kostas Tosidos, bohater greckiej partyzantki w 1949 roku wraz z rodziną trafia do tajnego szpitala na polskiej wyspie Wolin. Zmienia tożsamość, lecz nieoczekiwanie dopada go grecka przeszłość, która poprowadzi go ku tragedii.

Sacharyna, przemytnik z Gdyni lat trzydziestych, staje się królem czarnego rynku, ale zdrada, a potem wojna zmieniają jego życie w ciąg iście szatańskich zdarzeń i ich konsekwencji.

Janis, syn Kostasa, po wojnie w dramatycznych okolicznościach przerwa karierę bokserską. Zostaje milicjantem, a jedno ze śledztw poprowadzi go ku rozwiązaniu największej tajemnicy jego ojca.

Zulus, wychowanek Sacharyny napisze własny rozdział powojennej historii przestępczej Gdyni, choć los przeznaczy mu całkowicie inną rolę.

Pozornie niezależne historie czwórki bohaterów Katharsis przecinają się w jednym miejscu: w kopalni rudy uranu w sudeckim Kletnie, gdzie w latach 1949-52 Sowieci wydobywali surowiec do budowy własnej bomby atomowej.

Katharsis to nie tylko misternie poprowadzona, pasjonująca opowieść o ludziach wciągniętych w wir historii i uczuciach, które bez względu na okoliczności decydują o naszych wyborach. Między przemytnikami, bandytami, agentami służb specjalnych, spolszczonymi Grekami i ukrywającymi się w Egipcie nazistami Maciej Siembieda snuje ponadczasową i ponadnarodową opowieść o dobru i złu, zagadkach tożsamości, próbach życia w zgodzie ze sobą, a wreszcie o polityce, będącej najbardziej plugawą i fałszywą dziwką, jaką nosi ta ziemia.

Czytaj więcej
Dane szczegółowe

Recenzje

5/5
Jak działają recenzje?
5
4
3
2
1

DODAJ RECENZJĘ:

oceń produkt:

Agnieszka W.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 20-05-2022 | Recenzja zweryfikowana
"Katharsis" Macieja Siembiedy to świetna powieść sensacyjna. Wydaje mi się nawet, że najlepsza ze wszystkich książek Pana Macieja. To sensacyjna opowieść, która w niebywale „pociągający” sposób toczy się na łamach 570 stron. Przez którą płynie się niczym statkiem przewożącym greckich partyzantów z objętej wojną ojczyzny do Polski wczesnego komunizmu. A czasem śmiga jak motorówką gdyńskiego przemytnika spirytusu, która ucieka służbom granicznym. Czterech wyrazistych męskich bohaterów, których historie są umiejscowione w odległych od siebie zakątkach. Historie Kostasa, Sacharyny, Janisa i Zulusa plączą się i wiążą ze sobą bardzo trwałym węzłem. Wydawałoby się, że ich losy nigdy nie znajdą punktu wspólnego. Jak bardzo można się pomylić. I ten punkt znajduje się w miejscu, które jest wciąż dla mnie nieodkrytą zagadką. To Dolny Śląsk. Kopalnia uranu w Kletnie. Niebezpieczne, ale tak bardzo pożądane miejsce przez tych, którzy chcą mieć władzę nad światem. Opowieść ta - jak każda wcześniejsza Pana Macieja Siembiedy - ma w sobie elementy prawdy historycznej umiejętnie połączonej z fikcyjnymi wydarzeniami. Ta fikcja literacka nie jest wyłącznie "wklejonym" elementem i często możemy się pomylić uważając, że to prawdziwe wydarzenia. Nie każdy pisarz potrafi tak zwieźć czytelnika. Ja, zupełny laik historyczny, zawsze zaglądam do epilogu, bo wiem, że znajdę tam odpowiedź na nurtujące mnie pytanie: "Co było prawdą, a co fikcją?". Po przeczytaniu książek Macieja Siembiedy zawsze zaglądam do Internetu i szukam potwierdzenia. Ciekawość mnie zżera. Choć mogłabym przysiąc, że to wszystko wydarzyło się naprawdę. Te historie są tak realne, osoby tak namacalne, że każda z nich mogłaby żyć i przeżywać to co zaserwował im autor. Może właśnie dzięki temu realizmowi te książki są tak wiarygodne i przyciągające? Jeśli nie znacie jeszcze twórczości Macieja Siembiedy to koniecznie nadrabiajcie. „Katharsis” to rewelacyjna powieść sensacyjna!

Najczęściej kupowane razem:

Dostawa

3242205
Ładowanie...