Dzieci Getta

  3 recenzje

Wojna jest najgorszą rzeczą, jaka może przytrafić się ludzkości - dlatego NIGDY WIĘCEJ.Wyrok śmierci wydano na nich jeszcze przed narodzinami. "Dzieci getta" to opowieści ocalałych po Holocauście, historie tych, którzy w chwili wybuchu wojny byli jeszcze dziećmi. Albo dopiero mieli się urodzić i pierwsze lata swojego życia przeżyć w okupowanym kraju, nie znając rzeczywistości innej niż wojna.ŚwiatCzytaj więcej

więcej parametrów

O książce

Wojna jest najgorszą rzeczą, jaka może przytrafić się ludzkości - dlatego NIGDY WIĘCEJ.

Wyrok śmierci wydano na nich jeszcze przed narodzinami. "Dzieci getta" to opowieści ocalałych po Holocauście, historie tych, którzy w chwili wybuchu wojny byli jeszcze dziećmi. Albo dopiero mieli się urodzić i pierwsze lata swojego życia przeżyć w okupowanym kraju, nie znając rzeczywistości innej niż wojna.

Świat, który znali, zniknął nagle wraz z napaścią Niemców na Polskę. Niemal od razu żydowskie dzieci i ich rodziny stali się dla okupantów podludźmi. Z miesiąca na miesiąc rosły represje, odbierano im kolejne prawa, aby w końcu zabrać im także to najbardziej podstawowe prawo – prawo do życia.

Nakazano zamknąć wszystkich Żydów w wyznaczonych, szczelnie zamkniętych dzielnicach. W gettach. Tam codziennie towarzyszyły im potworny głód, wszechogarniający strach i lęk przed utratą kogoś bliskiego. Patrzenie na śmierć i cierpienie stało się ich codziennością. Cieszyć mogli się tylko tym, że mają jeszcze dość sił, aby przeżyć kolejny dzień. A przecież nie wszyscy przeżywali – co dzień żegnano kolejnych przyjaciół lub członków rodziny. Getta odcisnęły swoje piętna na tkance miast, ale i na wspomnieniach i życiu tych, którzy je przeżyli.

Świadków tych straszliwych wydarzeń z dnia na dzień jest coraz mniej. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ma możliwość posłuchać opowieści o najtragiczniejszych wydarzeniach drugiej wojny światowej z pierwszej ręki. Usłyszmy ich głos i nie dopuśćmy do tego, aby te historie kiedykolwiek się powtórzyły.

Wybuch wojny zniszczył mój świat, moje poczucie bezpieczeństwa. W getcie spędziłam trzy i pół roku. To było trzy i pół roku w piekle - wspomina Krystyna, która z dziesięcioosobowej rodziny jako jedyna przeżyła wojnę.

Na początku byliśmy jeszcze wszyscy razem, nie mieliśmy pojęcia, że nasze dni są policzone. Nie wiedzieliśmy, czym jest strach, głód i walka o życie tak swoje przerwane dzieciństwo - pamięta Józef.

Z czasem się do tego przyzwyczajamy. Do widoku trupów na chodnikach i do myśli, że być może ja będę następny - wyznaje po latach Marian.

Książka "Dzieci Getta" została wydana przez Wydawnictwo Znak.

Magda Łucyan jest absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, jako licealistka zaczęła pracę w Radiu Zet, a następnie zaczęła pracować tam w charakterze reporterki politycznej. Od 2012 jest dziennikarką Faktów TVN. Jest autorką cyklu rozmów ze świadkami historii – "Obóz”, "Getto”, "Powstańcy” i "Sierpień ’80”. Łucyan jest laureatką nagrody Mediatory, finalistką konkursu Bohateron.

Dane szczegółowe

Identyfikator produktu
2991132
Tytuł
Dzieci Getta
Wydawnictwo
Język
polski
Język oryginału
polski
Liczba stron
320
Typ okładki
twarda
Wydanie
1
Data premiery
2021-05-19
Rok wydania
2021
Wymiary
232 x 166
Waga
0.56 kg
Wysokość
30 mm
Długość
230 mm
Głębokość
165 mm
Liczba elementów zakres
Do 49
Szerokość
165 mm
Nasza cena
39,39 zł

Opinie i recenzje książki Dzieci Getta

5,0/5
 
3 recenzje
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
RecenzjeNajnowsze
Jak działają recenzje
  • Dorota T. Klient niezweryfikowany
    5.0
     
    2021-06-05Recenzja zweryfikowana
    Wstrząsające wspomnienia ofiar Holokaustu, którym dane było przeżyć. W tamtych czasach byli jeszcze dziećmi i nie do końca rozumieli co się z nimi dzieje. Jednak nie było im dane tymi dziećmi pozostać. Musieli szybko dojrzeć i stawić czoła wszelkim potwornościom jakie na nie czakały. Uwłaczające traktowanie przez nazistów, nieustanny strach i nieodłączna śmierć. Nie tak powinno wyglądać dzieciństwo. Książka, która wyciska prawdziwe łzy.
  • Dariusz L. Klient niezweryfikowany
    5.0
     
    2021-05-30Recenzja zweryfikowana
    Książka skupiająca się na życiu w getcie, opisująca wszelkie jego blaski i cienie, choć tak na prawdę można tutaj mówić głównie o cieniach. Bohaterowie dosłownie przeżyli piekło na ziemi. Te opowieści z przełomu II wojny światowej sprawiają, że łzy same się cisną do oczu. Szczególnie ciężkie jest to, że opisywane historia przeżywana jest z perspektywy dziecka.
  • Halina D. Klient niezweryfikowany
    5.0
     
    2021-05-29Recenzja zweryfikowana
    Bardzo trudna książka, której nie da się tak po prostu przeczytać, nie przeżywając tego do przeżyli bohaterowie. To nie zmyślona opowieść, a niesamowicie ważne rozmowy, które mają uzmysłowić przyszłym pokoleniom jak wyglądało życie w gettcie. Każdy z rozmówców wrócił myślami do tych ciężkich wspomnień i do dzieciństwa, które nie było sielankowe i kolorowe. Kojarzyło się raczej z szarością, cierpieniem, przeszywającym strachem i bólem. Brawa dla wszystkich rozmówców i przede wszystkim dla autorki, która włożyła swój trud w przygotowanie i spisanie tego w jedną spójną całośc.
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
  • Klient zweryfikowany
    Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
  • Klient niezweryfikowany
    Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
  • Recenzja Zweryfikowana
    Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.
Dostawa i płatność

Zobacz również

Udostępnij produkt
Wstaw link na:
lub skopiuj link
Dodano do koszyka