Xi

Cień Ojca

Jedna z najwybitniejszych książek J. Dobraczyńskiego, oparta na zapisie ewangelicznym. Ukazuje postać św. Józefa, Opiekuna Najświętszej Rodziny, jako człowieka poddanego próbie posłuszeństwa wobec Boga i jego zamiarów, mężczyzny, który musi zrozumieć i zaakceptować swą rolę cienia Prawdziwego Ojca wobec Tego, którego zrodzi jego Miriam - wybrana mu przez Najwyższego. Książka daje świadectwo wartośCzytaj więcej

Jedna z najwybitniejszych książek J. Dobraczyńskiego, oparta na zapisie ewangelicznym. Ukazuje postać św. Józefa, Opiekuna Najświętszej Rodziny, jako człowieka poddanego próbie posłuszeństwa wobec Boga i jego zamiarów, mężczyzny, który musi zrozumieć i zaakceptować swą rolę cienia Prawdziwego Ojca wobec Tego, którego zrodzi jego Miriam - wybrana mu przez Najwyższego. Książka daje świadectwo wartościom, które nigdy nie tracą na znaczeniu: odpowiedzialności za rodzinę, cierpliwości i prawdziwej miłości.
Zobacz więcej
Dane szczegółowe
Identyfikator produktu
169315
Tytuł
Cień Ojca
Liczba stron
306
Data premiery
2020-04-16
Rok wydania
2007
Wymiary produktu [mm]
19
Okładka
okładka miękka
Waga Produktu [kg]
0.28
Długość
195
Głębokość
125
Powiązane tematy:
Zobacz więcej
Recenzje
4,9/5
9 recenzji
  • 5
    8
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0
Napisz recenzję
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
RecenzjeNajnowsze
Jak działają recenzje
  • Piotr Klient niezweryfikowany
    5.0
    2021-09-19
    Autor książki, Jan Dobraczyński to jedna z jakże wybitnych postaci polskiej literatury ubiegłego wieku, a niemal całkiem zapomniana. Genezy tego smutnego faktu należy doszukiwać się w przedwojennym zaangażowaniu i publicystyce Dobraczyńskiego – był on członkiem Stronnictwa Narodowego, udzielającym się m.in. na łamach legendarnego „Prosto z mostu” czy „Myśli Narodowej”, co oczywiście równać się miało z łatką antysemicką. Również pierwsze lata powojenne to aktywność w „wyklętym” dla wielu rzekomych niepodległościowców PAX-ie, założonym przez Bolesława Piaseckiego.

    W okresie PRL Dobraczyński prowadził bogatą działalność publicystyczną, polityczną – wieloletni poseł, społeczną, a przede wszystkim literacką, publikując dziesiątki książek. Należy wspomnieć także o jego zaangażowaniu w trakcie II wojny światowej: uczestniczył w kampanii wrześniowej, Powstaniu Warszawskim, redagował podziemną prasę, a także funkcjonował w Żegocie, ratując przed zagładą setki żydowskich dzieci. Jak przystało na „antysemitę” został… odznaczony orderem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

    Powieść „Cień Ojca” to obszernie rozwinięta, autorska wizja życia Józefa i Świętej Rodziny, którą znamy z Pisma Świętego, jednak z bardzo przecież wersów. Dobraczyński prowadzi nas od dylematu małżeńskiego Józefa, przez poznanie Maryi, odrzucenie przez rodzinę, ujście do Egiptu, kończąc na zagubieniu Jezusa w świątyni. Dobraczyński świetnie odnajduje się w ówczesnych realiach życia, geografii Ziemi Świętej, konotacjach rodzinnych Józefa i Maryi. Całość zawiera szereg niuansów – odniesień do fragmentów Biblii niezwiązanych także bezpośrednio z losami Świętej Rodziny. Książkę czyta się jednym tchem. Choć dla osób znających jej dzieje (nie tylko z Ewangelii, ale też np. z objawień bł. A.K. Emmerich) wydawać by się mogło, że będzie ona do bólu przewidywalna, jest wręcz odwrotnie. Treść książki żyje – dosłownie. Nacechowana jest pełnią emocji. Miłość – poznanie się Maryi i Józefa; wstyd i odrzucenia – Zwiastowanie i narodziny Pana Jezusa; Lęk i słabość – ucieczka przed Herodem; Stabilizacja i spokój – życie w Egipcie i powrót do rodzinnych stron; Czy w końcu bezsilność i troska – towarzyszące poszukiwaniu nastoletniej Jezusa. To wszystko składa się pewną całość, która pozwala nam stwierdzić, że Święta Rodzina nie była wywyższona, nie była uprzywilejowana. Wręcz przeciwnie. Dotknięta była szeregiem problemów z jakimi spotyka się każdy z nas, od tych materialnych, przez wychowawcze, aż po małżeńskie.


