Xi

Chłopki. Opowieść o naszych babkach

Joanna Kuciel-Frydryszak - dziennikarka i autorka bestsellerowych, nagradzanych książek ze "Służącymi do wszystkiego" na czele - wraca z nową publikacją, w której wraca do tematu wiejskich kobiet. Wydana przez Marginesy "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" daje wiejskim kobietom głos, by własnymi słowami opowiedziały o swoim życiu - codziennym poświęceniu, lękach, marzeniach, nadziejach. To takżeCzytaj więcej

 • Wydawnictwo: Marginesy
 • Data premiery: 2023-05-17
 • Okładka: twarda
 • Liczba stron: 496
 • Wymiary: 224 x 150

Joanna Kuciel-Frydryszak - dziennikarka i autorka bestsellerowych, nagradzanych książek ze "Służącymi do wszystkiego" na czele - wraca z nową publikacją, w której wraca do tematu wiejskich kobiet. Wydana przez Marginesy "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" daje wiejskim kobietom głos, by własnymi słowami opowiedziały o swoim życiu - codziennym poświęceniu, lękach, marzeniach, nadziejach. To także opowieść o Polsce i nas samych - o naszym dziedzictwie, przeszłości, sile kobiet, z których przecież pochodzimy, ich bezgranicznemu oddaniu rodzinie, ale też pragnieniu zmiany i nieustannej, nierównej walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie.

O czym jest książka "Chłopki. Opowieść o naszych babkach"?

Jak zauważa Joanna Kos-Krauze, "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" Joanny Kuciel-Frydryszak jak żadna inna lektura z ostatnich lat pozwala zrozumieć współczesną Polskę, siłę społecznych napięć, a wręcz historię naszych własnych rodzin - od której przecież wszystko się zaczyna, również jeśli chodzi o kształt polskiego społeczeństwa. Autorka kreśli przejmujący obraz męki codziennego życia, biedy i wieloletnich upokorzeń naszych babek i prababek. Podczas, gdy część z nich wyruszała do miast, by usługiwać w pańskich domach, na wsiach zostawały ich siostry i matki - pośród nich były heroiczne bohaterki niniejszej publikacji: harujące od świtu do nocy gospodynie, folwarczne wyrobnice, mamki, dziewki pracujące w bogatszych gospodarstwach. Wszystkie marzyły o własnym pokoju, łóżku, butach, szkole, zostaniu panią, wszystkie modliły się o posag, byle "nie wyjść za dziada" i nie zostać wydane za morgi, wszystkie dzieliły na czworo zapałki, by wyżywić rodzinę. Często były analfabetkami, bo przecież "babom szkoły nie potrzeba", a jednocześnie własnym poświęceniem, krwią, potem i łzami robiły wszystko, by nam w życiu było choć ciut lepiej. Właśnie im Joanna Kuciel-Frydryszak oddaje głos.

"Chłopki. Opowieść o naszych babkach" - opinie

Książka "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" to wspaniała, poruszająca i wciągająca opowieść o kobietach, którym zawdzięczamy życie, a tym samym tak naprawdę o nas samych. Jak zauważa Kacper Pobłocki, głównymi bohaterkami tej niezwykłej historii są osoby, których życie stanowiło tło dla historii powszechnie uważanych za istotniejsze - tu stają wreszcie na pierwszym planie i pokazują swoje życie będące mieszaniną krzywdy i heroizmu, rozłożoną na całe dekady. Książka Joanny Kuciel-Frydryszak dosłownie łamie serce i przypomina, kim jesteśmy i skąd się wzięliśmy.

