Xi

Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku

Wydawnictwo Czarne słynie z fascynujących reportaży, zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. Jeden z najnowszych, "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku", przenosi czytelników na Śląsk.Autor książki, Zbigniew Rokita, urodzony w 1989 roku, jest dziennikarzem i reporterem, specjalizującym się w problematyce Europy Środkowo-Wschodniej i Górnego Śląska."Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku" to bardzo osobisCzytaj więcej

 • Wydawnictwo: Czarne
 • Serie: Sulina
 • Data premiery: 2020-09-30
 • Okładka: miękka
 • Liczba stron: 320
 • Wymiary: 195 x 125
Polecamy inne produkty z serii "Sulina" Zobacz wszystkie

Wydawnictwo Czarne słynie z fascynujących reportaży, zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. Jeden z najnowszych, "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku", przenosi czytelników na Śląsk.

Autor książki, Zbigniew Rokita, urodzony w 1989 roku, jest dziennikarzem i reporterem, specjalizującym się w problematyce Europy Środkowo-Wschodniej i Górnego Śląska.

"Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku" to bardzo osobisty i poruszający reportaż, w którym autor rozlicza się ze swoją śląskością, odkrywając historię tego regionu i swojej rodziny. Decyzja o podjęciu pracy badawczej w tym kierunku nie była najłatwiejsza - wszak w świadomości polskiej Śląsk nie jest odrębnym bytem, a tylko uprzemysłowionym fragmentem większej całości. O samodzielnej historii tego regionu nie mówi się wiele, a i nie wszyscy (z dziada pradziada) mieszkańcy Śląska chcą przyznawać się do swoich korzeni.

Zatem co oznacza "bycie Ślązakiem"? Zbigniew Rokita przełamuje opór związany z rozdrapywaniem przeszłości i nurkuje w historię swojej rodziny, połączoną z historią Śląska nieodwołalnie przez dziesięciolecia. W książce pisze o sobie, swoich najbliższych, ale i o tej części rodziny, która występowała w powszechnej świadomości jako część "wrogów". Jak sam autor wspomina "W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem.". Odkrywa, że jego przodkowie o imionach Urban, Reinhold to skomplikowane i niejednoznaczne osoby, a bycie Ślązakiem to tyle samo dumy, co problemów. Nie tylko modro kapusto i górnicze kilofy definiują ślązkość - bo przecież w ostatnim spisie powszechnym ponad milion osób zadeklarowało, że do takiej narodowości przynależą.

Ślązacy to ludzie żyjący w obszarze skażonym i będącym jedną wielką katastrofą naturalną przez wiele lat, ostatnio usiłującym zrobić wszystko, żeby się z niej wygrzebać. To lokalni patrioci, których narodowość nie jest uznawana przez państwo, w którym żyją.

W książce "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku" autor komponuje historię z teraźniejszością, losy przedwojennych i żyjących w czasie wojny przodków i zupełnie obcych ludzi przeplata z losami swoimi, swoich sąsiadów i obcych, których spotyka na ulicy. Pozwala czytelnikowi zobaczyć własne dochodzenie do okrycia swojej tożsamości, prowadzi go w czasie odkrywania korzeni - rozdrapując rany, o których wcześniej nie wiedział, że w ogóle je ma - rany po czymś, co zostało mu wydarte, gdy był małym dzieckiem, a co sprowadza się do świadomości swojej genezy.

Zobacz więcej
Dane szczegółowe
Identyfikator produktu
2899027
Tytuł
Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku
Wydawnictwo
Język wydania
polski
Język oryginału
polski
Liczba stron
320
Data premiery
2020-09-30
Rok wydania
2020
Wymiary produktu [mm]
195 x 125
Okładka
okładka miękka
Waga Produktu [kg]
0.3
Długość
195
Głębokość
125
Wysokość
22
Nasza cena
29,59 zł
Serie:
Zobacz więcej
Recenzje
4,8/5
15 recenzji
 • 5
  13
 • 4
  1
 • 3
  1
 • 2
  0
 • 1
  0
Napisz recenzję
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
RecenzjeNajnowsze
Jak działają recenzje
 • Monika S. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2023-05-25
  Lubię czytać o historii mojego Śląska, moje korzenie sięgają bardzo odległych lat, można powiedzieć, że jesteśmy tu z dziada, pradziada. Cieszy to, że młodzi ludzie są tą historią zainteresowani. i piszą o tym Polecam dobrze się czyta.
 • Barbara Z. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2021-12-28
  świetna opowieść, trochę reportaż, trochę biografia, z charakterem.
 • Krzysztof K. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2021-12-07
  Zmienia obraz powstały w wyobraźni. Porządkuje i w pewnym stopniu systematyzuje moją wiedzę o Ślązakach.
 • Bożena Ś. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2021-11-09
  Polecam. Książka bardzo ciekawa. Inne spojrzenie na historię.
 • Wojciech J. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2021-09-17
  Kontrowersyjna książka warta przeczytania, wyjaśnia wiele spraw związanych z mentalnością Ślązaków.
 • Tadeusz J. Klient niezweryfikowany
  3.0
  2021-05-30
  Książka dobrze wydana. Wielka szkoda tylko, że wymowa wzięta z ideologii RAŚ.
 • Zofia S. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2021-03-15
  Jestem ogromną fanką tej książki, przypadła mi do gustu od początku, od pierwszych słów, od pierwszych zdań aż do samego końca. Nie dziwię się, ze zgarnia same dobre recenzje, podpisuje się pod nimi wszystkimi obiema rękoma. Reasumując, polecam, polecam i jeszcze raz polecam.
 • Daria R. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2021-03-14
  Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku to książka, która stanowi moje najnowsze odkrycie. Jest świetnie napisana, bogato zilustrowana. Sama nie pochodzę z dolnego śląska, ale już moja dalsza rodzina tak. Fajnie się to czytało i to naprawdę genialna pozycja dla każdego, kto ma związek ze Śląskiem. Autor włożył naprawdę ogrom pracy, gratuluję i polecam.
 • Kinga E. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2021-03-11
  Bardzo dobra książka, która umiliła mi kilka minionych wieczorów i do której zapewne jeszcze nie raz nie dwa razy wrócę, bo do takich książek zwyczajnie warto wracać. Dużo ciekawostek, a  to wszystko opisane fajnym językiem. Już nie mogę doczekać się kolejnych pozycji tego autora, a tymczasem na maxa polecam.
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
 • Klient zweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Klient niezweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Recenzja Zweryfikowana
  Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.

Dostawa i płatność

InPost Paczkomat® 24/7
data dostawy 22. maja, środa
bezpłatna dostawa od 248,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Żabka, Dino, punkty DPD Pickup
data dostawy 22. maja, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
8,99 zł Pobranie 5,00 zł
ORLEN Paczka
data dostawy 22. maja, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł
Kurier DPD
data dostawy 22. maja, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex Kurier
data dostawy 22. maja, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Kurier InPost
data dostawy 22. maja, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
14,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex - punkty odbioru
data dostawy 22. maja, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
11,99 zł Pobranie 5,00 zł
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
data dostawy 22. maja, środa
0,00 zł

O Autorze


2899027
Ładowanie...