Xi

Jakby luksusowo. Przewodnik po architekturze

Odkryj niezwykły urok warszawskiej architektury lat dziewięćdziesiątych! "Jakby luksusowo. Przewodnik po architekturze" to publikacja, w której czytelnik znajdzie aż 94 realizacje oddane do użytku lub zaprojektowane w czasach transformacji ustrojowej. Niejeden czytelnik łatwo rozpozna niektóre budynki, ale część z pewnością będzie niemałym zaskoczeniem! Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego i HoteCzytaj więcej

Odkryj niezwykły urok warszawskiej architektury lat dziewięćdziesiątych! "Jakby luksusowo. Przewodnik po architekturze" to publikacja, w której czytelnik znajdzie aż 94 realizacje oddane do użytku lub zaprojektowane w czasach transformacji ustrojowej. Niejeden czytelnik łatwo rozpozna niektóre budynki, ale część z pewnością będzie niemałym zaskoczeniem! Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego i Hotel Sobieski są pewnie najbardziej rozpoznawalnymi reprezentacjami tej architektury, jednak wiele czeka jeszcze na odkrycie. Autorka opowiada o przeznaczeniu ciekawych budynków oraz odsłania fakty ujawniające szczegóły ich powstania. Czy to na pewno postmodernizm? Nawet architekt może dać się zaskoczyć!

Przewodnik Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej nawiązuje do słynnego cytatu "tu jest jakby luksusowo", znanego z filmów komediowych Romana Załuskiego. To zdanie doskonale odzwierciedla jednak wrażenie, jakie niejeden warszawski budynek robi na podziwiających go gościach. Dwuznaczność tego stwierdzenia idealnie pasuje do architektury lat dziewięćdziesiątych. Co prawda budynki te były na swój sposób reprezentacyjne, ale także łatwo kojarzyły się z niedostatkiem. Czy taka sprzeczność może być piękna? Razem z autorką czytelnik poszuka odpowiedzi na to trudne pytanie!

"Jakby luksusowo. Przewodnik po architekturze" z pewnością wprawi w zdumienie wielu czytelników. Znajdują się tu pomysły dziwne, nietypowe, ale też ciekawe. Autorka barwnie opowiada o kuriozalnych rozwiązaniach lub ekscentrycznych planach. Chce opracować prawdziwy przekrój kierunków architektury lat dziewięćdziesiątych. Przede wszystkim jest to jednak opowieść o mieszkańcach Polski i ich marzeniach. Warta wysłuchania właśnie teraz, gdy wiele wspaniałych budynków znika z mapy Warszawy.

Kim jest Agnieszka Stępień-Dąbrowska? To historyczka sztuki, a także badaczka architektury XX w., która współpracuje z czasopismami, publikującymi teksty o architekturze i kulturze. W 2017 r. autorka otrzymała stypendium artystyczne Warszawy, a od 2021 r. współzarządza projektem "ARCHIwum Warszawy lat 90.", tworzącym wirtualną mapę architektury tamtych czasów. Badaczka stara się zachować pamięć o ciekawych pomysłach architektonicznych oraz podziwianych dawniej budynkach, które nadal naprawdę mogą obserwatora zachwycić.

Zobacz kategorię Książki podróżnicze i mapy, by odkryć ciekawe miejsca w Polsce!

Zobacz więcej
Dane szczegółowe
Identyfikator produktu
3199845
Tytuł
Jakby luksusowo. Przewodnik po architekturze
Data premiery
2021-12-17
Rok wydania
2021
Wymiary produktu [mm]
231 x 174
Okładka
okładka twarda
Długość
174
Głębokość
231
Wysokość
174
Nasza cena
51,67 zł
Zobacz więcej
Recenzje
5,0/5
4 recenzje
 • 5
  4
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0
Napisz recenzję
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
RecenzjeNajnowsze
Jak działają recenzje
 • Maciej C. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2023-08-23
  Dobrze wydany katalog obiektów. Interesujące zestawienie, ciekawe opisy.
 • Sandra I. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2022-02-14
  Dobrze wydana i napisana książka. Narracja prowadzona w bardzo ciekawy sposób. Można sobie zrobić ciekawy spacer po Warszawie, dzięki tej książce.
 • Patrycja S. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2022-01-31
  Bardzo interesująca książka, dla osób interesujących się urbanistyka lub lubiących książki Springera naprawdę godna uwagi.
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
 • Klient zweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Klient niezweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Recenzja Zweryfikowana
  Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.

Najczęściej kupowane razem:

Dostawa i płatność

InPost Paczkomat® 24/7
data dostawy 21. maja, wtorek
bezpłatna dostawa od 248,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Żabka, Dino, punkty DPD Pickup
data dostawy 21. maja, wtorek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
8,99 zł Pobranie 5,00 zł
ORLEN Paczka
data dostawy 22. maja, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł
Kurier DPD
data dostawy 21. maja, wtorek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex Kurier
data dostawy 22. maja, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Kurier InPost
data dostawy 21. maja, wtorek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
14,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex - punkty odbioru
data dostawy 22. maja, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
11,99 zł Pobranie 5,00 zł
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
data dostawy 21. maja, wtorek
0,00 zł
3199845
Ładowanie...