Chłopcy z Placu Broni (Ferenc Molnar) - tantis.pl
Xi
Ponad 100 000 książek i gier
Dużo promocji
Tania i szybka wysyłka
14 dni na zwrot

Chłopcy z Placu Broni

Ferenc Molnar, Tadeusz Olszański

(okładka miękka)

5/5
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 200

Kup w zestawie:

Chłopcy z Placu Broni
5/5
20,79 zł 29,90 zł
3 produkty
wartość produktów w zestawie:
62,82 zł
43,37 zł
oszczędzasz 19,45 zł (31%)
-30%

29,90 zł

20,79 zł

oszczędzasz 9,11 zł (30%)

Wysyłka 24 godziny
InPost Paczkomat 24/7 12,99 zł
Orlen Paczka 8,99 zł
DPD - Odbiór w Punkcie 12,99 zł
Kurier DPD 12,99 zł
Kurier InPost 14,99 zł
Pocztex Kurier 10,99 zł
Pocztex - punkty odbioru 10,99 zł

Opis

"Chłopcy z Placu Broni" to absolutna klasyka literatury węgierskiej. Przedstawia historię chłopców - uczniów budapesztańskiego gimnazjum, którzy tak bardzo kochali swój plac zabaw, że postanowili bronić go za wszelką cenę przed wrogą napaścią rówieśników.

Tę powieść postrzega się przede wszystkim jako lekturę szkolną, omawianą w szkole podstawowej. Warto jednak podkreślić, że ma jednak do zaoferowania o wiele więcej. Jest warta, by do niej wracać w każdym wieku, bowiem nauki z niej płynące są uniwersalne.

Kluczową rolę w historii odgrywa początkowo niepozorny Erno Nemeczek. Chociaż w hierarchii stoi najniżej, jest bowiem zaledwie szeregowym wojownikiem, to właśnie dzięki jego odważnej i honorowej postawie bohaterzy będą mieli szansę wygrać bitwę o podwórko. Jaki będzie ostateczny rezultat tych zażartych walk, musicie przekonać się sami!

Autor, pisząc o podwórkowym konflikcie dwóch grup, w rzeczywistości stworzył książkę pełną ponadczasowych wartości takich jak: honor, odwaga i poczucie obowiązku.

Warto podkreślić, że w tej powieści, pomimo tematyki, nie ma nic dziecinnego, stylistyką także przypomina dojrzałą powieść dedykowaną dorosłemu czytelnikowi. Choć dzieci zostały postawione w centrum wydarzeń, powieść tak naprawdę objawia gorzką prawdę o dorosłym życiu. Zawiera ostrzeżenie przed stratą, codziennymi poświęceniami, odpowiedzialnością i piętrzącymi się zasadami, które wyznaczają kierunek ludziom honoru.

"Chłopcy z Placu Broni" to bezdyskusyjna klasyka literatury. Widać to w prostym, wyważonym i eleganckim języku, świetnie i realistycznie wykreowanych bohaterach oraz w naturalnie wynikającej z treści nauce o ideałach i wartościach.

Powieść Molnara wielu traktuje jako metaforę wojny, choć do interpretacji czytelnika pozostawia się kwestię jej obrazu. Czy jest pozytywny czy negatywny, każdy odbiorca oceni indywidualnie.

"Chłopcy z Placu Broni" są także wyrazem nostalgii i miłości do miejsca, do ziemi i wszystkiego, co tę miłość symbolizuje. Do wszelkich symboli zbiorowości, do języka, do zasad, nawet do barw. Biorąc pod uwagę historię samego autora, ta kwestia musiała zostać poruszona w książce, sam przecież żył bardzo daleko od ojczyzny.

Ferenc Molnar urodził w Budapeszcie, a zmarł w Nowym Jorku. Ukończył studia prawnicze w Genewie. W czasie I wojny światowej był korespondentem wojennym. W 1930 r. opuścił Węgry na stałe. Przebywał w Austrii, Szwajcarii, od 1939 r. w Stanach Zjednoczonych. Pracował jako dziennikarz. Jest autorem licznych opowiadań i powieści dla dorosłych czytelników, a także komedii i dramatów, dzięki którym zdobył popularność w Europie i Ameryce.

