Chleb bez glutenu? To prostsze niż myślisz!
Z każdym rokiem zwiększa się ilość ludzi, którzy wiedzą, że dotyka ich jakaś alergia pokarmowa. Jedną z najbardziej powszechnych jest nietolerancja glutenu, zawartego w najbardziej powszechnych zbożach: pszenicy, życie, jęczmieniu. Ciężko jest się przestawić na dietę bezglutenową, a tym bardziej samemu piec bezglutenowe wypieki. Początki przygody z bezglutenowymi wypiekami zwykle nie są łatwe. Pieczywo bez dodatku tradycyjnych mąk często wychodzi twarde lub mało wyrośnięte, a czasem zwyczajnie niesmaczne.
Wszystkie smaki i kształty nieudanego pieczywa przerobiła na sobie Aga Bednarska, autorka bloga bezglutenowejadlo.pl. Mimo tego nie poddała się i uparcie zmierzała do jednego celu upiec pyszny, pozbawiony glutenu chleb. Powstała książka "Chleb bezglutenowy i inne wypieki" w której dzieli się efektem wielu lat zdobywania wiedzy, zgłębiania technologii piekarskich i właściwości bezglutenowych mąk.
We wstępie autorka zawiera 12 przykazań udanego wypieku, które sprawdzą się wszystkim domowym piekarzom, charakterystykę wybranych mąk bezglutenowych i kilka tricków, które autorka przekazuje przyszłym bezglutenowym piekarzom.
Oraz, oczywiście, przepisy. Książka zawiera pięknie obfotografowane i podane w przystępnej formie przepisy na tytułowe chleby, ale też na pizze, foccacie, tortille, rogale, bułki, słodkie ciasta i wiele, wiele innych. Na ponad 270 stronach Aga Bednarska prosty i przystępny sposób podaje w niej wszystko, co musisz wiedzieć, by cieszyć się doskonałymi i zdrowymi wypiekami. W swoich przepisach stosuje też zasadę 3xbez - bez glutenu, bez nabiału, bez rafinowanego cukru.
Otwórz swoją domową piekarnię już dziś! Z tą książką się uda. Nie trzeba mieć nietolerancji na gluten, żeby móc cieszyć się zdrowymi wypiekami, które - jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki - pojawią się w twojej kuchni, gdy skorzystasz z porad i przepisów zawartych w "Chlebie bezglutenowym i innych wypiekach".
Agnieszka Bednarska z wykształcenia jest kucharzem, technikiem żywienia zbiorowego, ale też historykiem oraz oligofrenopedagogiem i nauczycielem dzieci ze spektrum autyzmu. Po raz pierwszy zainteresowała się gotowaniem bez glutenu dzięki swoim dzieciom - jedna z jej córek pozbyła się problemów z atopowym zapaleniem skóry po wprowadzeniu diety, a druga, która cierpi na zespół autyzmu, zanotowała poprawę kontaktu.