    Dobraczyński zaskakuje raz po raz swoim odtworzeniem niuansów historii najważniejszej z rodzin w dziejach ludzkości. Emocje targające Maryją i Józefem oddaje zwłaszcza w Ich dialogach, pełnych wzajemnej miłości, troski, ufności i umocnienia. Kiedy jedno z Nich przeżywało dramatyczne chwile, momenty załamania, wizję rychłej śmierci z wycieńczenia czy z rzymskiego miecza, zawsze mogło liczyć na drugie. Tę moc czerpali z Góry, od Najwyższego, pokładając w Nim ufność mimo często wydawać by się mogło beznadziejnego położenia i niemożności pełnego pojęcia swojej misji w zbawieniu świata. I właśnie w tym, tak wydawałoby się oczywistym fakcie tkwił klucz wielkości Świętej Rodziny, Maryi jako matki i żony, Józefa jako ojca i męża, ale także Jezusa jako Ich Syna.

    Jan Dobraczyński zadziwia w swojej powieści autentycznością opisywanych wydarzeń. Choć to przecież tylko sfera domniemań, jeśli chodzi o detale – ubiór, budownictwo, zwyczaje itd., co do których nie mamy żadnej pewności, nawet przez moment nie nabiera się chęci wchodzenia w polemikę z wizją autora, i uzurpowania sobie prawa do nanoszenia własnych poprawek opisu poszczególnych fragmentów. Prezentowanie w dialogach niezwykłej więzi jaka łączyła Maryję i Józefa to kolejny mocny atut książki. Z jednej strony delikatność i czystość Maryi (w tym miejscu dodatkowo podkreślić należy, że odbiór Maryi po lekturze książki, jest wprost niesamowity), z drugiej zdecydowanie, ale i męska porywczość Józefa, tak wiele razy opracowywane przez najwybitniejszych teologów, nabierają w „Cieniu Ojca” nowego wydźwięku, można powiedzieć bliższego naszym codziennym zmartwieniom. Można by mnożyć zalety tej książki, której dane fragmenty przybierają format powieści miłosnej, w innych obyczajowej, aż po bodaj najliczniejsze wątki dramatyczne i sensacyjne. Kończąc mam nadzieję, że książka zostanie odkryta w Polsce na nowo, zwłaszcza w czasach jakże trudnych dla rodziny, małżonków, dzieci i Kościoła. A wspomnieć należy, że książka była w przeszłości pięknie recenzowana przez kard. Wyszyńskiego, a także wykorzystana w liście „Patris Corde” Papieża Franciszka.
  • Magdalena U. Klient niezweryfikowany
    5.0
    2017-07-13
    Świetna książka - warto!
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
  • Klient zweryfikowany
    Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
  • Klient niezweryfikowany
    Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
  • Recenzja Zweryfikowana
    Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.

Dostawa i płatność

InPost Paczkomat® 24/7
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 248,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Żabka, Dino, punkty DPD Pickup
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
8,99 zł Pobranie 5,00 zł
ORLEN Paczka
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł
Kurier DPD
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex Kurier
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
10,99 zł Pobranie 5,00 zł
Kurier InPost
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
14,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex - punkty odbioru
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł Pobranie 5,00 zł
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
data dostawy 3. kwietnia, środa
0,00 zł

Produkty od autora:


169315
Ładowanie...