Xi

Dzika

Do klasy Rafała trafia Alicja. Od razu budzi jego zainteresowanie. Próbuje ją lepiej poznać, jednak dziewczyna jest nieufna. Ma złe doświadczenia i pierwsze dni po przeprowadzce do Warszawy nie nastrajają jej pozytywnie. Wie, że nikt od razu się nie przyzna, że jest rasistą... Zresztą ludzie zwyczajnie nie lubią inności. Jednak Rafał i Alicja powoli zbliżają się do siebie, choć nie akceptuje tegoCzytaj więcej

  • Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
  • Data premiery: 2017-07-12
  • Okładka: miękka
  • Liczba stron: 288
  • Wymiary: 205 x 140 x 22

Do klasy Rafała trafia Alicja. Od razu budzi jego zainteresowanie. Próbuje ją lepiej poznać, jednak dziewczyna jest nieufna. Ma złe doświadczenia i pierwsze dni po przeprowadzce do Warszawy nie nastrajają jej pozytywnie. Wie, że nikt od razu się nie przyzna, że jest rasistą... Zresztą ludzie zwyczajnie nie lubią inności. Jednak Rafał i Alicja powoli zbliżają się do siebie, choć nie akceptuje tego ojciec chłopaka. Życie nastolatków niespodziewanie nabiera tempa, kiedy wchodzą w drogę międzynarodowej szajce, a wszystko za sprawą pewnego Śpiocha…

Ta pełna humoru powieść przygodowo-detektywistyczna opowiada o tolerancji, przyjaźni i pierwszej miłości, a także o dzikiej przyrodzie, która od dawna na całym świecie jest zagrożona.

Zobacz więcej
Dane szczegółowe
Identyfikator produktu
712251
Tytuł
Dzika
Język wydania
polski
Język oryginału
polski
Liczba stron
288
Data premiery
2017-07-12
Rok wydania
2017, 0
Wymiary produktu [mm]
205 x 140 x 22
Okładka
okładka miękka
Waga Produktu [kg]
0.3
Długość
202
Głębokość
20
Wysokość
22
Zobacz więcej
Recenzje
4,5/5
2 recenzje
  • 5
    1
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0
Napisz recenzję
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
RecenzjeNajnowsze
Jak działają recenzje
  • Alicja K. Klient niezweryfikowany
    5.0
    2021-11-13
    Dzika, bo tak na nią mówili "życzliwi" to Alicja, dziewczyna, która przeprowadziła się do Warszawy z Radomia, gdzie jej dokuczano ze względu na kolor skóry. W stolicy miało być inaczej, ale od początku się na to nie zapowiadało... Dziewczyna była nieufna nawet wobec Rafała, który starał się z nią nawiązać kontakt spokojną rozmową, a nie przez rzucanie wyzwiskami w jej kierunku. Rafał, mieszkał w sąsiedztwie, a później okazał się być jej kolegą ze szkolnej ławki. Szybko okazało się, że nastolatkom zależy na sobie, jednak na ich drodze stał ojciec chłopaka, który stale obrażał Alicję i zabraniał synowi przyjaźnić się z dziewczyną, a nawet siedzieć z nią w ławce. Jednak, kiedy w grę wchodzą uczucia zwykle na nic zdają się zakazy rodziców.

    Ze stale przewijającym się motywem rasizmu i braku tolerancji, przeplata się wątek detektywistyczny, kryminalny i ekologiczny. Dzieje się tak za sprawą żółwia stepowego, na którego Alicja natrafia przechodząc przez ogrody działkowe. Nie byłoby w tym nic wielce nieprawdopodobnego gdyby nie okazało się, że żółwie stepowe są praktycznie nie do zdobycia w Polsce, mało tego gdyby innego dnia dziewczyna nie znalazła na tym samym terenie zwłok legwana. Młodzi zaczynają interesować się sprawą, robi się coraz ciekawiej i w konsekwencji coraz bardziej niebezpiecznie. Ale czy relacja Alicji i Rafała przetrwa i czy Warszawa będzie dla dziewczyny miejscem, w którym będzie wolna od ataków na tle rasistowskim?

