Xi

Droga donikąd

O legendarnej książce Józefa Mackiewicza "Droga donikąd" - pierwszej części jego dylogii, której kontynuacja stanowi powieść "Nie trzeba głośno mówić" - Jan Bielatowicz powiedział, że to najpiękniej napisana powieść powojenna. Nie ma w tym ani grama przesady - autor stworzył dzieło, w którym głęboki artyzm spotyka się z bezwzględną publicystyką. Dręczące Mackiewicza kwestie etyczne i moralne znalaCzytaj więcej

O legendarnej książce Józefa Mackiewicza "Droga donikąd" - pierwszej części jego dylogii, której kontynuacja stanowi powieść "Nie trzeba głośno mówić" - Jan Bielatowicz powiedział, że to najpiękniej napisana powieść powojenna. Nie ma w tym ani grama przesady - autor stworzył dzieło, w którym głęboki artyzm spotyka się z bezwzględną publicystyką. Dręczące Mackiewicza kwestie etyczne i moralne znalazły odzwierciedlenie w przepięknej narracji, która jednocześnie w przejmujący sposób opisuje metody zastraszania i indoktrynacji podczas drugiej wojny światowej.

O czym jest książka "Droga donikąd"?

"Droga donikąd" oparta jest na osobistych wspomnieniach Mackiewicza. Polski pisarz, dziennikarz i publicysta polityczny, który jako jeden z pierwszych podjął się badań nad zbrodnią katyńską, wnikliwie analizuje ludzkie postawy wobec bolszewizmu. Główny bohater, przedwojenny dziennikarz Paweł, do utraty sił walczy, by nie zostać pokonanym przez system. Wszystko to na tle codziennego życia mieszkańców Wileńszczyzny pomiędzy wrześniem 1939 a 1941. Złowroga rzeczywistość tamtego okresu ukazywana jest na blisko 400 stronach z perspektywy zwyczajnych ludzi, którzy próbują odnaleźć się w okupacyjnej codzienności.

Jaki obraz rzeczywistości rysuje autor w książce "Droga donikąd"?

"Droga donikąd" to powieść pełna frapujących sprzeczności i refleksji nad trudną materią podejmowania moralnych decyzji, a także wnikliwe studium ludzkich zachowań w obliczu barbarzyńskiej władzy, która łamie ludzkie istnienia. Z jednej strony to pełen ostrych, bezwzględnych spostrzeżeń reportaż, z drugiej liryczna opowieść o sile ludzkiego ducha. Ponury, beznadziejny obraz bolszewickiej okupacji skontrastowany zostaje przez Mackiewicza z sugestywnymi opisami litewskiej przyrody, a bezkompromisowy akt oskarżenia wobec sowieckiego systemu wybrzmiewa tym bardziej, że zanurzony jest w zwyczajnej codzienności mieszkańców litewskiej wsi podczas drugiej wojny światowej.

Józef Mackiewicz w sposób niezwykle odważny i wyrazisty jak na swoje czasy dokumentował sowieckie zbrodnie, za co zapłacił osobistą cenę. Zmarły na emigracji w 1985 roku pisarz zapisał się jednocześnie na kartach historii jako klasyk polskiej prozy. Książka "Droga donikąd" z wyjątkową dbałością o szczegóły opisuje wojenną rzeczywistość i okupacyjną grozę, a jednocześnie chwyta za serce poetyką i autentycznością.

Zobacz więcej
Dane szczegółowe
Identyfikator produktu
3295792
Tytuł
Droga donikąd
Wydawnictwo
Liczba stron
376
Rok wydania
2022
Wymiary produktu [mm]
211 x 139
Okładka
okładka twarda
Długość
139
Głębokość
211
Wysokość
139
Nasza cena
73,67 zł
Zobacz więcej
Recenzje
5,0/5
11 recenzji
 • 5
  11
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0
Napisz recenzję
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
RecenzjeNajnowsze
Jak działają recenzje
 • Grzegorz S. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2023-06-13
  Znakomita, pierwsza powieść Józefa Mackiewicza. Początek drugiej wojny światowej na wschodnich terenach Rzeczpospolitej.
 • Andrzej N. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2023-01-07
  Początkowo lektura mnie nieco męczyła, ale rozumiem teraz że kontekst był niezbędny dla dalszych wydarzeń. Główny bohater Paweł świetnie oddaje z jednej strony typowego mieszkańca dawnej Wileńszczyzny, z drugiej obywatela zaangażowanego w los swojego kraju, ale także tej małej, lokalnej ojczyzny. Nie jest postacią krystaliczną, można go lubi lub nie, ale z pewnością kolejne karty powieści sprawiają, że go rozumiemy i naprawdę wspieramy jego walkę. Czy można w niezłej fabularnie książce zawrzeć historyczne fakty, opinie, refleksje itd.? Można, a Mackiewicz jest w tym absolutnym mistrzem. Polecam
 • Violetta L. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2023-01-03
  Jakiekolwiek macie polityczne upodobania, tę książkę naprawdę warto przeczytać. Tyle się mówi o ostrożności, aby wydarzenia z przeszłości nigdy się nie powtórzyły... a one wracają, ludzie ewidentnie zapomnieli jak to naprawdę wyglądało. A ta książką, niepozorna, niesie tak wiele treści, wiedzy, refleksji, nauki. Na próżno szukać podobnego współczesnego pisarza, który potrafiłby tak trafnie przedstawić moralne zmiany w społeczeństwie, tak celnie je opisać i tak mocno ostrzec. Czytajcie, bo warto.
 • Maciej K. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2023-01-03
  Fantastyczna powieść. Wstrząsająca, trzymająca w napięciu, dołująca. Niesamowicie przedstawiony proces sowietyzacji społeczeństwa, tworzenia tzw. homo sovieticus. Pozycja obowiązkowa dla każdego apologety ludowego porządku.
 • Sebastian C. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2022-12-30
  Wybitny pisarz, niezwykle odważny jak na swoje czasu, głosił przecież bardzo niepopularne antykomunistyczne opinie, kiedy to popularna była jedna i ta sama opinia dla wszystkich. Książka świetna i bardzo dosadnie czym jest komunizm w wydaniu rosyjskim. Nie miejcie przy okazji złudzeń, że to czym aktualnie karmi nas rząd mogłoby się z tym wstrętnym komunizmem, nieludzkim, wyściskać czule. Polecam wszystkim, których interesuje historia, ale też obraz tych politycznych zaślepień dzień po dniu kiełkujący w zwykłych ludziach. Wnioski są przerażające, mimo to ogromnie polecam.
 • Halina M. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2022-12-13
  Książka pięknie wydana, twarda oprawa. Dobrze, że w ogóle jest. Trudno dostępna wcześniej, a jest na liście lektur obowiązkowych na maturze.
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
 • Klient zweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Klient niezweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Recenzja Zweryfikowana
  Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.

Dostawa i płatność

InPost Paczkomat® 24/7
data dostawy 16. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 248,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Żabka, Dino, punkty DPD Pickup
data dostawy 16. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
8,99 zł Pobranie 5,00 zł
ORLEN Paczka
data dostawy 16. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł
Kurier DPD
data dostawy 16. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex Kurier
data dostawy 16. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Kurier InPost
data dostawy 16. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
14,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex - punkty odbioru
data dostawy 16. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
11,99 zł Pobranie 5,00 zł
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
data dostawy 16. kwietnia, wtorek
0,00 zł

O Autorze


3295792
Ładowanie...