Xi
moja lista
zaloguj
koszyk (0) | 0,00 PLN

Empuzjon

Najnowsza powieść laureatki Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018! Olga Tokarczuk po raz kolejny zdejmuje maski: oto prawidła rządzące ludzkim losem, tak realne i namacalne, a jednocześnie owiane tajemnicą lub spychane w sferę tabu.Miejscem akcji powieści "Empujon" jest uzdrowisko Görbersdorf - miejscowość znana dziś jako dolnośląskie Sokołowsko. Mamy rok 1913, a sanatorium przeżywa czasy swojej Czytaj więcej

 • Wydawnictwo: Literackie
 • Data premiery: 2022-06-01
 • Okładka: twarda
 • Liczba stron: 400
 • Wymiary: 207 x 140

Najnowsza powieść laureatki Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018!

Olga Tokarczuk po raz kolejny zdejmuje maski: oto prawidła rządzące ludzkim losem, tak realne i namacalne, a jednocześnie owiane tajemnicą lub spychane w sferę tabu.

Miejscem akcji powieści "Empujon" jest uzdrowisko Görbersdorf - miejscowość znana dziś jako dolnośląskie Sokołowsko. Mamy rok 1913, a sanatorium przeżywa czasy swojej świetności: kuracjusze przyjeżdżają tu już od ponad pięćdziesięciu lat, z sukcesami przechodząc terapie chorób piersiowych i gardlanych.

Wśród nowych pacjentów placówki jest Mieczysław Wojnicz - lwowski student, cierpiący na gruźlicę. Młody mężczyzna ma wobec Görbersdorf duże oczekiwania: liczy na to, że innowacyjne sposoby leczenia i korzystne warunki klimatyczne powstrzymają rozwój choroby płuc. Niestety, wyniki badań nie napawają optymizmem.

Wojnicz osiada w Pensjonacie dla Panów i nawiązuje znajomości z kolejnymi pacjentami, przybyłymi z różnych stron Europy. Wiedeń, Królewiec, Breslau, Berlin... Mimo różnic pochodzenia kuracjusze szybko znajdują wspólny język, a wolny czas spędzają na delektowaniu się nalewką Schwärmerei i dyskusjach poświęconych problemom współczesnego im świata. Czy - i jak bardzo - realne jest widmo wojny nad Starym Kontynentem? Jaka jest przewaga ustroju demokratycznego nad monarchią i vice versa? Czy lektura tekstu bez znajomości personaliów jego autora pozwala nam odróżnić, czy mamy przed sobą dzieło kobiety, czy mężczyzny?

Tematów do przemyślenia jest więcej, a dostarcza ich sama rzeczywistość - z właściwą sobie bezceremonialnością. Wojnicz otrzymuje mrożące krew w żyłach informacje o nieszczęściach, do których dochodzi na terenie gór otaczających sanatorium. Wewnętrzne pragnienie ukrycia prawdy o sobie samym ściera się z ciekawością i chęcią zrozumienia przebiegu tragicznych wydarzeń. Mieczysław Wojnicz bada je krok po kroku - nie ma jednak świadomości, że zło upomni się także o niego...

"Empuzjon" to pierwsza powieść Olgi Tokarczuk wydana po otrzymaniu Nagrody Nobla, a co za tym idzie - ogromne wydarzenie na polskiej scenie literackiej. Powieść o konstrukcji porównywanej do "Czarodziejskiej Góry" Tomasza Manna potwierdza, że najciekawsze pozostaje zawsze w cieniu, w tym, co niewidoczne.