Zobacz więcej
Dane szczegółowe
Identyfikator produktu
3364839
Tytuł
Chłopki. Opowieść o naszych babkach
Wydawnictwo
Liczba stron
496
Data premiery
2023-05-17
Rok wydania
2023
Wymiary produktu [mm]
224 x 150
Okładka
okładka twarda
Waga Produktu [kg]
0.78
Długość
133
Głębokość
215
Wysokość
150
Nasza cena
40,59 zł
Zobacz więcej
Recenzje
4,8/5
10 recenzji
 • 5
  8
 • 4
  2
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0
Napisz recenzję
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
RecenzjeNajnowsze
Jak działają recenzje
 • Anna Z. Klient niezweryfikowany
  4.0
  2023-07-11
  Nie jest to powieść co od razu zaznaczam, raczej reportaż czy raport oparty na historii, na wiedzy skrupulatnie przez autorkę zdobytej i przedstawionej z licznymi dowodami. Bardzo interesująco pisze o analfabetyzmie, biedzie, chęci do nauki, ciężkiej pracy, głównie kobiet i dzieci na wsi polskiej na przełomie XIX /XX wieku. Książka dotyczy naszych prababek, babek ich samozaparciu, często wykorzystywaniu ponad miarę przez rodziców i potem męża. Książka o całej drodze przemian społecznych, o drodze pokoleniowej i ciężkiej pracy jaka została wykonana przez nasze poprzedniczki. Jeśli ktoś pochodzi ze wsi, lub spędzał na niej swe dzieciństwo czy też ma rodzinę będzie znał to z opowiadań. Brawo dla autorki za wspaniałą pracę jaką wykonała zbierając tyle faktów, wysłuchując tych wszystkich historii, które mogła przekazać kolejnym pokoleniom dla których będzie to niewątpliwie coś zaskakującego. Książka powinna trafić do lektur szkolnych, jako dowód przemian mentalności w naszym kraju. Polecam osobom które interesują się historią, przemianami pokoleniowymi Polski, kobietami i ich emancypacji.
 • Anna R. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2023-06-09
  Są takie pozycje, które wywołują wachlarz obezwładniających emocji i zostawiają po sobie ślad już na zawsze. "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" zdecydowanie do nich należy, to lektura, jaka potrząsa czytelnikiem na tyle silnie, by mógł wyrwać się z letargu, docenić, jak wiele posiada, jak ogromne ma szczęście. Paraliżująca bieda, głód, zaniedbania fizyczne, brak kontroli nad ilością ciąż, nadużycia seksualne, brak wykształcenia i szacunku ze strony partnera, ojca, a to zaledwie wierzchołek góry lodowej! To wszystko, co teraz zdaje się być tak odległe i nierealne, miało miejsce jeszcze niedawno, dotykało nasze babcie, prababcie. Ta publikacja to swoisty hołd dla wszystkich kobiet, które musiały znieść prawdziwe piekło na ziemi!

  Joanna Kuciel-Frydryszak już wielokrotnie udowodniła, iż treści wychodzące spod jej pióra są nadzwyczaj życiowe, angażujące wszystkie zmysły, a co najważniejsze, przejmujące niemal do szpiku kości. Bezsprzecznie, jest to zasługą wyjątkowo błyskotliwego pióra pisarki, ale również dobieranej starannie tematyki, obok której żaden czytelnik nie będzie w stanie przejść obojętnie. Tym razem również mamy do czynienia z opowieścią przeszywającą na wskroś, boleśnie wstrząsającą, a co gorsza, sięgających naszych korzeni, przez co wszystkie otumaniające emocje zostały dodatkowo spotęgowane. Tak, to jedna z tych porażających pozycji, o których nie da się zapomnieć!

  Pisarka włada wyjątkowo sugestywnym piórem, dlatego historię pochłania się w zawrotnym tempie, z wypiekami na twarzy. Ten wstrząsający reportaż to zdecydowanie lektura, której nie da się dawkować, czyta się go od deski do deski, wyzwala on emocje, o jakich istnieniu dotąd nie mieliśmy pojęcia. Bezsprzecznie, lekturę przeżywa się ją całym sobą i wyjątkowo ciężko odnaleźć słowa, by móc opisać, jak przeszywające i traumatyczne jest to doświadczenie.

  "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" jest wyjątkowo angażującą, wstrząsającą, przejmującą powieścią, która trafia do najskrytszych zakamarków ludzkiego serca i wywołuje całą lawinę skrajnych, obezwładniających emocji. Szok, bunt, niedowierzanie, napięcie, które nie odpuszcza do samego finału i ból, jaki przenika na wskroś! Polecam gorąco!
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
 • Klient zweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Klient niezweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Recenzja Zweryfikowana
  Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.

Najczęściej kupowane razem:

Dostawa i płatność

InPost Paczkomat® 24/7
data dostawy 22. maja, środa
bezpłatna dostawa od 248,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Żabka, Dino, punkty DPD Pickup
data dostawy 22. maja, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
8,99 zł Pobranie 5,00 zł
ORLEN Paczka
data dostawy 22. maja, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł
Kurier DPD
data dostawy 22. maja, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex Kurier
data dostawy 22. maja, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Kurier InPost
data dostawy 22. maja, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
14,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex - punkty odbioru
data dostawy 22. maja, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
11,99 zł Pobranie 5,00 zł
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
data dostawy 22. maja, środa
0,00 zł

O Autorze


3364839
Ładowanie...