Dizajn na co dzień (Don Norman) - tantis.pl
Xi

Dizajn na co dzień

Don Norman

(okładka twarda)

5/5
Wydawnictwo: Karakter
Liczba stron: 368
Niedostępny
InPost Paczkomat® 24/7 12,99 zł
Kurier DPD 12,99 zł
DPD - Odbiór w Punkcie 12,99 zł
Kurier InPost 14,99 zł
Orlen Paczka 8,99 zł
Pocztex Kurier 10,99 zł
Pocztex - punkty odbioru 10,99 zł

Opis

Myśląc o dizajnie wyobrażamy sobie wymyślne kształty, niebanalne formy i luksusowe przedmioty. Tymczasem dizajn jest wszędzie: “[…] bo w pewnym sensie wszyscy jesteśmy dizajnerami, którzy świadomie projektują swoje życie, wnętrza, sposoby wykonywania poszczególnych czynności.” Oznacza to, że dizajn stanowi dużą część naszego życia, z którą obcujemy na co dzień.

Niniejsza publikacja, „Dizajn na co dzień” Dona Normana, jest drugim wydaniem kultowego już podręcznika dobrego wzornictwa. Pierwsze ukazało się w 1988 roku i nie zostało wydane w Polsce. Wydawnictwo Karakter uzupełnia tę lukę, oddając w ręce czytelników tłumaczenie Doroty Maliny. To właśnie w dużej mierze dzięki niej książkę wyróżnia niezwykła lekkość języka, a my zapominamy, że treść ma już ponad trzydzieści lat.

Podręcznik jest jedną z z najciekawszych popularnonaukowych publikacji z dziedziny architektury i budownictwa na polskim rynku wydawniczym. Jego treść składa się z siedmiu rozdziałów, a każdy z nich zawiera od sześciu do trzynastu podrozdziałów. Takie ułożenie pozwala na wybiórcze czytanie interesujących nas fragmentów, aczkolwiek warto poświęcić czas na przeczytanie całości ze względu na ilość wiedzy zawartej w książce.

„Dizajn na co dzień” stanowi kompendium specjalistycznej wiedzy, ale jego konstrukcja pozwala na zrozumienie omawianych kwestii także laikom. Norman najpierw wprowadza do stosowanej przez niego terminologii za pomocą anegdot z życia własnego lub swoich znajomych. W gawędziarski sposób oswaja ze znaczeniem takich terminów, jak afordancja, mapowanie czy modele koncepcyjne, przybliżając nas do znaczenia projektowania zorientowanego na użytkownika.

Jeden z ciekawszych rozdziałów stanowi ten poświęcony “psychopatologii rzeczy codziennych” i błędom w projektowaniu.  Za tym barwnym tytułem kryje się opowieść o złożoności nowoczesnych urządzeń, których projektanci muszą być ekspertami nie tylko w dziedzinie technologii, ale i psychologii.

Jeśli użytkownik nie radzi sobie z użytkowaniem jakiegoś przedmiotu, to zazwyczaj nie ze swojej winy, ale z winy złego dizajnu. “Jesteście za bardzo logiczni. Projektujecie z myślą o użytkownikach, jakich chcielibyście mieć, a nie takich, jakich naprawdę macie”, mówi autor. Dzięki lekturze dowiadujemy się, na czym polega mechanizm powstawania błędów, przeczytamy parodię dochodzenia przyczyn katastrofy lotniczej Amerykańskich Sił Zbrojnych i poznamy sposób, w jaki z błędami radzi sobie Toyota.

Czymkolwiek zajmujemy się na co dzień, po tej lekturze zupełnie inaczej spojrzymy na otaczające nas przedmioty!

Dane szczegółowe

Identyfikator produktu 823202
Tytuł Dizajn na co dzień
Autor Don Norman
Wydawnictwo Karakter
Język wydania polski
Język oryginału angielski
Liczba stron 368
Data premiery 2018-10-09
Rok wydania 2018
Wymiary produktu [mm] 23
Okładka okładka twarda
Waga Produktu [kg] 0.77
Cena detaliczna 59,00 zł
Nasza cena 43,89 zł

Recenzje

5/5
Jak działają recenzje?
5
4
3
2
1

DODAJ RECENZJĘ:

oceń produkt:


Alina Ł.

Klient zweryfikowany

5/5
| 06-01-2022 | Recenzja zweryfikowana
Mądra i ciekawa lektura obowiązkowa dla projektantów.