Zobacz więcej
Dane szczegółowe
Identyfikator produktu
3242525
Tytuł
Empuzjon
Wydawnictwo
Język wydania
polski
Język oryginału
polski
Liczba stron
400
Data premiery
2022-06-01
Rok wydania
2022
Wymiary produktu [mm]
207 x 140
Okładka
okładka twarda
Waga Produktu [kg]
0.46
Długość
130
Głębokość
205
Wysokość
34
Cena detaliczna
54,90 zł
Nasza cena
38,39 zł
Zobacz więcej
Recenzje
4,5/5
11 recenzji
 • 5
  9
 • 4
  1
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  1
Napisz recenzję
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
RecenzjeNajnowsze
Jak działają recenzje
 • Wanda S. Klient niezweryfikowany
  1.0
  2022-08-02
  Absolutnie nie polecam. Udało mi się przebrnąć przez 50 stron. Książka jest takim ślinotokiem wyrazów.
 • Marek L. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2022-08-01
  Jeszcze nie skończyłem czytać, ale jak zwykle niektóre fragmenty trzeba czytać dwa razy żeby zrozumieć.
 • Grzegorz Z. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2022-07-12
  Klasa, klasa i jeszcze raz klasa. Wszystko, co u Tokarczuk najlepsze. Sama fabuła jest dość prosta, skojarzenia z Mannem i Czarodziejską Górą oczywiste nawet bez przedpremierowych zapowiedzi, ale całość jest dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. Charakterystyka postaci, dialogi, plastyczne opisy - nic nie jest tu przypadkowe. Gdybym miał krótko podsumować, to powiedziałbym "koronkowa robota". Oczywiście polecam.
 • Halina M. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2022-07-08
  Najnowsza książka EMPUZJON, jak wszystkie utwory naszej Noblistki, interesująca i godna polecenia! Świetnie wydana! Jej walory dopełniają stare zdjęcia dawnego Sokołowska.
 • Anita U. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2022-07-04
  Wielkie oczekiwania, wielka autorka... i chyba kolejna wielka powieść :) Nie można nie zauważyć, jak Nagroda Nobla zmieniła rozpoznawalność i postrzeganie Olgi Tokarczuk wśród czytelników, ja czekałam na Empuzjon z dużym zainteresowaniem i lekkim lękiem przed rozczarowaniem :) Czy to nie miara klasy autora, że budzi emocje jeszcze przed lekturą? :) Ale do brzegu - książka wspaniała, wysmakowana językowo, mądra w prosty, a zarazem złożony sposób. Twórczość pani Olgi wymyka się opisom i najlepiej osobiście przekonać się o jej geniuszu.
 • Agnieszka W. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2022-07-04
  "... bo ciało kobiety należy nie tylko do niej, ale do ludzkości. (...) Jako, że rodzi jest własnością ogólną, ta jej zdolność do rodzenia nie może być traktowana jako jej cecha pry-wa-tna. (...) jej ciało, a więc i ona sama, należy do wszystkich, gdyż jest naczyniem, z którego biorą się ludzie, więc ciało kobiety, jej brzuch, jej macica, należą do ludzkości". Zdumiewające jest to, jak Olga Tokarczuk do z pozoru zwykłej opowieści o kuracjuszach przebywających w uzdrowisku Görbersdorf (dzisiejszej Sokołowsko na Dolnym Śląsku) potrafi wpleść najważniejsze współcześnie kwestie i problemy. Choć akcja powieści rozgrywa się we wrześniu 1913 roku mamy wrażenie, że panowie przy naleweczce trunku dyskutują o aktualnych sprawach z nagłówków i pasków informacyjnych. Poruszane zostają kwestie praw kobiet, a właściwie ich brak, przedmiotowość kobiety oraz jej rola w społeczeństwie. Kiedy umiera żona właściciela pensjonatu dyskusja schodzi na temat życia i śmierci. Wypowiedzi panów to tak naprawdę autentyczne cytaty wielkich osobistości, takich jak: św. Augustyn, Charles Darwin, Sigmund Freud, Jean-Paul Sarte. Możecie być zaskoczeni ;) Czy przez te ponad 100 lat coś tak naprawdę zmieniło się w naszym postrzeganiu świata? Prosta fabuła skrywa jednak w sobie pewną atmosferę grozy i tajemniczości. To w końcu horror przyrodoleczniczy! Tajemnicza śmierć, pobliski cmentarz, dziwne odgłosy na poddaszu pensjonatu wzmagają tylko ten nastrój. Do tego dochodzi niebanalna i niespotykana wcześniej narracja. "Empuzjon" to prawdziwa czytelnicza uczta. To pierwsza po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla powieść Olgii Tokarczuk. Tę książkę trzeba przeczytać, by poznać prawdy o świecie, których albo nie zauważamy albo nie chcemy do siebie dopuścić.
 • Martyna K. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2022-07-02
  Bardzo nieoczywista, niesztampowa, wręcz zagadkowa dla mnie powieść. Kupiłam od razu po premierze i dopiero teraz wystawiam opinię, bo lektura i rozmyślania nad treścią zajęły mi kilka tygodni. Trudno mi było odróżnić momentami fragmenty pisane na serio od autoironii, zresztą już sam podtytuł "Horror przyrodoleczniczy" wprawił mnie w stupor :) Pani Olga rzuca czytelnikom wyzwanie i wyjście z niego z tarczą jest chwilami trudne, ale jakże satysfakcjonujące!
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
 • Klient zweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Klient niezweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Recenzja Zweryfikowana
  Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.

Dostawa i płatność

InPost Paczkomat® 24/7
data dostawy 1. marca, piątek
bezpłatna dostawa od 248,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Żabka, Dino, punkty DPD Pickup
data dostawy 1. marca, piątek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
8,99 zł Pobranie 5,00 zł
Orlen Paczka
data dostawy 1. marca, piątek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł
Kurier DPD
data dostawy 1. marca, piątek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex Kurier
data dostawy 1. marca, piątek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
10,99 zł Pobranie 5,00 zł
Kurier InPost
data dostawy 1. marca, piątek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
14,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex - punkty odbioru
data dostawy 1. marca, piątek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł Pobranie 5,00 zł
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
data dostawy 1. marca, piątek
0,00 zł

O Autorze


3242525
Ładowanie...