    Książka ma nieco ponad 280 stron, ale czyta się ją bardzo dobrze i szybko, a to właśnie dzięki ciekawej historii i wartkiej akcji, za którą podąża czytelnik. Właśnie tego oczekuję od książek detektywistycznych. To lektura dla dzieci i młodzieży, która w ciekawej dla czytelnika formie traktuje o problemie nietolerancji, z którym nadal mamy do czynienia, pokazuje jak działa ten mechanizm i jak to wygląda od strony osoby pokrzywdzonej.
  • Michał L. Klient niezweryfikowany
    4.0
    2017-07-24
    DZIKUSY

    „Na obozie każdy chce być Murzynem. (…) A w życiu?”. „Dzika” Małgorzaty Karoliny Piekarskiej, autorki znakomicie przyjętej „Klasy Pani Czajki” stawia to ważne pytanie, ubierając je w płaszcz przygodowo-sensacyjnej opowieści dla młodzieży. Jak to jest być obcym w obcym kraju? Spotykać się z dyskryminacją tylko dlatego, że ma się inny kolor skóry, chociaż niczym innym się nie wyróżnia? I skąd się bierze taka wrogość?

    „Dzika!” – od takiego okrzyku wszystko się zaczyna. Nastoletni Rafał podczas zakupów w sklepie zauważa czarnoskórą dziewczynę, którą nękają jego rówieśnicy, wyzywając ją i naśmiewając się z jej pochodzenia. Chłopakowi jest głupio ze względu na ich zachowanie, dziewczyna jest w końcu bardzo ładna, a jak przy okazji się okazuje, po polsku nie mówi wcale gorzej od nich, ale nie potrafi się im przeciwstawić. Jednakże „Dzika” zaczyna go intrygować, tym bardziej, gdy odkrywa, że w rzeczywistości nazywa się Alicja i jest wnuczką jego sąsiadki, starej Rudnickiej, a w jego głowie kiełkują pytania o wrogość wobec innych. Kiedy okazuje się, że dziewczyna zaczęła naukę w jego szkole, Rafał stara się do niej zbliżyć, jednak Alicja, nauczona złym doświadczeniem, mimo pomocy, jaką otrzymała z jego strony, pozostaje nieufna. Co więcej ich znajomości nie toleruje także ojciec chłopaka, który okazuje nastolatce otwartą wrogość. Czy sytuacja w końcu się odmieni? Jeśli tak, to chyba tylko na gorsze, bo już wkrótce nastolatkowie wchodzą w drogę międzynarodowej szajce. Ale przecież po burzy zawsze wychodzi słońce, prawda? Tylko czy na pewno zawsze…

    „Dzika” po raz pierwszy ukazała się dokładnie dziesięć lat temu. Patrząc jednak na nią przez pryzmat aktualnych wydarzeń, kryzysu imigranckiego i wrogości (także dla naszych rodaków za granicą) nie straciła nic na swej aktualności. Oczywiście nie dotyka bezpośredni tych właśnie kwestii, ale pozwala młodym czytelnikom wyrobić sobie zdanie na wiele kwestii. Pokazuje ile zła powoduje rasizm, ile bólu i krzywdy, nawet jeśli z czyjejś perspektywy jest to właściwa postawa. Nie liczy się bowiem kolor skóry, a to, co człowiek ma w sercu, natomiast często największym dzikusem okazuje się ten, kto ma się za jedynego słusznego.

    Jednakże „Dzika” to nie tylko historia o rasizmie i tolerancji, ale także sympatyczna młodzieżowa historia o miłości i przyjaźni. Przygodowo-sensacyjna książka pełnymi garściami czerpiąca z klasyki gatunku (Makuszyński, Niziursuki, Nienacki), ale przenosząca jej elementy na współczesny grunt. Oferuje więc dobra zabawę połączoną z mądrymi treściami. Coś w sam raz na wakacje, czy na weekendy w roku szkolnym. Co więcej, to nie infantylna lektura dla młodych, a konkretna, nieco niegrzeczna powieść w sam raz dla nastolatków. Warto ją poznać, dlatego polecam gorąco Waszej uwadze.
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
  • Klient zweryfikowany
    Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
  • Klient niezweryfikowany
    Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
  • Recenzja Zweryfikowana
    Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.

Dostawa i płatność

InPost Paczkomat® 24/7
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 248,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Żabka, Dino, punkty DPD Pickup
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
8,99 zł Pobranie 5,00 zł
ORLEN Paczka
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł
Kurier DPD
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex Kurier
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
10,99 zł Pobranie 5,00 zł
Kurier InPost
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
14,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex - punkty odbioru
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł Pobranie 5,00 zł
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
data dostawy 3. kwietnia, środa
0,00 zł

Produkty od autora:


712251
Ładowanie...