Sonia K.

Klient zweryfikowany

5/5
| 29-04-2021 | Recenzja zweryfikowana
Dizajn na co dzień jest książką, która się nie starzeje. Porusza tematykę przydatną dla osób, które profesjonalnie projektują choćby przedmioty, samochody, meble oraz dla osób które interesują się dizajnem, minimalizmem czy psychologią. Książka podzielona jest na 7 rozdziałów, z których możemy się m.in. dowiedzieć o etapach projektów, etapach rozwiązywania problemów, czy też zapoznać się z dobrymi przykładami działań, które eliminują błędy. Dzięki zastosowaniu podrozdziałów i dokładnych opisów zawartości poszczególnych części, książka pozwalana czytanie interesujących nas fragmentów. Dodatkowo książka zawiera informację z zakresu psychologii poznawczej czy społecznej. Książka jest niezwykle dobrze przetłumaczona, dzięki czemu czytelnik może odczuć lekkość i brak poczucia, że czyta książkę, której oryginał został wydany lata temu.
Forma książki również zasługuje na uwagę. Biała, minimalistyczna okładka z wyróżniającym się tytułem i charakterystycznym dla omawianego wydania motywem jaskrawej pomarańczy. Kolor ten będziemy spotykać potem na każdej stronie.
Podsumowując Dizajn na co dzień to dobra pozycja dla osób, które w jakiś sposób są związane z wytwarzaniem produktów lub się tym interesują. Każda osoba, która wytwarza pewne dobra i chciałaby lepiej podejść do procesu projektowania i wytwarzania znajdzie w tej książce pewne uniwersalne prawa, które determinują dobry i zły design. Nie jest to z pewnością książka na jeden wieczór, ale wiedza w niej zawarta jest warta poświecenia jej czasu.

Magdalena T.

Klient niezweryfikowany

4/5
| 22-03-2021 | Recenzja zweryfikowana
Spodziewałam się czegoś innego, ale to co zastałąm też było bardzo interesujące. Ta książka przyda się wszystkim, którzy są już projektantami, chcą nimi być lub po prostu osobom które mają ochotę dowiedzieć się o tym temacie czegoś więcej. Osobiście kupiłam tą pozycję z czystej ciekawości. Nie miałam za dużo wiedzy na temat projektowania wcześniej, ale teraz mogę uznać, że wiem mniej więcej co i jak.

Marlena L.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 22-03-2021 | Recenzja zweryfikowana
W przyszłości bardzo chciałabym być projektantką z związku z tym uważam tą książkę za bardzo pomocną. Wiele się z niej dowiedziałam: różne zasady, co należy robić a czego unikać. Jedyne czego trochę mi brakowało to przykłady. Oczywiście są, ale jak dla mnie mogło by ich być jeszcze więcej. Szczególnie polecam osobom takim jak ja, czyli osobom które zaczynają w zawodzie lub jest to ich wymarzona praca.

Iga M.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 21-03-2021 | Recenzja zweryfikowana
Powiedziałabym, że to jedna z tych książek którą może przeczytać każdy bez względu na zainteresowania. W swoim życiu miałam trochę styczności z "dizajnem", ale ekspertką w temacie nie jestem. Jest to w sumie główny i za razem jedyny powód czemu ją kupiłam; żeby dowiedzieć się więcej o projektowaniu. Pełno przykładów i najróżniejszych informacji to jest coś na co trzeba się nastawić kupując tą książkę.

Dostawa

czas dostawy
koszt
za pobraniem
InPost Paczkomat® 24/7
czas dostawy
5. kwietnia, środa
przedpłata
12,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Kurier DPD
czas dostawy
5. kwietnia, środa
przedpłata
12,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
17,99 zł
DPD - Odbiór w Punkcie
czas dostawy
5. kwietnia, środa
przedpłata
12,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Kurier InPost
czas dostawy
5. kwietnia, środa
przedpłata
14,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
Niedostępne
Orlen Paczka
czas dostawy
6. kwietnia, czwartek
przedpłata
8,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Pocztex Kurier
czas dostawy
5. kwietnia, środa
przedpłata
10,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
15,99 zł
Pocztex - punkty odbioru
czas dostawy
5. kwietnia, środa
przedpłata
10,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
czas dostawy
5. kwietnia, środa
przedpłata
0,00 zł
pobranie
Niedostępne
Ładowanie...