Dane szczegółowe

Identyfikator produktu 3199842
Tytuł Chłopcy z Placu Broni
Autor Ferenc Molnar, Tadeusz Olszański
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Język wydania polski
Język oryginału angielski
Liczba stron 200
Data premiery 2019-05-29
Rok wydania 2022
Wymiary produktu [mm] 202 x 140
Okładka okładka miękka
Waga Produktu [kg] 0.19
Cena detaliczna 29,90 zł
Nasza cena 20,79 zł
Powiązane tematy: Nasza Księgarnia - dla młodzieży 10-14 lat , Prezenty świąteczne dla nastolatków, Prezenty na Święta

Recenzje

5/5
5
4
3
2
1

DODAJ RECENZJĘ:

oceń produkt:


Agata O.

5/5
| 28-09-2022
Dla mnie, pomimo upływu lat, książka pozostaje w pamięci jako bardzo wzruszająca, wstrząsająca szybką i dla mnie bezsensowną eskalacją konfliktu. Z drugiej strony pokazuje naprawdę niezwykłe relacje pomiędzy rówieśnikami, prawdziwą przyjaźń, oddanie. Książka skierowana jest oczywiście do młodszych czytelników i z pewnością ich wciągnie i zaangażuje, bo jest przecież świetną książką przygodową. Moim zdaniem jedna z najbardziej wartościowych lektur szkolnych, która powinna być czytana także przez rodziców.

Stanisław J.

4/5
| 24-09-2022
Książka momentami jest ciężka, mimo że nie jest napisana trudnym językiem, faktycznie jest raczej poważna, nie jest dziecinna, ale przede wszystkim jest bardzo mądra. Z pewnością podwórkowa bitwa jest odniesieniem do realnej wojny, ja nadal nie wiem jaki jest jej obraz, warto o tym porozmawiać z dziećmi. Poświęcenie chłopców było godne podziwu, ale czy potrzebne? Czy te straty były konieczne, czy warto było walczyć o idee? Powieść Molnara z jednej strony wiele wyjaśnia, z drugiej stawia wiele pytań i na nie nie odpowiada. Koniecznie prześledźcie treść z dziećmi, sami się zastanówcie. "Chłopcu z Placu Broni" są warci i czasu i tej uwagi.

Sara M.

5/5
| 20-09-2022
Bardzo wartościowa książka, która jest jedną wielką metaforą najważniejszych wartości. Dzieci czytają to nieco z przymusu, a ja sobie przy okazji przypomniałam tę książkę i było warto. Najważniejsze, żeby wyjaśnić dzieciom, co tak naprawdę mówi do nich autor, warto przytoczyć jego biografię. Dzieciaki omawiają ją w szkole i nie wątpię, że te aspekty tez są poruszane, ale warto je prowadzić przez lektura. To piękna powieść o odwadze, przyjaźni, wspólnocie i odpowiedzialności. Polecam wszystkim dorosłym dla przypomnienia!

Dostawa

czas dostawy
koszt
za pobraniem
InPost Paczkomat 24/7
czas dostawy
9. grudnia, pt. — 12. grudnia, pon.
przedpłata
12,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Orlen Paczka
czas dostawy
12. grudnia, poniedziałek
przedpłata
8,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
DPD - Odbiór w Punkcie
czas dostawy
9. grudnia, piątek
przedpłata
12,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Kurier DPD
czas dostawy
9. grudnia, piątek
przedpłata
12,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
17,99 zł
Kurier InPost
czas dostawy
9. grudnia, piątek
przedpłata
14,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
Niedostępne
Pocztex Kurier
czas dostawy
9. grudnia, piątek
przedpłata
10,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
15,99 zł
Pocztex - punkty odbioru
czas dostawy
9. grudnia, piątek
przedpłata
10,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
czas dostawy
9. grudnia, piątek
przedpłata
0,00 zł
pobranie
Niedostępne

Produkty od Autora:

Ładowanie...