Xi
moja lista
zaloguj
koszyk (0) | 0,00 PLN

Głusza

Czy ludziom można odebrać prawo do własnego języka? Albo nakazać używania języka, którego nie mają szansy się nigdy nauczyć? Do tej pory o sytuacji Głuchych w Polsce wypowiadali się tylko słyszący. Pora to zmienić! Anna Goc dopuszcza do głosu tych, których sprawa języka bezpośrednio dotyczy i pozwala im opowiedzieć ze swojej perspektywy, jak żyje się Głuchym w świecie słyszących. "Głusza" to pierwCzytaj więcej

 • Wydawnictwo: Dowody na Istnienie
 • Data premiery: 2022-10-26
 • Okładka: twarda
 • Liczba stron: 248
 • Wymiary: 210 x 140

Czy ludziom można odebrać prawo do własnego języka? Albo nakazać używania języka, którego nie mają szansy się nigdy nauczyć? Do tej pory o sytuacji Głuchych w Polsce wypowiadali się tylko słyszący. Pora to zmienić! Anna Goc dopuszcza do głosu tych, których sprawa języka bezpośrednio dotyczy i pozwala im opowiedzieć ze swojej perspektywy, jak żyje się Głuchym w świecie słyszących. "Głusza" to pierwsza taka książka na rynku, która pozwala zajrzeć słyszącym w świat ciszy i pomóc im zrozumieć, jak wygląda inny świat.

Kto snuje opowieść w książce "Głusza"?

"Słyszaki", tak czasami mówią o słyszących Głusi, a jeden z bohaterów "Głuszy" mówi: Jesteśmy niepełnosprawni tylko między wami, słyszącymi. Gdy jesteśmy sami ze sobą, głusi z głuchymi, możemy używać naszego języka i nie czujemy się inni. Jednym z podstawowych pytań, które zadają słyszący jest czy głusi nie mogą nauczyć się czytać po polsku? Przecież przecież to Polacy, kończą polskie szkoły, żyją w kraju, w którym wiadomości, pisma urzędowe, diagnozy i wyroki są po polsku. Jak to możliwe, że nie znają języka ojczystego?

Książka Anny Goc wyjaśnia, słowami osób Głuchych, że nie dla każdego jest to możliwe, nie każdy potrafi czytać po polsku ze zrozumieniem. Co więcej, pojawiają się historie opowiedziane przez Głuchych, jak wielka jest dysproporcja w traktowaniu dzieci głuchych przez osoby słyszące. Czy można zmienić tę sytuację?

"Głusza" chwytające za serce historie

Anna Goc, dziennikarka „Tygodnika Powszechnego” i laureatka Stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego, opisuje historię wychowanka bitego przez opiekuna, który nie był w stanie się poskarżyć na złe traktowanie, bo nie znali języka polskiego, a ich matki nigdy nie nauczyły się polskiego języka migowego. Inna historia, to opowieść głuchej matki, do której na sali porodowej nie wezwano tłumacza, a o śmierci noworodka musiał poinformować ją syn. Inne oblicze szkoły, w czasie pandemii, odkryła matka głuchego syna, która zobaczyła, że nauczycielka mówi do jej syna, chociaż ten nic nie słyszy. Dlaczego?

Poruszające próby czytania hymnu przez głuchego Daniela Kotowskiego, który zaznacza, że tego oczekuje od niego Rzeczpospolita Polska. Artykuł dwudziesty siódmy Konstytucji RP mówi, że „W Rzeczypospolitej Polskiej językiem urzędowym jest język polski”. A więc ja, obywatel głuchy od urodzenia, powinienem mówić. Nawet jeśli nie potrafię, choć przez kilkanaście lat próbowałem się nauczyć. Nawet jeśli nie słyszę swojego głosu. Mam konstytucyjny obowiązek mówić po polsku. Wydawnictwo Dowody na Istnienie wydając książkę "Głusza" odkryło przed Czytelnikami nowy świat.

Zobacz więcej
Dane szczegółowe
Identyfikator produktu
3293827
Tytuł
Głusza
Wydawnictwo
Liczba stron
248
Data premiery
2022-10-26
Rok wydania
2022
Wymiary produktu [mm]
210 x 140
Okładka
okładka twarda
Waga Produktu [kg]
0.34
Długość
145
Głębokość
215
Wysokość
20
Cena detaliczna
49,00 zł
Nasza cena
28,99 zł
Zobacz więcej
Recenzje
5,0/5
1 recenzja
 • 5
  1
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0
Napisz recenzję
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
RecenzjeNajnowsze
Jak działają recenzje
 • Danka H. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2023-01-02
  Bardzo rzetelna relacja o życiu wielu Polaków, krzywdzonych przez rodziny, system edukacji, społeczeństwo i państwo Polskie.
  Nie musimy daleko szukać patologii, np. takich jakie dotknęły dzieci rdzennej ludności Kanady. Obok nas żyją ludzie krzywdzeni na różne sposoby tylko dlatego, że urodzili się głusi lub stali się głusi z powodów medycznych...
  Polecam każdemu, kto chce poznać świat "od podszewki".
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
 • Klient zweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Klient niezweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Recenzja Zweryfikowana
  Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.

Najczęściej kupowane razem:

Dostawa i płatność

InPost Paczkomat® 24/7
data dostawy 26. lutego, poniedziałek
bezpłatna dostawa od 248,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Żabka, Dino, punkty DPD Pickup
data dostawy 26. lutego, poniedziałek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
8,99 zł Pobranie 5,00 zł
Orlen Paczka
data dostawy 26. lutego, poniedziałek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł
Kurier DPD
data dostawy 26. lutego, poniedziałek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex Kurier
data dostawy 26. lutego, poniedziałek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
10,99 zł Pobranie 5,00 zł
Kurier InPost
data dostawy 26. lutego, poniedziałek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
14,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex - punkty odbioru
data dostawy 26. lutego, poniedziałek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł Pobranie 5,00 zł
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
data dostawy 27. lutego, wtorek
0,00 zł
3293827
Ładowanie...