"Dzieje" to słynne dzieło autorstwa Herodota, pioniera badań historycznych, żyjącego w starożytnej Grecji. Początkowym założeniem autora było stworzenie relacji z współczesnych mu wojen grecko-perskich. Jednak dzieło to znacznie wykracza poza wąską tematykę militarnych zmagań, dostarczając bezcennych wiadomości na temat obyczajów i kultury ówcześnie żyjących ludzi.
Herodot urodził się około 484 p.n.e. w Halikarnasie (obecnie Bodrum w Turcji) w rodzinie z literackimi tradycjami. "Dzieje" to jedyne zachowane do dzisiejszych czasów jego dzieło, a oryginalnie opublikowano je prawdopodobnie w dziewięciu osobnych księgach. Spekuluje się również, że mogło być ich także dziesięć i jedna z nich zaginęła w zawierusze dziejów. Herodot zmarł około 426 p.n.e., a miejsce jego pochówku do dziś jest nieznane, były to prawdopodobnie Ateny, lub ich kolonia Turioj, gdzie spędził ostatnie lata życia. Autor "Dziejów" bywa określany mianem "ojca historii" już od czasów rzymskich, kiedy to w ten sposób określił go słynny mąż stanu i orator, Cyceron.
"Dzieje" są owocem wieloletnich badań autora o charakterze historycznym, a także etnograficznym i geograficznym. Materiały pozyskiwał on podczas licznych podróży, w drodze wywiadów z napotkanymi ludźmi, często pełniącymi ważne role w swojej społeczności, a także naocznymi świadkami ważnych wydarzeń. Podczas zbierania źródeł preferował osoby, które sam uznawał za najbardziej wiarygodne, czyli kapłanów i uczonych. W ramach swoich badań odwiedził nie tylko liczne państwa greckie, ale także tereny położone dalej nad Morzem Śródziemnym, takie jak Italia i Sycylia. Celem jego wypraw były również ziemie zajęte przez Persów, czyli Babilonia i Egipt. Jego relacje z państwa nad Nilem długo uchodziły za przekoloryzowane i niewiarygodne. Jednak współczesne wykopaliska potwierdziły słuszność obserwacji zawartych w "Dziejach" i obecnie Herodot uważany jest za pioniera nie tylko historii, ale również egiptologii.
Herodot uznawany jest również za jednego z pierwszych badaczy, stosujących metodę krytyki historycznej. Polega ona na zestawianiu ze sobą różnych wersji wydarzeń, aby dociec która z nich jest najbardziej prawdopodobna i w ten sposób zbliżyć się do prawdy. Warsztat badawczy Herodota wyróżniają również dociekliwość, dokładność i zamiłowanie do szczegółów. Jednocześnie "Dzieje" napisane są w stylu gawędziarskim, a tekst ubarwiają liczne anegdoty na temat zwyczajów ludów zamieszkujących tereny, które podczas swoich wypraw odwiedził "ojciec historii".